logo

 

 

 

 


Start Archiwum
Zalecane odmiany ziemniaka i grochu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 października 2010 13:09

Lista Zalecanych Odmian (LZO) do uprawy dla poszczególnych gatunków tworzona jest przez Zespoły Wojewódzkie PDO (Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe). Warunkiem tworzenia tych list jest coroczne prowadzenie na terenie województwa lub regionu odpowiedniego zakresu badań i doświadczeń PDO. Na LZO umieszcza się odmiany, które w warunkach województwa potwierdzają wysoki potencjał plonotwórczy i dobre parametry jakościowe.

Opracowanie zawiera plon odmian oraz opisy odmian zalecanych uszeregowane w porządku alfabetycznym. Przy nazwie odmiany podano rok rejestracji a na końcu adres hodowcy bądź pełnomocnika w przypadku odmian zagranicznych.

Odmiany ziemniaka

Na terenie województwa kujawsko - pomorskiego w roku 2008 na Liście Zalecanych Odmian ziemniaka znalazły się tylko odmiany jadalne. LZO przedstawia się następująco:

BARDZO WCZESNE

ARIELLE (2006)
Odmiana w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym. Daje duże plony bulw zarówno w najwcześniejszym terminie zbioru, jak i po zakończeniu wegetacji. Odmiana o dużym udziale plonu handlowego w plonie ogólnym. Bulwy bardzo duże do dużych, owalne, o regularnym kształcie, płytkich oczkach i jasnożółtym miąższu. Miąższ zarówno surowy, jak i po ugotowaniu nie ciemnieje. Odmiana odporna na mątwika ziemniaczanego. Podatna na wirusa Y, średnio odporna na wirusa liściozwoju. Bardzo podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Pełnomocnik hodowcy: Agrico Polska ul. Krzywoustego 1, 84-300 Lębork

DENAR (1999)
Odmiana w typie konsumpcyjnym sałatkowym do wszechstronnie użytkowego, o dobrym smaku. Bardzo plenna, o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Przydatna do uprawy na wczesny zbiór. Odporna na mątwika ziemniaczanego, odporna na wirusy, podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Hodowla Ziemniaka Zamarte - Grupa IHAR, Zamarte 33, 89-430 Kamień Krajeński

LORD (1999)
Odmiana w typie konsumpcyjnym sałatkowym do wszechstronnie użytkowego, o dobrym smaku. Bardzo plenna, o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Przydatna do uprawy na wczesny zbiór. Odporna na mątwika ziemniaczanego, odporna na wirusy, podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Hodowla Ziemniaka Zamarte - Grupa IHAR, Zamarte 33, 89-430 Kamień Krajeński

WCZESNE

KORONA (2002)
Odmiana w typie konsumpcyjnym sałatkowym, o dobrym smaku. Plenna, o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odporna na mątwika ziemniaczanego, bardzo odporna na wirusa Y i dość odporna na wirusa liściozwoju, podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Hodowla Ziemniaka Zamarte - Grupa IHAR, Zamarte 33, 89-430 Kamień Krajeński

OWACJA (2006)
Odmiana w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym do lekko mączystego. Bardzo plenna, o bardzo dużym udziale frakcji handlowej w plonie. Bulwy bardzo duże, okrągłoowalne, o płytkich oczkach i jasnożółtym miąższu, który po ugotowaniu nie ciemnieje. Odporna na mątwika ziemniaczanego, odporna na wirusa Y i odporna na wirusa liściozwoju. Dość podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Pomorsko - Mazowiecka Hodowla Ziemniaka zs. w Strzekęcinie, Strzekęcin 8A, 76-024 Świeszyno

VINETA (1999)
Odmiana w typie konsumpcyjnym wszechstronnie użytkowym do sałatkowego, o dobrym smaku. Bardzo plenna, o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odporna na mątwika ziemniaczanego, odporna na wirusy, podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Pełnomocnik hodowcy: Europlant Handel Ziemniakami O/Laski Koszalińskie, Laski Koszalińskie 3A, 76-039 Biesiekierz

ŚREDNIOWCZESNE

BARTEK (2003)
Odmiana w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym do lekko mączystego o dobrym smaku. Bardzo plenna o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odporna na mątwika ziemniaczanego, bardzo odporna na wirusy, średnio odporna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Hodowla Ziemniaka Zamarte - Grupa IHAR, Zamarte 33, 89-430 Kamień Krajeński

ELANDA (2005)
Odmiana w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym. Charakteryzuje się bulwami bardzo dużymi, owalnymi, kształtnymi o płytkich oczkach i jasnożółtym miąższu. Bardzo plenna o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odporna na mątwika ziemniaczanego, średnio odporna na wirusy, podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Hodowla Ziemniaka Zamarte - Grupa IHAR, Zamarte 33, 89-430 Kamień Krajeński

TAJFUN (2004)
Odmiana w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym do mączystego. Charakteryzuje się bulwami bardzo dużymi, owalnymi, kształtnymi o płytkich oczkach i żółtym miąższu. Bardzo plenna o bardzo dużym udziale w plonie frakcji handlowej.
Hodowca: Pomorsko - Mazowiecka Hodowla Ziemniaka zs. w Strzekęcinie, Strzekęcin 8A, 76-024 Świeszyno

SATINA (2000)
Odmiana w typie konsumpcyjnym wszechstronnie użytkowym, o dobrym smaku. Bardzo plenna, o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odporna na mątwika ziemniaczanego, średnio odporna na wirusa Y, odporna na wirusa liściozwoju, podatna na porażenie zarazą ziemniaka.
Pełnomocnik hodowcy: Solana Polska, Zduny 25, 99-440 Zduny

ŚREDNIOPÓŹNE I PÓŹNE

SYRENA (2002)
Odmiana w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym o dobrym smaku. Plenna o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odporna na mątwika ziemniaczanego, bardzo odporna na wirusa Y i średnio odporna na wirusa liściozwoju, średnio odporna na porażenie zarazą ziemniaka.
Hodowca: Pomorsko - Mazowiecka Hodowla Ziemniaka zs. w Strzekęcinie, Strzekęcin 8A, 76-024 Świeszyno

Odmiany grochu siewnego

Na terenie województwa kujawsko - pomorskiego w roku 2008 na Liście Zalecanych Odmian grochu siewnego znalazły się następujące odmiany:

JADALNE, OGÓLNOUŻYTKOWE I PASTEWNE
o większych wymaganiach glebowych

BARYTON (2005)
Odmiana wąsolistna przeznaczona do uprawy na suche nasiona paszowe. Termin kwitnienia i dojrzewania średni. Długość fazy kwitnienia średnia. Rośliny średnio wysokie cechują się bardzo dobrą sztywnością w fazie początku kwitnienia, nieznaczną tendencją do wylegania w końcu kwitnienia, średnią przed zbiorem. Rośliny dojrzewają równomiernie. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion mała. Plon nasion i białka bardzo duży do dużego. Ma średniej wielkości nasiona o małej zawartości białka ogólnego. Udział nasion bardzo dużych - średni, bardzo małych - bardzo mały. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksów pszennych. Optymalna obsada roślin około 110 szt./m2 .
Pełnomocnik hodowcy: Saaten - Union Polska, ul. Straszewska 70, 62-100 Wągrowiec

KUROCH (2005)
Odmiana wąsolistna do wykorzystania w uprawie na suche nasiona paszowe lub konsumpcyjne. Termin kwitnienia i dojrzewania średni do późnego. Długość kwitnienia średnia. Rośliny średnio wysokie, u których skłonność do wylegania w fazie początku kwitnienia nie występuje, w końcu kwitnienia jest bardzo mała, przed zbiorem średnia. Równomierność dojrzewania dość dobra. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion bardzo mała. W doświadczeniach, w warunkach sprzyjających infekcji, wykazywała nieco większą podatność na porażenie mączniakiem rzekomym i podobną jak odmiana Santana wrażliwość na choroby fuzaryjne. Plonowanie w odniesieniu do nasion duże, białka - duże do średniego. Nasiona cechują się małą koncentracją białka ogólnego. Masa 1000 nasion dość duża. Udział nasion bardzo dużych - duży, bardzo małych - bardzo mały. Intensywność pobierania wody przez nasiona średnia. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksów pszennych. Optymalna obsada roślin około 110 szt./m2 .
Hodowca: Hodowla Roślin Szelejewo, Szelejewo, 63-820 Piaski

SANTANA (2005)
Odmiana wąsolistna, przeznaczona do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę oraz cele kulinarne. Termin kwitnienia i dojrzewania średni do wcześniejszego. Okres kwitnienia średni. Wysokość roślin średnia do niższej. Charakteryzuje się bardzo dobrą sztywnością łanu w okresie kwitnienia, wyleganie przed zbiorem bardzo małe. Równomierność dojrzewania bardzo dobra. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion bardzo mała. W doświadczeniach wykazywała nieco większą, niż opisane odmiany, skłonność do porażenia chorobami fuzaryjnymi i mączniakiem prawdziwym (w warunkach sprzyjających infekcji). Plonowanie w odniesieniu do nasion duże, białka - bardzo duże do dużego. Koncentracja białka ogólnego w nasionach na poziomie średnim. Masa 1000 nasion dość duża. Udział nasion bardzo dużych - średni do dużego, bardzo małych - bardzo mały. Intensywność pobierania wody przez nasiona dość duża. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksów pszennych. Optymalna obsada roślin około 110 szt./ m2 .
Pełnomocnik hodowcy: Lochow - Petkus Polska, Kondratowice, ul. Słowiańska 5, 57-150
Prusy

TARCHALSKA (2004)
Odmiana wąsolistna, przydatna do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę oraz cele kulinarne. Termin kwitnienia i dojrzewania średni. Okres kwitnienia średni. Rośliny średnio wysokie. Wyleganie na początku kwitnienia nie występuje, w fazie końca kwitnienia bardzo małe, przed zbiorem małe. Równomierność dojrzewania dość dobra. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion bardzo mała. Plonowanie w odniesieniu do nasion i białka ogólnego bardzo duże do dużego. Zawartość białka ogólnego w nasionach mała. Masa 1000 nasion dość duża. Udział nasion bardzo dużych duży, bardzo małych - bardzo mały. Intensywność pobierania wody przez nasiona średnia do małej. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksów pszennych. Optymalna obsada roślin około 120 szt./m2 .
Hodowca: Hodowla Roślin Szelejewo, Szelejewo, 63-820 Piaski

WENUS (2003)
Odmiana wąsolistna przydatna do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę oraz cele kulinarne. Termin kwitnienia średni, dojrzewania dość wczesny. Okres kwitnienia średni. Rośliny średnio wysokie. Wyleganie na początku kwitnienia nie występuje, w fazie końca kwitnienia bardzo małe, przed zbiorem małe. Równomierność dojrzewania dobra. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion bardzo mała. Plonowanie w odniesieniu do nasion duże, białka ogólnego średnie. Zawartość białka ogólnego w nasionach mała. Masa 1000 nasion dość duża. Udział nasion bardzo dużych średni do małego, nasion bardzo małych średni. Intensywność pobierania wody przez nasiona średnia do małej. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksów pszennych.
Hodowca: Hodowla Roślin Szelejewo, Szelejewo, 63-820 Piaski

PASTEWNE
o mniejszych wymaganiach glebowych

EUREKA (2003)
Odmiana o liściach parzystopierzastych, przydatna do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę. Termin kwitnienia średni, dojrzewania dość wczesny. Okres kwitnienia dość krótki. Rośliny średnio wysokie. Wyleganie na początku kwitnienia bardzo małe, w fazie końca kwitnienia bardzo małe do małego, przed zbiorem średnie. Równomierność dojrzewania dobra. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion mała. Plonowanie w odniesieniu do nasion bardzo duże, białka ogólnego duże. Zawartość białka ogólnego w nasionach średnia. Masa 1000 nasion dość duża. Odpowiednia do uprawy głównie na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego.
Hodowca: Poznańska Hodowla Roślin, ul. Kasztanowa 5, 63-004 Tulce

HUBAL (2005)
Odmiana o liściach parzystopierzastych, której przeznaczeniem jest uprawa na suche nasiona paszowe. Termin kwitnienia i dojrzewania średni. Długość okresu kwitnienia średnia do nieco krótszej. Rośliny średnio wysokie, w fazie kwitnienia zachowują bardzo dobrą sztywność. Wyleganie przed zbiorem średnie. Łan dojrzewa równomiernie. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion bardzo mała. Bardzo plenna zarówno w plonie nasion jak i białka. Zawartość białka ogólnego duża do bardzo dużej. Masa 1000 nasion - średnia. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego. Optymalna obsada roślin około 100 szt./m2 .
Hodowca: Hodowla Roślin Szelejewo, Szelejewo, 63-820 Piaski

MILWA (2005)
Odmiana wąsolistna, przeznaczona do uprawy na suche nasiona do wykorzystania na paszę. Termin kwitnienia i dojrzewania średni do wczesnego. Okres kwitnienia średni. Rośliny średnio wysokie do niższych. Wyleganie w fazie kwitnienia prawie nie występuje, przed zbiorem jest małe. Dojrzewa bardzo równomiernie. Skłonność do pękania strąków i osypywania nasion bardzo mała. Plon nasion i białka zbliżony do średniego. Zawartość białka ogólnego w nasionach średnia do dużej. Masa 1000 nasion średnia. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego. Optymalna obsada roślin około 110 szt./m2
Hodowca: Hodowla Roślin Smolice Grupa IHAR, Smolice 146, 63-740 Kobylin

POMORSKA (2000)
Przydatna do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę. Termin kwitnienia dość późny, dojrzewania średni. W fazie początku kwitnienia nie wylega, skłonność do wylegania w fazie końca kwitnienia bardzo mała, przed zbiorem średnia. Zawartość białka w nasionach średnia do małej. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego.
Hodowca: Poznańska Hodowla Roślin, ul. Kasztanowa 5, 63-004 Tulce

SOKOLIK (2001)
Przydatna do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę. Plon nasion bardzo duży, plon białka ogólnego duży. Masa 1000 nasion dość duża. Zawartość białka w nasionach średnia. Wyleganie roślin na początku kwitnienia nie występuje, w fazie końca kwitnienia bardzo małe do małego, przed zbiorem średnie. Termin kwitnienia dość późny do późnego, dojrzewania średni. Okres kwitnienia krótki. Odpowiednia do uprawy na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego.
Hodowca: Poznańska Hodowla Roślin, ul. Kasztanowa 5, 63-004 Tulce

WIATO (1998)
Przydatna do uprawy na zbiór suchych nasion z przeznaczeniem na paszę. Termin kwitnienia i dojrzewania średniopóźny. Podatność na wyleganie na początku kwitnienia nieznaczna, w fazie końca kwitnienia mała, przed zbiorem średnia do znacznej. Zawartość białka w nasionach nieco większa od średniej ogólnej. Odpowiednia na gleby kompleksu żytniego bardzo dobrego.
Hodowca: Poznańska Hodowla Roślin, ul. Kasztanowa 5, 63-004 Tulce

Beata Kaliska
SDOO Chrząstowo

Poprawiony: poniedziałek, 18 października 2010 13:20
 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: professional joomla themes domain registration india Valid XHTML and CSS.