logo

 

 

 

 


Start Archiwum
Mykoplazmowe zapalenie płuc PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 28 października 2010 14:12

Mykoplazmowe zapalenie płuc (MPS) zwane inaczej enzootyczną bronchopneumonią świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, charakteryzującą się wprawdzie dużą zachorowalnością, ale małą śmiertelnością.

Do infekcji świń dochodzi przez wdychanie zarazków wraz z powietrzem. Źródłem zakażenia są klinicznie chore zwierzęta oraz bezobjawowi siewcy. Zarazek występuje w wydzielinie dróg oddechowych, skąd przenoszony jest na inne zwierzęta przez kontakt bezpośredni lub drogą aerogenną.

Rozpoznanie
Objawy kliniczne są swoiste, ale dość charakterystyczne. Pierwszym objawem - pojawiającym się po różnie długim okresie inkubacji (10 dni-kilka tyg.) - jest z reguły kaszel, początkowo suchy, potem wilgotny. Pojawia się on niekiedy już u 2-3- tygodniowych prosiąt, ale częściej występuje u warchlaków i tuczników. W stadzie jest on słyszalny głównie rano, w czasie karmienia świń lub o każdej porze po przepędzeniu zwierząt. Objawów duszności w tym okresie brak, u kaszlących świń zaznacza się natomiast wyraźnie stopniowa utrata kondycji. Mimo przyjmowania pokarmu zwierzęta wolniej rosną, skóra ich traci połysk, staje się szarobiała, a szczecina ulega nastroszeniu. W miarę rozwijania się zapalenia płuc kaszel staje się częstszy i napadowy. Świnie kaszlą dłuższy czas, aż do odzyskania drożności oskrzeli i oskrzelików, stojąc z rozstawionymi przednimi kończynami. Zaznacza się wówczas duszność wdechowo - wydechowa, wyciek z nosa oraz zapalenie spojówek.

Chore świnie, których liczba w stadzie może być różna przyjmują pokarm, przyrosty są mniejsze, następuje zróżnicowanie między osobnikami nawet w granicach 30-100 kg, zużycie paszy może być większe nawet o 20%. Koszty hodowli w znacznym stopniu się zwiększają, co w efekcie wpływa na wynik ekonomiczny tuczu.

Patogeneza
Prosięta zakażają się od matek w pierwszych tygodniach życia. Mykoplazmy charakteryzują się zdolnością zasiedlania komórek nabłonka rzęskowego w oskrzelach i oskrzelikach w rezultacie czego dochodzi do zniszczenia nabłonka rzęskowego tych odcinków układu oddechowego. Z oskrzeli i oskrzelików proces zapalny przemieszcza się na tkankę okołoskrzelową oraz okoliczne pęcherzyki płucne, powodując odoskrzelowe, nieżytowe zapalenie płuc. Wykazano istotne działanie immunosupresyjne mykoplazm, czego rezultatem jest ujawnienie się wtórnych bakteryjnych zakażeń układu oddechowego.

Szczepienia przeciwko mykoplazmozie można rozpocząć u prosiąt po skończonym 1 tyg. (do 1 tyg. - odporność z siarą) i powtórzyć za 2-3 tyg. lub zastosować szczepionki jednokrotnego użycia po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem weterynarii (przeanalizowanie momentu zakażenia się prosiąt od przebywających w chlewni świń).

W krajach UE w 90% stad stosuje się szczepienia. Należy pamiętać, że czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu tej choroby są warunki środowiskowe, dlatego należy zadbać o poprawę tych warunków w chlewniach. Przy złych warunkach środowiskowych zastosowanie profilaktyki może dać efekt odwrotny - pogorszenie stanu zdrowia. Przy hodowli polegającej na tuczu z prosiąt zakupionych z różnych źródeł (rynek, targ) hodowca musi pamiętać, że sprowadza sobie do chlewni różne serotypy zarazków, z którymi musi podjąć natychmiastową walkę.

Tadeusz Onyśków
K-PODR Minikowo,
Oddział w Zarzeczewie

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: professional joomla themes domain registration india Valid XHTML and CSS.