logo

 

 

 

 


Start Inne Wszystko o VAT w rolnictwie
Wszystko o VAT w rolnictwie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 17 stycznia 2011 18:27

Ponad 100 osób przyjechało 13 lipca do Przysieka na konferencję poświęconą tematyce VAT-u w rolnictwie, którą zorganizował Dział Ekonomiki Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Uczestnikami spotkania byli rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego prowadzący książki rachunkowości rolnej "Polski FADN" oraz doradcy. Zainteresowanie ze strony rolników tym podatkiem nabiera dużej wagi, ze względu na coraz powszechniejsze korzystanie przez nich ze środków na inwestycje w ramach PROW 2007 Mc Sharry'ego 2013 oraz trudną sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych, wymuszającą poszukiwanie pozaprodukcyjnych rezerw finansowych. Rozliczanie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych jest zagadnieniem trudnym, dlatego też zarówno rolnicy, jak i doradcy chętnie uczestniczą w spotkaniach o tej tematyce. Tym bardziej, że w przepisach dotyczących VAT ciągle następują zmiany i niezbędne jest aktualizowanie wiedzy w tej dziedzinie.

Z podstawowymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz ostatnimi nowelizacjami tej ustawy dotyczącymi rolnictwa zapoznała zebranych Aleksandra Szelągowska - Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegółowo omówiła status rolnika ryczałtowego i rozliczającego się z podatku VAT na zasadach ogólnych oraz możliwości zmiany opodatkowania.

W drugim wystąpieniu poruszone zostały kwestie VAT w finansach gospodarstw rolnych. Doktor Lech Goraj, Kierownik Zakładu Rachunkowości Rolnej w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na podstawie danych z gospodarstw prowadzących rachunkowość rolną na potrzeby FADN dokonał analizy sytuacji ekonomicznej rolników ryczałtowych i rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych. Podkreślił, że rolnicy uczestniczący w tym systemie są uprzywilejowani, ponieważ decyzje o sposobie rozliczania VAT podejmują w oparciu o rzeczywiste dane liczbowe z własnego gospodarstwa. Taką możliwość daje raport, który każdy rolnik otrzymuje po zakończeniu roku obrachunkowego. Raport zawiera m.in. saldo podatku VAT. Większość rolników nie ma takiej możliwości, ponieważ nie prowadzi zapisów przychodów i rozchodów w gospodarstwie (nie ma na razie takiego obowiązku). Z przedstawionej przez Lecha Goraja analizy finansowej gospodarstw uczestniczących w FADN w 2008 roku wynikało, że korzystniejsze było rozliczanie się na zasadach ogólnych, niezależnie od kierunku produkcji i wielkości gospodarstw. Jednakże, jak podkreślali wszyscy wykładowcy, każdy rolnik decyzję o sposobie rozliczania VAT musi podjąć sam, kierując się warunkami ekonomicznymi swojego gospodarstwa. Zanim rolnik ryczałtowy podejmie decyzję, czy pozostać na "ryczałcie", czy pomyśleć o zasadach ogólnych, powinien przeanalizować wielkości VAT jakie "przechodzą" przez jego gospodarstwo.

W trzeciej części konferencji Małgorzata Kwiatkowska, Kierownik Działu Podatków Pośrednich z Urzędu Skarbowego w Grudziądzu, omówiła najczęściej spotykane problemy w rozliczaniu VAT przez rolników. Prezentowane przykłady zostały opracowane na podstawie doświadczeń urzędu skarbowego w rozliczaniu rolników, którzy już zdecydowali się na zasady ogólne, jak również pytań zadawanych na szkoleniach w terenie. Przykładów było wiele; dotyczyły one zarówno warunków zmiany opodatkowania z ryczałtowego na zasady ogólne, jak również konkretnych sytuacji rozliczania VAT z urzędem skarbowym. Ponadto szczegółowo przeanalizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe, z którymi zwłaszcza rolnicy ryczałtowi mają problemy.

Liczny udział uczestników konferencji potwierdził duże zapotrzebowanie w środowisku wiejskim na wiedzę o podatku VAT. Rolników zachęcamy do uczestniczenia w szkoleniach terenowych o tej tematyce, jak również do korzystania z porad naszych specjalistów.

Urszula Rząsa
KPODR Minikowo, Oddział w Przysieku

08 2009

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: professional joomla themes domain registration india Valid XHTML and CSS.