Lustracja ozimin w Grubnie 22.05.2020

W piątek 22 maja kolejny raz lustrowaliśmy kolekcję rzepaku, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, gatunków najbardziej zaawansowanych w rozwoju, aby ocenić ogólny stan zdrowotny, uszkodzenia suszowe i spowodowane przez przymrozki oraz szkodniki

 

Rzepak jak widać powyżej był w końcowym okresie pełni kwitnienia. Mimo bardzo dużych problemów podczas siewu – była głęboka susza – te odmiany, które siane były jako pierwsze poradziły sobie najlepiej. Okazało się, że nawet kilkugodzinne opóźnienie siewu w takich warunkach może mieć istotne znaczenie, to wyraźnie widać w Grubnie. Wysiewano 39 odmian. Najlepiej wygląda pierwszych 8-9 odmian, a przy następnych wyraźnie widać zmniejszanie obsady, aż do poziomu krytycznego. Efekt jest taki, że 13-14 odmian zasianych jako pierwsze warto było zostawić. W sumie zostawiliśmy 17 poletek, aby pokazać Państwu efekt możliwości regeneracji i rozrostu rzepaku oraz zbyt małej obsady roślin, przy której należy bezwzględnie likwidować plantacje.

Rzepak przy takiej obsadzie i kondycji roślin powinien być zlikwidowany.

 

 

W tym roku niestety wiele szkody wywołały przymrozki, które występowały praktycznie aż do 21 maja. Uszkodzonych zostało wiele pąków i kwiatów, co przełożyło się na znaczne zmniejszenie ilości zawiązanych łuszczyn na głównym kwiatostanie, a także na niektórych bocznych rozgałęzieniach.

 

Larwa chowacza i uszkodzenia przez nią wywołane.

 

Jak widać mimo intensywnej ochrony rzepaku można znaleźć także uszkodzenia wywołane przez szkodniki. W tym przypadku chowacza brukwiaczka. Generalnie w tym roku obserwowaliśmy dość długo naloty tego szkodnika. W niektórych rejonach obserwowano także masowe naloty chowacza podobnika oraz bardzo małą ilość słodyszka rzepakowego. Duża ilość chowacza podobnika oznacza również znacznie większą możliwość uszkodzeń nasion w łuszczynach spowodowanych przez larwy pryszczarka kapustnika. Będziemy prowadzić obserwacje pod tym kątem.

Zyto ozime i jęczmień ozimy

Najbardziej zaawansowane zboża na dziś to żyto ozime i jęczmień ozimy. Oba gatunki były w dniu 22 maja wykłoszone i kwitły. Stan roślin bardzo dobry jak na warunki tegoroczne.

 

 

Choć widać było w kwietniu osłabienie ze względu na brak wody i dolne liście zaczynały już podsychać to dobra gleba w Grubnie i opady deszczu jakie pojawiły się w maju, choć niezbyt duże, wyraźnie poprawiły kondycję wszystkich zbóż. Pokarmu w glebie jest bardzo dużo – to także pośredni efekt suszy – co przełożyło się niestety negatywnie na kilku odmianach żyta, które zaczęły wylegać mimo zastosowania regulatora wzrostu. Zabiegi grzybobójcze jakie zastosowano w Grubnie także odniosły skutek i mączniak oraz inne choroby, które w okresie łagodnej zimy i wiosny wyraźnie atakowały oziminy a szczególnie jęczmień ozimy na razie są pod pełną kontrolą. Kłosy i górne liście flagowe i podflagowe są wolne och chorób.

 

Kwitnący jęczmień ozimy.

 

Obok jęczmienia ozimego na bloku 2B rośnie pszenżyto. W dniu tej lustracji było ono w fazie pojawiania się liścia flagowego. Jego stan, podobnie jak i pszenic ozimych, jest też bardzo dobry. W fazie kłoszenia dokona my kolejnej lustracji tych ważnych dla naszego regionu gatunków.

 

Pszenżyto ozime rośnie obok jęczmienia ozimego.

 

Od 15 maja, zgodnie z zapowiedzią, na kolekcji odmian Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Grubnie, poletka są już oznakowane tabliczkami informacyjnymi.
Na stronie internetowej www.kpodr.pl dostępny jest schemat kolekcji, lokalizacja odmian i linki do wystawców oraz podstawowe informacje technologiczne z Gospodarstwa Rolnego Janiny Madej, Zakład Rolny Grubno, na którego gruntach znajdują się poletka. Gospodarstwo prowadzi zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne własnym sprzętem wg własnej technologii, umożliwiając nam wszystkim porównanie odmian w obiektywnych warunkach konkretnego gospodarstwa.

 

 

 
Poletka już oznakowane tabliczkami.

 

W tym roku, jak widomo, wszystkie masowe imprezy zostały odwołane – także dni polowe organizowane dotychczas przez różne firmy. Jest jednak duże zainteresowanie postępem biologicznym oraz technologicznym. Szczególnie jest to ważne, że każdy kto uprawia różne rośliny rozumie i wie, że każdy rok jest inny i przynosi różne wyzwania, którym należy sprostać. Weryfikacja własnych decyzji poprzez konfrontację z tym, jak robią to inni, porównanie swojego pola, a także swoich decyzji z innymi w konkretnych warunkach glebowych i pogodowych jest bezcenne. Dlatego umożliwiamy Państwu praktycznie od 15 maja do 10 września nie tylko wirtualne Dni Pola poprzez stronę www.kpodr.pl, ale przede wszystkim dajemy możliwość osobistych lustracji poletek indywidualnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, związanych z koronawirusem, obowiązujących aktualnie w Polsce.
Informujemy także, że w dniach 6 i 7 czerwca, a więc w terminie planowanych na ten rok Dni Pola w Grubnie, mimo że nie będzie wystawy – uruchomimy punkt konsultacyjny w godz. od 10oo do 15oo dla rolników i przedsiębiorców chcących indywidualnie odwiedzić kolekcję w tych dniach.

Zapraszamy do odwiedzenia kolekcji odmian Kujawsko-Pomorskich Dni Pola do Grubna.
Kolekcja dostępna dla indywidualnych lustracji do 10 września.

 

 

 

Marek Radzimierski
Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego

Fot. Marek Rząsa 

 

 

 

 

 

image_pdfimage_print