Pryszczyca – codzienna aktualizacja komunikatu MRiRW

Aktualizacja z:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/prewencja-i-mobilizacja-w-sejmie-informacja-na-temat-dzialan-blokujacych-transmisje-wirusa-pryszczycy-w-polsce




Rusza kolejna edycja konkursu Argoliga 2025

Materiał dofinansowany ze środków UE w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Materiał opracowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

Tu zamieszczamy informacje o konkursie AGROLIGA  2025

 

Rusza kolejna edycja konkursu Argoliga 2025

Konkurs AgroLiga 2025 realizowany jest w dwóch etapach – wojewódzkim i krajowym w kategoriach rolnicy i firmy. Wojewódzki etap konkursu organizowany jest przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, natomiast etap krajowy przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesów: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.

Etap wojewódzki konkursu finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Uczestnicy do konkursu mogą być zgłaszani przez doradcę KPODR wypełniając kartę zgłoszenia dostępną na stronie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie – 2025_zgloszenie Agroliga rolnik firma _kolor, na adres e-mail malgorzata.kolacz@kpodr.pl do 16 maja br.

Konkurs AgroLiga pozwala na prezentację dorobku rolnictwa i firm funkcjonujących w tym  obszarze z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Laureatami wojewódzkimi są rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Konkurs jest promocją dobrych przykładów w  rolnictwie naszego województwa a uzyskanie tytułu laureata ogromnym sukcesem i prestiżem.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, jako organizator konkursu na szczeblu wojewódzkim, przyjmuje zgłoszenia kandydatów, działających w obrębie województwa podlaskiego i województw ościennych (w przypadku firm). Zgłoszeń uczestników dokonują Powiatowe Zespoły Doradztwa Rolniczego. Po ich weryfikacji, powołana przez dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, komisja konkursowa przystąpi do oceny poszczególnych kandydatów. Kolejnym etapem będzie podsumowanie i wybór laureatów.

Kto może wziąć udział w konkursie? Każdy rolnik i przedsiębiorca z branży rolniczej, który spełni szereg warunków odpowiednich dla każdej z kategorii określonych w regulaminie konkursu.

Do kategorii Rolnik kwalifikują się osoby prowadzące samodzielnie lub wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Kandydaci powinni uzyskiwać wyniki (plony, wydajność w produkcji zwierzęcej itp.) powyżej średniej krajowej. W gospodarstwach może być prowadzona dodatkowa działalność gospodarcza (świadczenie usług mechanizacyjnych i innych, przetwórstwo, agroturystyka itp.), z której uzyskiwane dochody nie przewyższają jednak dochodów z zasadniczej działalności rolniczej. Gospodarstwa z niedokończonymi inwestycjami, mocno zadłużone lub niestabilne ekonomicznie nie będą kwalifikowane. W tej kategorii nie będą też uwzględniane osoby, które nie posiadają ziemi i zajmują się wyłącznie obrotem płodami rolnymi.

Przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu kategoriach komisja weźmie pod uwagę również: bezpieczeństwo pracy oraz estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy.

Tu zamieszczamy informacje o konkursie AGROLIGA  2025

Ogłoszenie wyników nastąpi
5 lipca 2025 r.
podczas Gali podsumowującej konkurs AgroLiga 2025
w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

 

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!     

regulamin_agroliga_2025

2025_zgloszenie-Agroliga-rolnik-firma-_kolor(1)

Szczegóły i dalsze informacje o konkursie AgroLiga 2025 wkrótce  na stronie KPODR Minikowo (www.kpodr.pl)

 

Za treść merytoryczną odpowiada Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Minikowie.

Małgorzata Kołacz

KPODR Minikowo




Gościliśmy grupę rolników i doradców z Wielkopolski

2 kwietnia w Minikowie gościliśmy grupę rolników i doradców z Wielkopolski. Uczestników przywitał dyrektor Łukasz Urbański, zaś zastępca dyrektora – Ryszard Kamiński – przedstawił strukturę Ośrodka i realizowane działania. 

Goście zwiedzili tereny i infrastrukturę wystawową oraz Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej, gdzie są organizowane liczne warsztaty z przetwórstwa mleka, mięsa, zbóż i owoców.  Głównym tematem wyjazdu było rolnictwo ekologiczne. Odwiedzający z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji specjalistów z Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, o gospodarstwach i przetwórniach w województwie kujawsko-pomorskim. Obejrzeli również krótkie filmy z wybranymi przykładami. Następnie udali się do gospodarstwa państwa Iwickich, którzy są ubiegłorocznymi laureatami konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w naszym województwie. Z kolei 3 kwietnia grupa odwiedziła Pokrzydowo – gospodarstwo i zakład przetwórczy Pana Mieczysława Babalskiego, który jest jednym z pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce. Mamy nadzieję, że wizyta zainspiruje uczestników do wprowadzania nowych rozwiązań we własnych gospodarstwach.




Wymogi rolnictwa ekologicznego w myśl obowiązujących przepisów

 

Szkolenie Wymogi rolnictwa ekologicznego w myśl obowiązujących przepisów”.

 

26 marca 2025 r. Kujawsko-pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował szkolenie  pn. „Wymogi rolnictwa ekologicznego w myśl obowiązujących przepisów”.

Podczas poszczególnych wykładów omawiane były wymogi obowiązujące producentów ekologicznych począwszy od rolnika po przetwórcę, które weryfikowane są przez instytucje nadzorujące system rolnictwa ekologicznego.

Pani Małgorzata Waszewska Dyrektor  Biura Rolnictwa Ekologicznego  GIJHARS omówiła kwestie odstępstw możliwych w systemie rolnictwa ekologicznego i zasady ubiegania się o zgodę na zastosowanie dostępnych odstępstw.

W dalszej kolejności Pani Monika Zając z jednostki certyfikującej omówiła najczęściej stwierdzane błędy w gospodarstwach ekologicznych oraz podejmowanie właściwych decyzji w celu eliminacji ryzyka  w gospodarstwie ekologicznym.

 Ostatni wykład przeprowadzony przez Pana Tomasza Chacewicza dotyczył aspektów certyfikacji przetwórstwa w tym małego przetwórstwa na poziomie gospodarstwa.

 

Szkolenie zostało dofinansowane środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

Wszystkie osoby zainteresowane szkoleniem zachęcamy do ponownego odsłuchania szkolenia klikając na poniższy link.

 

 

Opracowanie
Agnieszka Dobosz-Idzik
KPODR w Minikowie

 




Fundusze promocji produktów rolno-spożywczych: ustawa zmieniająca weszła w życie

01.04.2025

Przypominamy: 1 kwietnia 2025 r., weszły w życie zmienione przepisy ustawy dotyczącej funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Wyjątkiem jest przepis dotyczący elektronicznej formy składania deklaracji wpłat, który wejdzie w życie 1 kwietnia 2026 r. Zmiany, które wprowadza ustawa, dotyczą przede wszystkim (ale nie tylko) Funduszu Promocji Roślin Oleistych i są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez producentów i przetwórców roślin oleistych.

Fundusz promocji produktów rolno-spożywczych 

Co się zmienia?

Zmiany zawarte w nowej ustawie obejmują:

  1. Fundusz Promocji Roślin Oleistych:
  • objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu – do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ten fundusz obowiązany będzie każdy (podmiot), kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności;
  • rozszerzenie katalogu roślin oleistych o słonecznik – umożliwienie realizacji działań promujących ten produkt i jego przetwory.
  1. Fundusz Promocji Owoców i Warzyw:
  • rozszerzenie katalogu produktów o produkty pszczele, tj.: miód, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis oraz mleczko pszczele, które będą objęte wsparciem do wysokości 5 proc. kwoty środków finansowych przeznaczonych na realizację wszystkich zadań z tego funduszu.
  1. Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych:
  • umożliwienie prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych oraz inicjatyw badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.
  1. Wprowadzenie wyłącznie elektronicznej formy składania deklaracji wpłat na poszczególne fundusze promocji – ten przepis jako jedyny wejdzie w życie dopiero 1 kwietnia 2026 r.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 21 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz.U. 2025 r. poz. 289) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20250000289.




Norma GAEC 2 – możliwe działania związane z utrzymaniem rowów i urządzeń melioracyjnych

01.04.2025

Informujemy, że na obszarach objętych normą GAEC 2 możliwe są działania związane z konserwacją rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

Norma GACE 2

Przypominamy, że celem normy jest ochrona torfowisk i obszarów podmokłych użytkowanych rolniczo z jednoczesnym uwzględnieniem prowadzenia działalności rolniczej pozwalającej zakwalifikować te grunty jako użytki rolne. W Polsce norma obowiązuje od 15 marca 2025 r.

Dopuszczone działania

Dopuszczone są tzw. konserwacje:

  • bieżące, tj. koszenie skarp, dna rowów i usuwanie przetamowań oraz
  • gruntowne (okresowe, np. nie częściej niż raz na trzy lata): odmulanie rowów, wylotów drenarskich, wycinanie zakrzaczenia z dna rowów, udrażnianie rurociągów drenarskich.

Należy pamiętać, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.

Obowiązujące wymogi

Na obszarze GAEC 2 w przypadku:

trwałych użytków zielonych

gruntów ornych

  • nie przekształca się ich i nie zaoruje, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata;
  • nie wydobywa się z nich torfu;
  • nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
  • nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm;
  • nie wydobywa się z nich torfu;
  • nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.

Jeżeli rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami objętymi normą GAEC 2, może zgłosić rozbieżności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) lub do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB).

Opis procedury zgłaszania rozbieżności do ARiMR / IUNG-PIB.

Podstawa prawna

Kryteria definiujące obszary do objęcia normą GAEC 2 – Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2025 w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 (Dz.U. 2025 poz. 307).

Wymogi normy GAEC 2 – Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. 2025 poz. 293).




Komunikaty MRiRW

 

2025

Kwiecień

Fundusze promocji produktów rolno-spożywczych: ustawa zmieniająca weszła w życie

2.04.2025

Norma GAEC 2 – możliwe działania związane z utrzymaniem rowów i urządzeń melioracyjnych

1.04.2025

Luty

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: korzystna zmiana

12.02.2025

 

Program „Energia dla wsi” – nowy nabór

4.02.2015

Styczeń

Ognisko pryszczycy w Niemczech

15.01.2025

2024

Grudzień

Informacja o nowych technikach genomowych (NGT)

30.12.2024

Październik

Komunikat popowodziowy MRIRW w/s zmiany ustawy zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi

15.10.2024

Lipiec

Fundusz Gwarancji Rolnych Plus

26.07.2024

Wsparcie dla rolników na walkę z ASF

25.07.2024

Płatności w ramach PS WPR 2023-2027 – dokumenty i informacje do 31 lipca

23.07.2024

Nowa e-usługa uzyskiwania granicznych dokumentów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

18.07.2024

 

Wydawnictwo – Zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej do dobrowolnego stosowania

10.07.2024

 

Wydłużenie okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP przez rolników ubiegających się o płatność dobrostanową


2.07.2024

Czerwiec

Wsparcie na bioasekurację – pomoc de minimis

21.06.2024

Marzec

Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu

18.03.2024

Ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – oświadczenia lub zdjęcia geotagowane można składać do dnia wydania decyzji

6.03.2024

Luty

Szkody powstałe w wyniku suszy – nabór wniosków i stawki pomocy

22.02.2024

Ekoschematy: zdjęcia geotagowane można zastąpić oświadczeniami

16.02.2024

 

Styczeń

Do końca stycznia KGW muszą złożyć sprawozdania z wydatków

17.01.2024

 

2023

 

Grudzień

Program „Energia dla wsi” – wydłużenie terminu naboru i zwiększenie budżetu

18.12.2023

 

Wymiana pokryć dachowych – rusza II nabór

15.12.2023

 

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

11.12.2023
 

Listopad

Nowe wymagania w zakresie etykietowania wina

23.11.2023

Sierpień

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – sprawdź czy to się opłaca

11.08.2023

Współpraca ułatwia życie rolnikom

7.08.2023

Rusza drugi nabór wniosków na paliwo rolnicze

 

Czerwiec

Zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

23.06.2023

 

Maj

PROW 2014-2020: zmiany w harmonogramie naborów

29.05.2023

 

ROLNIKU! Nowe stawki dopłat

25.05.2023

 

WPR: Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne 2023-2027

18.05.2023

 

Uproszczenia dla rolników utrzymujących świnie w celu produkcji mięsa na własny użytek

11.05.2023

 

Do 30 czerwca 2023 r. jest wydłużony termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR.

 

4.05.2023

Kwiecień

Uproszczone systemy uprawy – rolnictwo węglowe

25.04.2023

Marzec

 

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności

28.03.2023

 

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027)

28.03.2023

 

Ekoschemat, Przyorywanie obornika, zasady

27.03.2023




KONKURS – KRZYŻÓWKA „ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO” – KWIECIEŃ

 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
oraz 
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu

 

zapraszają do udziału w konkursie – krzyżówce

pn. „Środowisko ponad wszystko”

W kwietniowym wydaniu miesięcznika „Wieś Kujawsko-Pomorska” ukaże się konkurs,
w którym uczestnicy będą mogli wykazać się swoją wiedzą
z obszaru ekologii, ochrony środowiska i rolnictwa.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu pn.
 „Ekologia i bioróżnorodność sprzymierzeńcem człowieka – kampania edukacyjno-informacyjna
dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”

Fundatorem nagrody w konkursie jest
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Hasło będące rozwiązaniem krzyżówki należy przesłać do Organizatora konkursu
na adres joanna.szczesna@kpodr.pl do 29 kwietnia 2025 r.

 

 

30 kwietnia 2025 r. spośród osób, które prześlą prawidłowe rozwiązanie krzyżówki zostanie wylosowana
jedna osoba, która otrzyma nagrodę.

Regulamin konkursu – krzyżówki pn. „Środowisko ponad wszystko” do pobrania poniżej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Regulamin
REGULAMIN-kwiecień




Szkolenie pn. „Wyzwania współczesnego rolnictwa ekologicznego”

 

28 marca 2025r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował szkolenie pn. „Wyzwania współczesnego rolnictwa ekologicznego”. Szkolnie zostało współfinansowane przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Tym razem na szkolenie zaprosiliśmy rolników do gospodarstwa ekologicznego pana Bartłomieja Piskorskiego do Kołodziejewa w gminie Janikowo, w powiecie inowrocławskim. Rolnik posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu bardzo wymagającej produkcji ekologicznej. W jego gospodarstwie od wielu lat jest stosowany urozmaicony płodozmian. Podczas spotkania głównie skoncentrowaliśmy się na walce z zachwaszczeniem upraw. Jest to bardzo ważny element agrotechniki z uwagi na to, że w rolnictwie ekologicznym obowiązuje zakaz stosowania herbicydów.

Pan Bartłomiej zademonstrował odchwaszczanie pszenicy orkisz za pomocą obrotowej oraz palcowej brony chwastownik. Uczestnicy szkolenie zobaczyli jakie są efekty pracy tych dwóch maszyn, mogli porównać wyniki. Ponadto rolnik zaprezentował pielnik z systemem sterowania kamerą
i szczegółowo omówił zasadę działania tego urządzenia. Praktyczne pokazy są niezwykle ważne, gdyż pokazują innym rolnikom, że walka z chwastami jest nie tylko możliwa, ale bardzo skuteczna. Zabiegi odchwaszczania zależą w dużej mierze od używanego sprzętu, ale również wiedzy, którą przekazał nam rolnik. A mianowicie niezwykle istotna jest faza rozwojowa odchwaszczanej rośliny, warunki pogodowe, sposób siewu a także zabiegi agrotechniczne stosowane przed siewem oraz stosowany płodozmian. Z uwagi, że uczestnikami szkolenia byli nie tylko rolnicy ekologiczni, ale również konwencjonalni podczas spotkania zostały omówione założenia rolnictwa ekologicznego, zasady certyfikacji oraz możliwości wsparcia finansowego gospodarstw ekologicznych w ramach interwencji rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027.

Uczestnicy szkolenia byli bardzo zadowoleni, że oprócz wiedzy teoretycznej zdobyli praktyczne wskazówki dotyczące odchwaszczania upraw. A co najważniejsze zobaczyli efekty tego zabiegu.

 

Opracowanie i zdjęcia
Ilona Oleś
KPODR w Minikowie




Rozwiązanie marcowej krzyżówki – Środowisko ponad wszystko

Losowanie nagrody

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował konkurs – krzyżówkę pn. „Środowisko ponad wszystko”, która zamieszczona była w marcowym wydaniu miesięcznika „Wieś Kujawsko-Pomorska”.

W konkursie udział wzięły 33 osoby, spośród których 31 marca komisja konkursowa wyłoniła jednego zwycięzcę. Laureatką konkursu została Pani Halina Ptaszyńska, która w wyznaczonym terminie nadesłała prawidłowe hasło: "SŁOŃCE MARCOWE – OWOCOM NIEZDROWE".

Fundatorem nagrody był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Nagrodą w konkursie były: fartuch ogrodowy z motywem roślinnym, narzędzia ogrodowe i komplet doniczek osłonek z podstawką. Pani Halinie gratulujemy wiedzy i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Tekst i zdjęcie:
Joanna Szczęsna-Kulewska
KPODR w Minikowie Oddział w Zarzeczewie