Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich

loga ksow+

 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie to miejsce spotkań, rozmów merytorycznych, a także wymiany informacji i doświadczeń. 24 kwietnia 2025 roku w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie odbyła się konferencja pn. „Ochrona zasobów przyrodniczych na obszarach wiejskich”. W wydarzeniu wzięło udział 40 uczestników – mieszkańcy obszarów wiejskich i doradcy rolni.

Różnorodność biologiczna to nasze bogactwo, o które powinniśmy szczególnie dbać i je chronić. Utrata różnorodności biologicznej jest, obok zmian klimatu, najważniejszym zjawiskiem, które musimy powstrzymać. Ważnym zadaniem jest właśnie ochrona bioróżnorodności, którą uznaje się za fundament życia. Jej ochrona niezbędna jest zarówno dla ludzi, jak i dla ochrony środowiska i klimatu. Bioróżnorodność zapewnia ludziom żywność, wodę pitną i czyste powietrze oraz odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu równowagi w przyrodzie. Pomaga przeciwdziałać zmianie klimatu i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Ponadto utrata różnorodności biologicznej zagraża naszym systemom żywnościowym, narażając nasze bezpieczeństwo żywnościowe i odżywianie na ryzyko. Utrzymanie wysokiej bioróżnorodności jest już nie tylko potrzebą, ale i koniecznością. Pragnąc rozwiązać problemy środowiskowe musimy stosować działania chroniące życie na wszystkich szczeblach jego organizacji. Większość dziedzin światowej gospodarki, takich jak rolnictwo, hodowla, medycyna, przemysł opartych jest na zasobach naturalnych. A więc odbudowa potencjału przyrodniczego to nie tylko działanie potrzebne, ale działanie konieczne dla zachowania bioróżnorodności i ochrony środowiska.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dyrektora KPODR w Minikowie – Łukasza Urbańskiego, podczas którego powitał uczestników i prelegentów, a także w słowach wstępu podkreślił jak ważny jest temat ochrony bioróżnorodności.

Zachowanie i ochrona walorów przyrodniczych obszarów wiejskich

Pierwszy wykład pn. „Zachowanie i ochrona walorów przyrodniczych obszarów wiejskich” poprowadziła dr inż. Ewa Krasicka-Korczyńska. Swoje wystąpienie rozpoczęła od definicji bioróżnorodności według Konwencji o różnorodności biologicznej. Kolejno przedstawiła jakie są zasoby obszarów wiejskich, cele ochrony przyrody oraz jej formy ochrony w Polsce. Omówiła również pozostałe metody ochrony – in situ i ex situ. W dalszej części wystąpienia mówiła o różnorodności obszarów wiejskich podając przykłady elementów krajobrazu przyrodniczego. Nie zabrakło też informacji na temat funkcji alei w krajobrazie i znaczeniu zadrzewień, miedz i śródpolnych zbiorników wodnych. Kolejno podkreślano pożyteczność roślin segetalnych, którzy są towarzyszami upraw rolnych. Na zakończenie, omówiła sposoby ochrony przyrody poprzez m.in.: obejmowanie zasobów, tworów i składników przyrody formami ochrony przyrody, realizację programu ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, a także prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej, promocyjnej i badań naukowych.

Praktyczne przykłady czynnej ochrony przyrody na obszarach wiejskich

Drugie wystąpienie należało do Krzysztofa Koniecznego, który prezentował temat pn. „Praktyczne przykłady czynnej ochrony przyrody na obszarach wiejskich”. Ochrona czynna z definicji ma na celu utrzymanie określonego stanu ekosystemu wymaganego ze względu na obecność rzadkich gatunków roślin lub zwierząt będących celem ochrony w danym miejscu. Zachowanie wartości przyrodniczych wielu obszarów chronionych nie byłoby możliwe bez wykonywania działań z zakresu właśnie ochrony czynnej. Ukierunkowane zabiegi ochronne przyczyniają się do utrzymania lub przywrócenia właściwego stanu ochrony celów i przedmiotów ochrony tych obszarów. Takie właśnie przykłady i sposoby czynnej ochrony mieliśmy możliwość poznać podczas tego wystąpienia.

Zmiany liczebności ptaków na obszarach wiejskich

Kolejnym prelegentem był Dawid Kilon. Tematem prelekcji były  „Zmiany liczebności ptaków na obszarach wiejskich”. Są one niezwykle ważnym wskaźnikiem, który obrazuje jakość naszego środowiska oraz stanu przyrody. Wspomniał o poważnych problemach związanych ze zmniejszającą się populacją niektórych gatunków, które kiedyś były w Polsce powszechne, a teraz jest ich coraz mniej. Sytuacja systematycznie się pogarsza. Podczas wystąpienia podkreślił, że w bliższej lub dalszej perspektywie możemy być świadkami wyginięcia kolejnych gatunków ptaków, a co za tym idzie, powstania ogromnych strat w polskiej faunie.

Znaczenie roślin miododajnych w ekosystemach wiejskich

Ostatnie wystąpienie należało do Katarzyny Rymarz. Przedstawiła temat pn. „Znaczenie roślin miododajnych w ekosystemach wiejskich”. W trakcie swojego wystąpienia omówiła czym są rośliny miododajne, a także podkreśliła jak niezwykle ważną pełnią funkcję w ekosystemie. Dostarczają one nektar i pyłek – składniki kluczowe dla zachowania bioróżnorodności i produkcji miodu. Kolejnym ważnym zagadnieniem były korzyści  i przykłady popularnych roślin miododajnych.

Każdy z przedstawionych tematów spotkał się wielkim uznaniem, a podczas wygłoszonych wykładów nie zabrakło pytań ze strony uczestników. W kuluarach trwały również dyskusje merytoryczne i podziękowania za omówione tematy, które każdemu z uczestników były bardzo bliskie.

Na zakończenie konferencji uczestnicy otrzymali materiały promocyjne, którymi były domki dla owadów zapylających, zwane hotelami, których celem jest schronienie dla owadów. Stawiając domek zapraszamy do swojego ogrodu pożyteczne owady zapylające. Korzyści posiadania domku jest wiele, przede wszystkim: wzrost zapylenia kwiatów poprzez zaproszenie do siebie zapylaczy, wspieranie owadów pożytecznych (dając im schronienie i miejsce lęgowe), czy też naturalna eliminacja szkodników roślin bez użycia chemii poprzez wprowadzenie naturalnych owadzich drapieżników oraz wiele innych korzyści.  Wybór domków podyktowany był chęcią wspierania bioróżnorodności i ochrona środowiska.

Konferencja była odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacyjne wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Istnieje potrzeba ciągłego podejmowania działań w kierunku odbudowy zasobów przyrodniczych. Nieodzowny jest przy tym aktywny udział i zaangażowanie społeczeństwa. Trzeba bowiem zaznaczyć, iż zmiany w przepisach prawa, jak i nowe realia klimatyczne konsekwentnie wymuszają byśmy poszerzali swoją wiedzę i zapoznawali się z aktualnymi sposobami na zatrzymanie i odwrócenie procesu utraty bioróżnorodności, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazów.

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Operacja realizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dziękujemy uczestnikom za obecność i miłe słowa uznania.

Opracowanie: Joanna Szczęsna-Kulewska, KPODR Oddział w Zarzeczewie

Zdjęcia: Damian Oparzela, Joanna Szczęsna-Kulewska

 

 

image_print

Pryszczyca – codzienna aktualizacja komunikatu MRiRW

Aktualizacja z:

• 24 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-24-kwietnia-2025-r

• 23 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-23-kwietnia-2025-r

• 22 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-22-kwietnia-2025-r

• 21 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-21-kwietnia-2025-r

​• 20 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-20-kwietnia-2025-r

​• 19 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-19-kwietnia-2025-r

• 18 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-18-kwietnia-2025-r

• 17 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zapobiegamy-pryszczycy-i-walczymy-z-wirusem-grypy-ptakow

• 16 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-16-kwietnia-2025-r

• 15 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-15-kwietnia-2025-r

• 14 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-14-kwietnia-2025-r

• 13 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-13-kwietnia-2025-r

• 12 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-12-kwietnia-2025-r

• 11 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zapobiec-pryszczycy–podsumowanie-podejmowanych-dzialan

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-11-kwietnia-2025-r

• 10 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-10-kwietnia-2025-r

• 9 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-9-kwietnia-2025-r

• 8 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-8-kwietnia-2025-r

• 7 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-7-kwietnia-2025-r

• 6 kwietnia 2025 r.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-6-kwietnia-2025

• 5 kwietnia 2025 r.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-5-kwietnia-2025-r

• 4 kwietnia 2025 r.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-4-kwietnia-2025-r

• 3 kwietnia 2025 r.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-3-kwietnia-2025-r

• 2 kwietnia 2025 r.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/prewencja-i-mobilizacja-w-sejmie-informacja-na-temat-dzialan-blokujacych-transmisje-wirusa-pryszczycy-w-polsce

• 1 kwietnia 2025 r.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-1042025-r

 

• 31 marca 2025 r.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca–aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-dzien-31-marca-2025-r

image_print

Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025

23.04.2025

Dopłaty_bezpośrednie_za_2025_ 

Do 15 maja 2025 r. można się ubiegać o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór od ponad miesiąca – do tej pory przyjęła 224 tys. wniosków.

O dopłaty bezpośrednie i obszarowe można się starać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Dotychczas przyjętych zostało 224 tys. wniosków. ARiMR zachęca rolników, którzy jeszcze ich nie złożyli, by nie czekali do ostatnich dni i przesłali deklaracje jak najszybciej.

Jeśli komuś potrzebne są wskazówki techniczne, może skorzystać z pomocy pracowników biur powiatowych Agencji i infolinii (tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11).

 

Zdjęcie: Adobe Stock

 

 

 

 

image_print

80 mln zł czeka na pszczelarzy

22.04.2025

ule_pszczoły

Trwa kolejny nabór wniosków skierowany do hodowców pszczół. Do każdego pnia, który przezimował, mogą oni otrzymać 50 zł. O wsparcie w formule pomocy de minimis można się ubiegać do 31 maja 2025 r.

Pszczelarze, którzy chcą skorzystać z dofinansowania, powinni być wpisani do ewidencji producentów, prowadzić działalność nadzorowaną i mieć pszczoły wpisane do rejestru weterynaryjnego.

Nabór tradycyjnie obsługują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty będą przyjmowane do 31 maja 2025 r. Można je dostarczać bezpośrednio do placówek, wysyłać rejestrowaną przesyłką pocztową albo przy użyciu platformy ePUAP lub usługi mObywatel.

Na to wsparcie z budżetu państwa przeznaczono 80 mln zł. Jeśli zainteresowanie spowoduje przekroczenie puli środków, będzie musiał być zastosowany współczynnik korygujący. Do tej pory formalności dopełniło ponad 6 tys. pszczelarzy.

Więcej informacji – otwórz

 Zdjęcie: Adobe Stock

 

 

 

 

image_print

KGW działalność ustawowa: trwa nabór, rozpoczęły się wypłaty

18.04.2025

koło gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich kolejny raz mogą się ubiegać o wsparcie na działalność ustawową. W ramach tegorocznego naboru Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła do tej pory 10 tys. wniosków i wypłaciła ponad 16 mln zł.

Koła gospodyń wiejskich, które chcą skorzystać z przysługującej im ustawowo pomocy finansowej, muszą być wpisane do prowadzonego przez ARiMR Krajowego Rejestru KGW. Obecnie jest w nim ok. 18 tys. tych organizacji.

Zasady ubiegania się o dofinansowanie nie zmieniły się od poprzedniego roku. Obowiązują trzy stawki:

8 tys. zł – dla kół, które tworzy nie więcej niż 30 osób;

9 tys. zł – w przypadku organizacji liczących od 31 do 75 członków,

10 tys. zł – jeśli w skład KGW wchodzi ponad 75 osób.

Otrzymane wsparcie można przeznaczyć np. na działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną, rozwój przedsiębiorczości czy krzewienie kultury ludowej. Mogą o tym nie wiedzieć nowo utworzone koła.

Nabór prowadzą tradycyjnie biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można dostarczać: bezpośrednio do placówek, rejestrowaną przesyłką pocztową, a także za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel. Dotychczas wnioski złożyło 10 tys. kół. Rozpoczęły się też wypłaty – na konta KGW trafiło ponad 16 mln zł. Jeśli budżet (120 mln zł) nie wyczerpie się wcześniej, nabór potrwa do 30 września 2025 r.

Więcej informacji – otwórz

 Zdjęcie: Adobe Stock

 

 

 

 

 

 

image_print

Będzie wsparcie na poprawę dobrostanu bydła i świń

23.04.2025

Krowy w nowoczesnej oborze 

3 czerwca 2025 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje uruchomić kolejny nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Tym razem rolnicy będą się mogli ubiegać o dofinansowanie Inwestycji poprawiających dobrostan bydła i świń. Zainteresowani otrzymaniem środków na ten cel mają czas, by się przygotować.

Po raz pierwszy w ramach PS WPR 2023-2027 rolnicy będą mogli się ubiegać o wsparcie w ramach interwencji I.10.15, której realizacja ma służyć poprawie zdrowotności oraz ograniczeniu stresu termicznego (np. systemy wentylacji, instalacje ogrzewające lub chłodzące) trzody chlewnej i bydła a także zapewnieniu mu dostępu do środowiska zewnętrznego (np. wybiegi, pastwiska).

Szczegółowe zasady zostaną przedstawione w regulaminie naboru wniosków, który zostanie opublikowany wkrótce. Ale już teraz warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które będą mieć znaczenie przy ubieganiu się o wsparcie.

– Każdy rolnik będzie zobligowany do dołączenia do wniosku zaświadczenia o spełnieniu minimalnych standardów w zakresie higieny i warunków utrzymania zwierząt wystawionego przez powiatowego lekarza weterynarii.

– W przypadku hodowców bydła, którzy planują budowę lub przebudowę wybiegu lub zbiornika na odcieki z niego, może być konieczne dołączenie do dokumentacji zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (bez sprzeciwu organu administracji architektoniczno-budowlanej) lub decyzji o pozwoleniu na budowę.

– Rolnicy, którzy planują budowę lub przebudowę wodopojów na pastwiskach, mogą otrzymać dofinansowanie również na wykonanie ujęcia wody. Jeśli się na to zdecydują, mogą zostać zobowiązani do przedstawienia dokumentów istotnych ze względu na głębokość studni i skalę poboru wody (np. decyzji środowiskowej, decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym, zgłoszenia wodnoprawnego, decyzja o pozwoleniu na budowę, zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych).

Więcej informacji – otwórz 

 

Zdjęcie: Adobe Stock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image_print

Posiedzenie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego

24 kwietnia 2025 roku w Minikowie odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Obradom przewodniczył Wojciech Mojzesowicz – przewodniczący Rady. Łukasz Urbański – dyrektor KPODR w Minikowie przedstawił prezentację dotyczącą stanu realizacji programu działalności KPODR w Minikowie na 2025 rok. Omówiona została działalność szkoleniowa, informacyjna i doradcza Ośrodka. W kolejnej części posiedzenia Marzena Ryterska-Chyła – główna księgowa, przedstawiła sprawozdanie z wykonania planu finansowego KPODR w Minikowie w 2024 roku, które opracowano w oparciu o otrzymaną dotację celową, uzyskane przychody z prowadzonej działalności gospodarczej oraz pozyskane środki na realizację projektów. W ramach ponoszonych kosztów działalności pokrywane są wszelkiego rodzaju koszty związane zarówno z działalnością statutową odpłatną jak i nieodpłatną, działalnością gospodarczą oraz realizowanymi projektami.

image_print

HIGIENA PASZ JAKO ISTOTNY ELEMENT SKUTECZNEJ BIOASEKURACJI

23 kwietnia 2025 roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował bezpłatne webinarium dla wszystkich zainteresowanych tematyką profilaktyki i higieny chowu zwierząt gospodarskich.

Niestety, ale bieżąca sytuacja epizootyczna w naszym kraju nie napawa optymizmem. Faktyczne zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), ptasiej grypy (HPAI), rzekomego pomoru drobiu (ND) oraz duże ryzyko wtargnięcia pryszczycy (FMD) do Polski wymusza, nie tylko na posiadaczach zwierząt, ale na wszystkich zaangażowanych uczestników sektora produkcji zwierzęcej (transport, wytwórnie pasz, producenci zbóż paszowych, itd.), aby zdecydowanie zainwestować czas i środki w faktyczną i rzetelną bioasekurację. Szkolenie pn. „HIGIENA PASZ JAKO ISTOTNY ELEMENT SKUTECZNEJ BIOASEKURACJI” wpisuje się w ten, słuszny, trend. Pasza, jest podstawowym środkiem produkcji. Może być jednocześnie wektorem przenoszącym patogeny. Stąd fundamentalnego znaczenia nabiera pojęcie „higieny pasz” i wszelkie działania z nim związane.

Szkolenie zbudowane było na dwóch filarach. Pierwszym była prezentacja wyjaśniająca znaczenie profilaktyki i higieny w chowie zwierząt gospodarskich. Przedstawiono wytyczne, co do prowadzenia wymaganej prawem dokumentacji paszowej. Omówiono najczęściej występujące błędy w systemie bioasekuracji, skutkujących wtargnięciem zagrożenia na fermę. W dalszej części webinarium odbyła się rozmowa z Zastępcą Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Panią Dorotą Stankiewicz, która dotyczyła bieżącej sytuacji w naszym województwie w kontekście zagrożenia, m.in. wirusem pryszczycy. Szczególnie należy podkreślić fakt, iż na dzień szkolenia w Polsce nie stwierdzono przypadków pryszczycy i nie ma podejrzeń ws. ewentualnego wystąpienia tej choroby. Ponadto, (w trybie nieprzerwanym) prowadzone są kompleksowe działania prewencyjne. Ich celem jest zablokowanie ewentualnej transmisji wirusa na terytorium kraju, m.in. 24-godzinne kontrole prowadzone na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone), monitoring placów handlowych i targowisk, analiza transakcji na platformach internetowych, gdzie odbywa się obrót zwierzętami żywymi, paszami i towarami wrażliwymi, a także różnego rodzaju działania edukacyjne i informacyjne dedykowane branżom szczególnie zagrożonym (rolnicy, hodowcy, branża transportowa i handlowa).

W webinarium wzięło udział ponad 113 uczestników. Byli to zarówno rolnicy, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawiciele innych podmiotów z sektora produkcji zwierzęcej, a także pracownicy i uczniowie szkół rolniczych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia zapisu video szkolenia.

Jakub Borkowski
KPODR w Minikowie

image_print

Komunikaty ARiMR

 

2025

Kwiecień

Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025

80 mln zł czeka na pszczelarzy

KGW działalność ustawowa: trwa nabór, rozpoczęły się wypłaty

Będzie wsparcie na poprawę dobrostanu bydła i świń

24.04.2025

 

Marzec

Wnioski i zgłoszenia dotyczące zwierząt – od nowego roku tylko drogą elektroniczną

Modernizacja gospodarstw (obszar D) – więcej czasu na realizację inwestycji

14 marca – ważna data dla ubiegających się o dopłaty dobrostanowe

13.03.2025

Luty

Wsparcie dla przetwórców z PROW 2014-2020 – ważny termin: 30 czerwca

11.02.2025

 

Styczeń

Współdziałanie się opłaca – do 30 stycznia czas na wnioski od organizacji i grup producentów

Do 31 stycznia pora na sprawozdania od kół gospodyń wiejskich

Dobrostan zwierząt – przypominamy: obowiązkowe szkolenie do 14 marca

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt – start naboru 27 stycznia

13.01.2025

Tegoroczne terminy naborów wniosków w ramach PS WPR 2023-2027

3.01.2025

Rekompensaty za szkody po powodzi i deszczu nawalnym – wnioski do 31 stycznia

2.01.2025

Nawet 300 tys. zł na odtworzenie gospodarstwa po powodzi – trwa nabór

2.01.2025

2024

Grudzień

Nowa pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi – można składać wnioski

10.12.2024

Listopad

Warto tworzyć grupy i organizacje producentów – 3 grudnia rusza skierowany do nich nabór wniosków

20.11.2024

 

Nabór dla pszczelarzy potrwa do 28 listopada

14.11.2024

 

Dodatkowe 27 ml zł na pomoc statutową dla KGW

Dofinansowanie na rok pszczelarski 2025 – nabór w toku

Wsparcie dla rolników, którym powódź uniemożliwiła zbiory

Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – trwa nabór

5.11.2024

Październik

Wnioski suszowe tylko do 15 października

8.10.2024

Lipiec

26 lipca – ostateczny termin na wnioski o dopłaty za 2024

23.07.2024

Płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji – termin składania wniosków przesunięty

Zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt – kolejny nabór na „Zarządzanie ryzykiem”

200 tys. zł dla młodego rolnika

Rozwój małych gospodarstw – 25 lipca start naboru

18.07.2024

Dofinansowanie zakupu buhajów – korzystne zmiany dla zainteresowanych, opublikowano zaktualizowany wniosek

Więcej czasu na wnioski o płatność w przypadku dwóch interwencji pszczelarskich

Wsparcie dla KGW na działalność statutową w 2024 roku

11.07.2024

Bioasekuracja – refundacja do 100% wydatków poniesionych przez hodowcę trzody chlewnej

3.07.2024

Dopłaty za 2024 rok – podstawowy termin minął 1 lipca, wnioski z sankcjami finansowymi będą przyjmowane do 26 lipca

2.07.2024

Czerwiec

ARiMR przypomina zasady dotyczące rejestracji drobiu

Premie dla młodych rolników – zapraszamy do składania wniosków

Trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Dokumenty do są przyjmowane do 10 lipca

27.06.2024

Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – wnioski od 27 czerwca

12.06.2024

 

Wsparcie dla producentów owoców i warzyw – wkrótce start naboru

6.06.2024

Maj

Pomoc krajowa dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych

23.05.2024

Kwiecień

Dofinansowanie zakupu buhajów

Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich – 50 zł do jednego pnia, trwa nabór

Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca

16.04.2024

Marzec

Koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o wsparcie statutowe na 2024 rok

25.03.2024

Luty

Dopłaty do kukurydzy – wnioski o pomoc do 29 lutego.

22.02.2024

KPO: Małe przetwórstwo – wnioski już tylko do 5 lutego

Dobrostan zwierząt: Ostatnie dni na określenie przeznaczenia bydła do opasu w IRZ

5.02.2024

Styczeń

Zmiana terminu – do 1 marca producenci owoców i warzyw mają czas na poinformowanie OR o zakresie działalności

16.01.2024

 

Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej – zapowiedź naboru w trzech obszarach

10.01.2024

 

Hodowcy bydła, owiec, kóz lub świń mają coraz mniej czasu na uzupełnienie danych o działalności

4.01.2024

 

2023

Grudzień

KPO: Małe przetwórstwo – nabór startuje 3 stycznia 2024 r.

Zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt – kolejny nabór na „Zarządzanie ryzykiem”

29 grudnia – ostatni dzień, by ubiegać się o wsparcie na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej

29.12.2023

Listopad

KPO: Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu – nabór od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

15.12.2023

Rozwój małych gospodarstw – coraz mniej czasu na wnioski

7.11.2023

Październik

Wsparcie na ochronę wód przed azotanami

19.10.2023

Premie dla młodych rolników – coraz mniej czasu na wnioski

Wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych – nabór trwa

11.10.2023

Wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych – można już składać wnioski

9.10.2023

Wrzesień

 

Trzy interwencje pszczelarskie – termin na złożenie wniosków o płatność wydłużony do 8 września

1.09.2023

Sierpień

Ponad 68 tys. rolników ubiega się o płatność dla małych gospodarstw. Dokumenty do 31 sierpnia tylko przez eWniosekPlus. Zobacz czy to się opłaca, skorzystaj z kalkulatora CDR

Trzy interwencje pszczelarskie – 31 sierpnia ostatecznym terminem na złożenie wniosków o płatność

Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – wnioski o dofinansowanie już od 7 września

25.08.2023

Płatność dla małych gospodarstw – sprawdź, czy to się opłaca.

11.08.2023

Współpraca ułatwia życie rolnikom

7.08.2023

Materiał siewny – pomoc związana z kryzysem wojennym

Lipiec

Harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r.

6.07.2023

Czerwiec

Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D) – nabór wydłużony do 19 lipca

Dopłaty do materiału siewnego – nabór wydłużony do 10 lipca

28.06.2023

Nawet 600 tys. zł na modernizację w obszarze D

20.06.2023

Pomoc dla producentów pszenicy i gryki – wszyscy, którzy spełnią warunki otrzymają wsparcie

30 czerwca – ostateczny termin sporządzenia spisu stanu stada świń

15.06.2023

Dopłaty do nawozów – już można składać wnioski

13.06.2023

Nadzwyczajne środki wspierania rynku w sektorze jaj i mięsa drobiowego za straty poniesione w latach 2019-2021

7.06.2023

 

Maj

Na początku czerwca start trzech naborów wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy

31.05.2023

Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych – 1 czerwca rusza nabór wniosków

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje w obszarze D

25.05.2023

Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich – wnioski tylko do 31 maja

23.05.2023

Do 30 czerwca 2023 r. jest wydłużony termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR.

4.05.2023

Marzec

Już wkrótce ruszają trzy interwencje pszczelarskie

29.03.2023

 

Harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023

Nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji pszczelarskich

24.03.2023

 

Wnioski na nawadnianie i fotowoltaikę – nabór przedłużony do 15 marca

1.03

Luty

Wsparcie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami – wkrótce nabór

21.02

Dofinansowanie w obszarze zielonej energii i nawadniania – trwają nabory wniosków, zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

13.02

Zmniejszanie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych – ważne terminy stosowania nawozów i wyjątki od nich

9.02

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – samorządy lokalne przyjmują wnioski do 28 lutego

7.02

Pomoc z PROW dla hodowców świń: czas na składanie wniosków wydłużony do 7 lutego

1.02

Styczeń

Od 6 stycznia zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt

Wsparcie dla KGW: czas na złożenie sprawozdań do końca stycznia

Modernizacja gospodarstw rolnych – wkrótce nabory w obszarach E (nawadnianie) i F (zielona energia)

17.01

 

2022

Listopad

Pomoc finansowa w zakresie wsparcia finansowego rodziny

10.11

Nabory z KPO: wnioski o wsparcie na wymianę dachów tylko do 15 listopada, a o pomoc na inwestycje w przetwórstwo – do 18 listopada

3.11

Październik

Pomoc finansowa w związku z wystąpieniem szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi

20.10

Rusza nowa pomoc z PROW – od 30 września można składać wnioski o wsparcie w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem”

4.10

Lipiec

Ruszyła wypłata dopłat do nawozów

12.07

Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – wnioski o pomoc od 7 lipca

8.07

Jeszcze do 14 lipca 2022 r. można ubiegać się o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw.

Bioasekuracja: wciąż można ubiegać się o wsparcie

Inwestycje w ekosystemy leśne: wnioski można składać do 29 lipca

Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń do15 lipca 2022 r.

8.07

Czerwiec

Granty dla Stowarzyszeń Rodzinnych Ogrodów Działkowych

03.06

Maj

Współpraca – więcej czasu na złożenie wniosku

Tylko do końca miesiąca można składać wnioski o dopłaty do nawozów. 30 i 31 maja biura powiatowe ARiMR czynne dłużej

30.05

Materiał siewny – rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy

25.05

Modernizacja gospodarstw rolnych – termin przyjmowania wniosków o wsparcie na inwestycje w produkcję prosiąt i nawadnianie wydłużony o miesiąc

24.05

Biznes na wsi: coraz mniej czasu na złożenie wniosku o premię

23.05

Młodzi rolnicy mają jeszcze tylko kilka dni, by starać się o 150 tys. zł

23.05

Restrukturyzacja małych gospodarstw: niebawem start naboru

Do 100 tys. euro rocznie na tworzenie grup i organizacji producentów – nabór wystartował

4.05

 

Kwiecień

Przedłużony termin naboru wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

15.04

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW: coraz mniej czasu na złożenie wniosku

12.04

Pomoc dla utrzymujących lochy i prosięta: wciąż można składać wnioski a wypłacono już ponad 115 mln zł

5.04

Marzec

Już można ubiegać się o wsparcie na inwestycje w produkcję prosiąt lub nawadnianie

29.03

Wypalanie traw i nieużytków rolnych niebezpieczne i karalne

28.03

Pomoc dla utrzymujących lochy i prosięta – nabór wniosków trwa, a ARiMR wypłaca już wsparcie

23.03

150 tys. zł premii dla młodych rolników – start naboru wniosków

17.03

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok – już można składać wnioski

15.03

Modernizacja gospodarstw: dwa nabory wniosków w jednym terminie

9.03

ARiMR przypomina: wypalanie traw jest karalne

7.03

Pomoc dla utrzymujących lochy i prosięta – na razie blisko 2 tys. wniosków trafiło do ARiMR

2.03

 

Luty

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – wnioski można składać od 28 lutego do 28 kwietnia 2022 r.

25.02

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej – straty z powodu huraganu także objęte wsparciem

22.02

 

Styczeń

 

 

 

ogłoszenia 2021 (tu kliknij)

ogłoszenia 2020 (tu kliknij)

image_print