Dobrostan a terapeutyczne wykorzystanie zwierząt
W Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, 12 marca 2018 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy zorganizował konferencję pn. „Dobrostan a terapeutyczne wykorzystanie zwierząt”.
Prelekcje dotyczyły nie tylko małych czworonogów. Anna Rywak z Agroturystycznego Gospodarstwa Opiekuńczego ,,Tu i teraz go!’’ opowiedziała o własnych doświadczeniach związanych z pracą z końmi. Ważne jest aby wiedzieć jak z nimi postępować w sposób indywidualny, tak aby odpowiedziały na nasze potrzeby.
O alpakach, aplakoterapii i obchodzeniu się z tymi wdzięcznymi zwierzętami opowiedzieli Katarzyna Strehl, która zajęcia z alpakoterapii prowadzi już od 7 lat oraz Grzegorz Kuliś – Wiceprezes nowo powstałego Stowarzyszenia Hodowców Alpak i Lam. Na scenę wprowadzona została alpaka – wierny towarzysz Pani Katarzyny już od 8 lat, dodatkowo koszula właścicielki była udekorowana żywym kameleonem, który nieraz pomaga w zooterapii.
Pod prawdziwym gradobiciem pytań, szczególnie po konferencji zarzucona była Pani Izabela Buksińska, która z każdym zainteresowanym omawiała indywidualne problemy dotyczące behawioru zwierząt i tego co zrobić aby je zrozumieć. Bo przecież o to chodzi nam wszystkim, kochającym zwierzęta. Kochajmy je ale mądrze, obserwujmy i wyciągajmy właściwe wnioski, dobre dla zwierząt, które mają nam towarzyszyć przez długie lata.
Lekarz wet. Monika Wieczorek-Smolarek, zwróciła uwagę na systemy żywienia, które wpływają na prawidłowe zdrowie czworonogów. Podczas prezentacji wskazane było to, na co powinniśmy zwrócić uwagę w żywieniu i jakie dodatki możemy dodać aby urozmaicić dietę naszych czworonogów. Podane zostały przykłady kopru włoskiego, kurkumy, karczocha czy rumianku. Wyjaśniono jak wpłynąć na stan zdrowia naszych zwierząt, które mają m.in. niewydolne nerki, cukrzycę, kamicę czy inne powszechne choroby.
Sponsorem wydarzenia była firma Farmina Pet Foods. Każdy miał okazję otrzymać plan żywnościowy dla swojego czworonoga dostosowany do rasy, wagi, wieku i aktywności fizycznej.
Dziękujemy za tak liczne przybycie, w wykładach wzięło udział prawie 140 osób. Uczmy się jak słuchać zwierzęta i odpowiednio szybko reagować na ich potrzeby i co równie ważne – uczmy się od siebie i przekazujmy tę wiedzę innym. Spotkanie to, należało do wyjątkowych, było międzypokoleniowe ale też i międzygatunkowe, uczące wiedzy stricte naukowej ale też i tej płynącej z wieloletnich doświadczeń i różnych spojrzeń na otaczający nas świat i zwierzęta.
Tekst i foto: Anna Mońko KPODR Minikowo