8 listopada br. w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyło się szkolenie stacjonarne pn. Powtórne wykorzystanie odpadów – zero waste w codziennym życiu.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, a jego realizacja była częścią projektu pn. „Bioróżnorodność naszym bogactwem – edukacja i informacja dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”.
Szkolenie składało się z dwóch wykładów i czterech warsztatów praktycznych. Jego celem było podniesienie wiedzy na tematy gospodarki odpadami i kształtowanie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.
Pierwszy wykład pn. „Świat bez odpadów? Koncepcja zero-waste” wygłosił dr inż. Piotr Wojewódzki, który jest pracownikiem badawczo- dydaktycznym Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. Pan Piotr jest autorem wielu opracowań w postaci wniosków o pozwolenia oraz zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, a także ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko oraz opracowań z zakresu oceny wpływu emisji zanieczyszczeń na jakość powietrza atmosferycznego. Wykładowca zapoznał uczestników z nurtem zero-waste i omówił zasady ,którymi powinniśmy się kierować, aby zminimalizować powstawanie odpadów. Zwrócił uwagę na korzyści jakie niesie gospodarka bezodpadowa i jakie znaczenie ma wykorzystanie zasobów odnawialnych. Wskazał na problem jakim jest duża ilość wytwarzanych przez ludzi śmieci i potrzebę zmian jakie muszą zajść, zarówno w postępowaniu ludzi jak i gospodarce odpadowej. Na końcu wykładu Pan Piotr przedstawił też praktyczne rozwiązania, które łatwo wprowadzić w codziennym życiu, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów oraz odpowiadał na liczne pytania uczestników.
Drugi wykład pn. „Odpadowy zawrót głowy, czyli dlaczego segregowanie to ważne działanie” przedstawiła Pani Beata Brzozowska-Michałek – edukatorka ekologiczna, która od 25 lat prowadzi dla różnych grup wiekowych warsztaty, wykłady i zajęcia terenowe dot. przyrody i ochrony środowiska. Pani Beata do niedawna była edukatorem w Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy. Obecnie jest głównym specjalistą w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. Prelegentka zwróciła szczególna uwagę na zmieniającą się gospodarkę odpadami i potrzebę segregacji. Wskazała zalety i korzyści jakie niesie prawidłowe sortowanie odpadów. Omówiła prawidłowe zasady segregacji poszczególnych grup odpadów podając liczne przykłady. Przedstawiła pojęcie recyklingu- odzysku surowców i sposobów na ich ponowne wykorzystanie. Po wykładzie nawiązała się dyskusja i rozwiązano wiele problematycznych dla uczestników kwestii w zakresie segregowania odpadów.
Po części wykładowej uczestnicy wzięli udział w warsztatach tematycznych. Ich celem była nauka praktycznych rozwiązań, które łatwo wprowadzić w codziennym życiu oraz wdrażanie praktyk ekologicznych poprzez rękodzieło.
Pierwszy warsztat pn. „W zgodzie z naturą i nurtem zero waste – przybornik kuchenny” poprowadziła Hanna Domalewska z pracowni Babsztylowe Rękoczyny. Uczestnicy wykonali pojemniki na przybory kuchenne z puszek po mleku dla niemowląt. Wykorzystano wiele technik zdobienia i dekoracji.
Drugi warsztat pn. W zgodzie z naturą i nurtem zero waste – warsztat z domowej produkcji octów” prowadziła Katarzyna Rymarz właścicielka Makowiska. Uczestnicy nauczyli się sporządzać octy i wykonali je z resztek roślinnych. Mieli także okazję spróbować kilkunastu rodzajów octów, które przywiozła Pani Katarzyna.
Trzeci warsztat „W zgodzie z naturą i nurtem zero waste – chustecznik” prowadziła Marta Poła, pracownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Każdy z uczestników metodą decoupage, przy pomocy ozdobnych serwetek ozdobił drewniany chustecznik.
Czwarty warsztat pn. „W zgodzie z naturą i nurtem zero waste – eko torba na zakupy” prowadziła Natalia Czyżewska-Suchoń z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Uczestnicy różnymi metodami ozdabiali bawełniane torby na zakupy, wykorzystując do tego farby do tkanin, szablony, guziki, wełnę i materiałowe ozdoby.
Warsztaty były doskonałą okazją do dalszej dyskusji i wymiany doświadczeń. Uczestnicy przekonali się jak w łatwy i przyjemny sposób można nadać różnym przedmiotom nowe życie. Dzięki takim prostym działaniom zmniejszamy zarówno potrzebę zakupów jak i ilość wytwarzanych odpadów.
Tekst: Marta Poła KPODR w Minikowie
Foto: Marzena Zwiewka, Tomasz Zieliński, Natalia Czyżewska-Suchoń, Agnieszka Dobosz-Idzik, Marta Poła