Skip to content

Aktualna sytuacja w chowie owiec i kóz

W piątek, 16 marca 2018 r. odbyła się konferencja pn. Aktualna sytuacja w chowie owiec i kóz. Do Minikowa przybyli licznie hodowcy owiec, nie tylko z naszego – kujawsko-pomorskiego województwa. Niektórzy przejechali nawet 200 km aby wysłuchać tematów dotyczących najważniejszych aspektów związanych z małymi przeżuwaczami. Prezentacje były różnorodne i praktyczne. Józef Baran przedstawił aktualny stan hodowli wg raportu Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Bydgoszczy. Anna Mońko z KPODR Minikowo dopowiedziała, że wg danych z ARiMR i GUS pogłowie owiec ogółem w 2017 roku wynosiło 261,2 tys. szt. i było o prawie 10% wyże porównując z 2016 rokiem. Oprócz tego liczba owiec w województwie kujawsko-pomorskim zgłoszonych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynosiła w 2017 r. 10 089 szt., natomiast liczba zakolczykowanych kóz wyniosła 2 758 szt.

Po wykładzie dr inż. Ewy Peter nikt nie miał wątpliwości, że produkty pochodzące od owiec i kóz działają prozdrowotnie na nasz organizm. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej, gdzie możemy zobaczyć merynosa odmiany barwnej, jest to rasa zachowawcza – 1 z 15 w naszym kraju, ponadto wciąż trwają prace nad plenno-mleczną Owcą Kołudzką a ekspertem w dziedzinie hodowli owiec jest dr inż. Anna Jarzynowska, która dogląda zwierzęta każdego dnia i prowadzi badania żywieniowe, których wyniki można było zobaczyć podczas konferencji. Dodatkową atrakcją było stoisko Pracowni Artystycznej ,,Aligracja” – na którym prezentowała się ręcznie wykonana biżuteria i nakrycia z owczej wełny. Specjalistą ds. żywienia owiec i kóz na terenie całej Polski jest Mariusz Dobies z firmy Trouw Nutrition Polska sp. z o.o. Przedstawił ofertę skierowaną do każdej z grup technologicznych zarówno owiec jak i kóz. Nie da się ukryć, że przydatną rzeczą dla hodowców jest pełnoporcjowy preparat mlekozastępczy dla koźląt i jagniąt oraz mieszanki starterowe stosowane już od 2 tygodnia życia. Z województwa zachodniopomorskiego przyjechali Państwo Xymena i Tomasz Kowalscy z synem. Na bazie własnych doświadczeń opowiedzieli jak wygląda ekologiczna hodowla owiec oczami rodziny, która jeszcze kilka lat temu mieszkała w mieście. Na sam koniec długo wyczekiwany wykład nt. zapobiegania najczęściej występującym chorobom owiec i kóz poprowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nakle nad Notecią – Piotr Kwiatkowski, który posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Zadano wiele pytań a lekarz rozwiewał wszystkie wątpliwości i doradzał jak wpłynąć na zdrowie małych przeżuwaczy poprzez odpowiednią profilaktykę.

W konferencji wzięło udział 80 osób, spotkanie należało do jak najbardziej udanych. Wierzymy, że sytuacja w hodowli owiec i kóz poprawi się w przyszłości. W zeszłym roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizował ogólnopolski projekt pn. ,,Wyjazd studyjny – Od bacówki do fabryki, dobre praktyki”, mieliśmy okazję oglądać nowoczesną przetwórnie serów kozich czy wypas owiec jaki był robiony od dawnych lat do dziś. Wyjazd odbył się do województwa podkarpackiego, nie musieliśmy wyjeżdżać daleko za granicę. Polska ma potencjał a każde województwo swoją historię związaną z hodowlą małych przeżuwaczy. Jagnięcina, baranina, kozie sery i jogurty to wspaniałe produkty po które ludzie sięgają, jeśli mają do nich dostęp. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz rozmowy na tematy hodowli i problemów z nią związanych. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie w podobnym terminie, za rok. Zachęcamy do śledzenia naszego kalendarium wydarzeń na stronie internetowej www.kpodr.pl, warto być na bieżąco.

Tekst i foto: Anna Mońko, KPODR Minikowo

 

image_pdfimage_print