Aspekty środowiskowe gospodarowania materią organiczną w rolnictwie ekologicznym
Szkolenie
„Aspekty środowiskowe gospodarowania materią organiczną w rolnictwie ekologicznym”
28.10.2024 r., gospodarstwo ekologiczne Państwa Wróbel w Gołotach
28 października odbyło się szkolenie w zielarskim gospodarstwie ekologicznym, w Gołotach koło Unisławia. Wydarzenie pn. „Aspekty środowiskowe gospodarowania materią organiczną w rolnictwie ekologicznym” zostało zorganizowane przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział w Przysieku oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. W szkoleniu wzięło udział 20 osób, byli to rolnicy, doradcy rolni, wykładowcy oraz studenci Politechniki Bydgoskiej.
Podczas szkolenia prezentacji gospodarstwa dokonał Michał Wróbel, prowadzący gospodarstwo ekologiczne w Gołotach, który przedstawił uczestnikom temat „Gospodarstwo ekologiczne jako przykład gospodarowania w zgodzie z naturą. Kolejny temat poruszany podczas szkolenia to „Aspekty środowiskowe gospodarowania materią organiczną w rolnictwie ekologicznym”, który omówił Sławomir Gacka z Probiotics Polska Sp. z o.o.
Wykładowcy przedstawili temat gospodarowania materią organiczną stanowiącą jeden z podstawowych składników gleby. Jej zawartość w glebie jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o żyzności gleb oraz wpływających na wzrost roślin, wysokość plonu i jego jakość. Pooprawia strukturę gleby. Substancje próchniczne wpływają pozytywnie na tworzenie się struktury agregatowej gleb poprawiając stosunki wodno-powietrzne. Ponadto, związki próchniczne odznaczają się dużą pojemnością wodną. W stosunku do swojej masy mogą zatrzymać nawet pięciokrotnie więcej wody w formie dostępnej dla roślin. Omówiono również tematy związane z zastosowaniem preparatów mikrobiologicznych w odbudowie materii organicznej gleb.
Tekst i zdjęcia Karina Wroniecka