Bioróżnorodność w domu i w ogrodzie

W malowniczym miejscu, z dala od ruchliwych dróg, w otoczeniu jezior, łąk, pól i lasu, w miejscowości Leszcze, w gminie Złotniki Kujawskie na przełomie czerwca i lipca odbył się cykl warsztatów pn. „Bioróżnorodność w domu i w ogrodzie”. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Bioświadomi, bioodpowiedzialni”  – kampania informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Uczestnicy warsztatów gościli w gospodarstwie rolnym Lovenda Kujawska Państwa Karoliny i Mariusza Grontkowskich. Tematyka warsztatów idealnie wpisała się w klimat miejsca, gdyż gospodarze dbają o środowisko naturalne wspierając różnorodność biologiczną. Oprócz największej na Kujawach plantacji lawendy gospodarze uprawiają zioła i warzywa  w systemie rolnictwa ekologicznego, a także posiadają małą pasiekę.

Trochę teorii, dużo praktyki

Podczas każdego warsztatu uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu pn. „Ochrona bioróżnorodności w praktyce”. Tematyka wykładu dotyczyła znaczenia bioróżnorodności w życiu człowieka oraz potrzeby jej ochrony. Uczestnicy dowiedzieli się jak w prosty sposób realizować wytyczne zrównoważonego rozwoju by zahamować tempo spadku różnorodności biologicznej. Podkreślono, do jak wielkich zmian w populacji, praktycznie wszystkich gatunków roślin i zwierząt doprowadziło uproszczenie krajobrazu, chemizacja upraw, intensyfikacja produkcji rolnej. Jeśli nie zatrzymamy szalonego tempa spadku bioróżnorodności czeka nas katastrofa ekologiczna. Nasze nieograniczone potrzeby, ciągły pęd po wyższe plony, ekstremalny konsumpcjonizm powoduje wymieranie gatunków. W ten sposób ograniczamy sobie możliwość korzystania  z usług ekosystemowych, które są podstawą naszego przeżycia i dobrobytu.

Podczas części praktycznej warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z tajnikami uprawy lawendy. Poznać liczne jej odmiany, które znacząco różnią się od siebie, począwszy od siły wzrostu, pokroju rośliny, kształtu liści, aż po kolor kwiatów. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę z zakresu wyboru stanowiska do uprawy różnych gatunków ziół oraz ich pielęgnacji. Podczas destylacji olejku lawendowego słuchacze dowiedzieli się o wspaniałych właściwościach różnych olejków eterycznych, które mają zastosowanie nie tylko w kosmetyce i w kuchni ale również w medycynie. Ciekawym doświadczeniem było samodzielne wykonanie ziołowego kosmetyku, który nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale również bezpieczny dla człowieka. Podczas warsztatów odbyła się również demonstracja gatunków miododajnych oraz prezentacja sposobów zbioru oraz różnych metod przechowywania ziół. W ramach warsztatów odbyły się również praktyczne zajęcia  z wegetatywnego rozmnażania ziół. Forma warsztatów jest najbardziej efektywną formą szkolenia, gdyż połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi zajęciami daje niemalże gwarancję na wprowadzenie uzyskanej wiedzy do życia codziennego.

Tekst i zdjęcia: Ilona Oleś

image_pdfimage_print