Centrum techniki rolniczej

harvest-1270694_960_720

Okres obecności Polski w Unii Europejskiej spowodował ogromne zmiany w technice rolniczej. Maszyny są nie tylko coraz większe, wydajniejsze i droższe, ale przede wszystkim coraz bardziej „inteligentne”, bo i tu wkroczyła elektronika, komputeryzacja oraz nawigacja satelitarna. Na niespotykaną dotąd skalę nastąpiła też wymiana i modernizacja parku maszynowego w gospodarstwach, głównie dzięki funduszom unijnym i łatwiejszemu dostępowi do nowych technologii.

Za tym postępem zupełnie nie nadąża edukacja. Wprawdzie szkoły rolnicze realizują określone programy z mechanizacji, ale robią to z konieczności w dużej mierze teoretycznie, ponieważ nie dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym do zajęć praktycznych. W przypadku rolników sytuacja jest jeszcze gorsza, bo są pozostawieni sami sobie. W Polsce jak dotąd nie ma żadnego systemu dokształcania w tej dziedzinie, brakuje ośrodków szkolenia praktycznego na wzór centrów innowacji, jakie są w niektórych krajach europejskich. Aby więc zapewnić rolnikom odpowiednio wysoki poziom efektywności wykorzystywanych maszyn i technologii, niezbędne jest dostarczanie im rzetelnej i aktualnej wiedzy, a przede wszystkim możliwości nabycia umiejętności praktycznych.

Dla realizacji tego celu w 2006 roku przy Ośrodku w Minikowie powołano Centrum Techniki Rolniczej, gdzie są organizowane szkolenia praktyczne z zakresu techniki rolniczej, adresowane do rolników i młodzieży szkół rolniczych. Partnerami tych szkoleń są producenci i dealerzy maszyn, którzy udostępniają nowoczesny sprzęt, specjalistów oraz współfinansują organizację szkoleń. Zajęcia mają charakter praktyczny. Taki sposób prowadzenia zajęć umożliwia z jednej strony szczegółowe zapoznanie się z parametrami technicznymi i warunkami eksploatacji maszyn, a z drugiej daje możliwość oceny i porównania produktów różnych firm, co ma istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ważne jest to, że każdy z uczestników szkolenia ma możliwość samodzielnego przetestowania maszyn pod okiem specjalistów.

DSC0117_OA_pokazy

Zainteresowanie szkoleniami jest bardzo duże i często przekracza możliwości organizacyjne i logistyczne organizatorów. Tak też było m.in. na szkoleniu poświęconym uprawom uproszczonym, jakie odbyło się w październiku 2014 r. Uczestniczyło w nim blisko 300 osób. Tematyka szkoleń obejmowała m.in. takie zagadnienia jak: systemy udojowe, dobór mocy ciągników do warunków gospodarstwa, wozy paszowe w systemie TMR, opryskiwacze w integrowanej ochronie, nowatorskie systemy uprawy roli, technologie zbioru kukurydzy, kombajnowy zbiór zbóż i rzepaku, agregaty uprawowo-siewne, rozsiewacze nowej generacji, pługi obrotowe – ustawienia, technologie zbioru kukurydzy itp.

Z dotychczasowych naszych doświadczeń wynika, że funkcjonowanie tego typu ośrodka, w którym na nowoczesnym sprzęcie mogą się szkolić rolnicy i uzupełniać wiedzę nauczyciele zawodu, doradcy i uczniowie wydaje się w obecnym czasie czymś koniecznym i absolutnie niezbędnym. Od innowacyjnego, coraz bardziej precyzyjnego rolnictwa nie ma bowiem odwrotu. Można więc śmiało powiedzieć, że Centrum Techniki Rolniczej jest platformą współpracy środowiska naukowego, doradztwa i praktyki rolniczej ze sferą gospodarki.

Główne działania KPODR na lata 2014 – 2020:
  – rozwijanie i doskonalenie systemu kształcenia praktycznego dla rolników i młodzieży szkół rolniczych,
  – upowszechnianie/promowanie rolnictwa precyzyjnego w oparciu o innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne,
  – popularyzacja upraw uproszczonych.

 

W latach 2006-2017 zorganizowano 27 szkoleń m.in. z zakresu agregatów uprawowych, wozów paszowych, ciągników, kombajnów, opryskiwaczy.
W szkoleniach udział wzięło około 2 tys. rolników

 

Kontakt:
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
tel.: 52 386 72 14
e-mail: sekretariat@kpodr.pl

l1

DLG-logo.svg