„Dobre praktyki gospodarowania zasobami wodnymi w rolnictwie i na obszarach wiejskich”

19.09.2024 r. w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyła się konferencja: „Dobre praktyki gospodarowania zasobami wodnymi w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.

Celem konferencji było przekazanie wiedzy uczestnikom spotkania o planowanych inwestycjach w ramach Krajowego Planu Odbudowy, uruchomienie aktywności partnerów w ramach Lokalnych Partnerstw Wodnych w województwie kujawsko-pomorskim na rzecz wdrażania wybranych inwestycji Krajowego Planu Odbudowy (B. 3.1.1. i B.3.3.1.) oraz dyskusja o planie działań na rzecz wdrażania KPO (podział ról, plan akcji szkoleniowej, docieranie do beneficjentów, rola i zadania KPODR w Minikowie, media itp.).

            W konferencji udział wzięli przedstawiciele: samorządów na poziomie gminnym i powiatowym, gminnych spółek wodnych, doradcy ds. Wody Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego,  rolników, izby rolniczej, nadzorami wodnymi i parków krajobrazowych i Lasów Państwowych innych organizacji działającymi w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich.

Spotkanie otworzył i gości przywitał Łukasz Urbański – Dyrektor KPODR Minikowo. Następnie prof. dr hab. inż. Jacek Długosz z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej przedstawił zagadnienia związane z retencjonowaniem wody na poziomie gospodarstwa rolniczego, czynnikami kształtującymi pojemność retencyjną gleb, agromelioracje, agrotechniczne metody zwiększania próchnicy w glebie.

Następnie o Inwestycjach w zwiększenie potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności systemu wsparcia w ramach inwestycji B.3.3.1. referowała Joanna Gumula – Naczelnik Wydziału Gospodarki Wodnej MRiRW oraz w ramach inwestycji B.3.1.1. referowała Kornelia Kozak-Matysiak – Naczelnik Wydziału Budownictwa i  Infrastruktury Wsi MRiRW.

Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Wydziału Rolnictwa i Środowiska Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przedstawiali możliwości wsparcie Spółek Wodnych przez Samorząd Województwa i Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość dopytania się o szczegóły podczas sesji stolikowej. Uczestniczyły w niej

  1. Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Falenty Oddział Bydgoszcz
  2. Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Skierniewice
  3. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
  4. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  5. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warszawa
  6. BLUE DEAL
  7. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Minikowie
  8. Pietrucha International Sp. z o.o, Błaszki
  9. ETC plus sp. z o.o., Ostrowiec Świętokrzyski
  10. InterVax, Żnin
  11. Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Bydgoszcz
  12. Łukomet, Całowanie
  13. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny, Toruń

Realizacja operacji własnych na poziomie wojewódzkim w ramach Planu operacyjnego KSOW na lata 2024-2025. w ramach operacji „Dobre praktyki gospodarowania zasobami wodnymi w rolnictwie i na obszarach wiejskich”. Finansowane ze środków w ramach Schematu II Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

image_pdfimage_print