Dobrostan koni w świetle obowiązującego prawa

Dobrostan koni w świetle obowiązującego prawa tak brzmiało dwudniowe spotkanie – tj. konferencja połączona z wyjazdem studyjnym, która odbyła się 2-3.12.2024 r. Wszystko to dzięki współpracy z Instytutem Zootechniki Państwowym Instytutem Badawczym w Balicach. Delegacja z Instytutu Zootechniki, prezentowała się w następującym składzie: Krzysztof Pałeczny z zespołu ds. Współpracy z Praktyką, Transferu Wiedzy i Innowacji, dr inż. Grażyna Polak oraz dr inż. Iwona Tomczyk-Wrona z Zakładu Ochrony Bioróżnorodności Zwierząt Gospodarskich i Hodowli Koni. Przedstawiony został Dobrostan koni w świetle zapisów programów ochrony zasobów genetycznych.

Swój duży udział w spotkaniu miał zarówno Polski Związek Hodowców Koni na czele z Prezesem Sławomirem Piotrowskim, Ewą Meterą-Zarzycką Kierownikiem Działu Hodowlanego, Patrycją Wojciechowską, Kierownikiem Działu Ksiąg Stadnych i Identyfikacji i Dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Koni – Jarosławem Lewandowskim. Dzięki współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Anetą Herod, Zastępcą Dyrektora Departamentu Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt mieliśmy okazję dowiedzieć się jak przebiegają kontrole koniowatych. Lek wet. Małgorzata Różycka przedstawiła dobrostan pod kątem weterynaryjnym, natomiast Anna Mońko-Łanucha główna specjalistka ds. dobrostanu i ochrony zwierząt gospodarskich KPODR w Minikowie, przekazała informacje dotyczące obowiązków rolników związanych z ekoschematem dobrostan zwierząt.

W roli uczestników i zaproszonych gości podczas dyskusji głos w sprawie zabrali Agnieszka Kłopotek Posłanka na sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciel Departamentu Płatności Bezpośrednich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, specjalista Rafał Sacewicz, który wyjaśnił zasady opracowywania i tworzenia ustawodawstwa związanego z ekoschematem dobrostan zwierząt oraz tego jakie zmiany zostaną dokonane w kolejnych latach. Oprócz tego w konferencji uczestniczyli przedstawiciele związków branżowych, przedstawiciele świata nauki, hodowcy, doradcy, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele inspekcji weterynaryjnych.

Podczas drugiego dnia mieliśmy okazję gościć w dwóch gospodarstwach rolnych realizujących ekoschemat dobrostan koni – Państwa Ćwik z Górek Zagajnych oraz Małgorzaty Różyckiej z Ostrowa. Była to doskonała okazja do konsolidacji różnych środowisk i przedstawienia swojego punktu widzenia z danej dziedziny. Okazuje się, że w tematyce koni jest jeszcze wiele wyzwań zarówno po stronie administracyjnej jak i samych hodowców. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, rozmowy i pozytywne nastawienie podczas dwudniowego spotkania. Miejmy nadzieje, że było to pierwsze ale nie ostatnie spotkanie tego typu.

 

Prezentacje do pobrania:

Aktualny stan hodowli koni w Polsce

Dobrostan koni w świetle zapisów programów ochrony zasobów genetycznych konie prymitywne i szlachetne

Działalność Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Koni

Ekoschemat Dobrostan Konie

Koniowate – zgłoszenia

Kontrole wykonywane przez ARiMR z gatunku konie

Zdrowy jak koń prezentacja

 

Anna Mońko-Łanucha, KPODR w Minikowie

image_pdfimage_print