Druga lustracja po Dniach Pola w Grubnie 25 czerwca 2021

Tak jak obiecywaliśmy kolekcja odmian przygotowana na XXV Kujawsko-Pomorskie Dni Pola w Grubnie jest czynna i dostępna dla każdego, aż do zbiorów. Jest ona także miejscem szkoleń i warsztatów, o czym pisałem w poprzedniej relacji. Zostawiliśmy poletka oznakowanie tablicami, ale niestety część z nich została skradziona, co pozbawia odwiedzających istotnych informacji. Można jednak zawsze skorzystać z internetu. Na stronie www.kpodr.pl można znaleźć schemat kolekcji i opisy odmian, o czym już wielokrotnie informowałem.
Ostatni okres był bardzo ciepły, było sucho i rośliny zaczynały to odczuwać, ale ostatnie intensywne opady zdecydowanie korzystnie wpłynęły na rośliny. Dzięki temu o plonowanie rzepaku i ozimin możemy być już spokojni. Zarówno jęczmień ozimy jak i pszenica ozima oraz żyto i pszenżyto zaczynają „nalewajnie” ziarna. Najbliżej dojrzałości oczywiście jest jęczmień ozimy, który powoli zaczyna się złocić.

  

     
Fot. Pszenica wygląda bardzo dobrze i tak samo rokuje jeśli chodzi o plonowanie. Jęczmień ozimy natomiast jest najbardziej zaawansowany w dojrzewaniu i nabiera już specyficznego złotego koloru.

Pszenżyta ozime i żyta ozime, a także przewódki żyta jarego także wyglądają i rokują bardzo dobrze. Jak zwykle żyta hybrydowe są znacznie niższe, ale jak się okazało, mimo dość silnych wiatrów i deszczy nawet wysokie odmiany żyta nie wylegają zbyt silnie. Także i te zboża zakończyły kwitnienie i obecnie intensywnie „nalewają” ziarno. Ich stan zdrowotny jest dobry, choć wyraźnie widać silną presję rynchosporiozy i mączniaka, jakie w tym roku atakowały mniej odporne odmiany tych gatunków. Mimo chorób dolnych liści i te zboża rokują dobrze.

   
Fot. Pszenżyta i żyta na bloku 3 w dniu 25.06.2021.

Zboża jare są na różnych etapach kwitnienia (pszenica, pszenżyto, owies), a jęczmień jary już zaczyna „nalewać” ziarno. Wszystkie zboża są w bardzo dobrej kondycji więc ciepło i susza nie powinny im już zaszkodzić. Teraz w przypadku pszenicy jarej i pszenżyta jarego powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na choroby, ale nie powinno już być źle, ponieważ w Grubnie zastosowano już odpowiednie fungicydy także na zbożach jarych.  

 

 
Fot. W tym roku pszenżyto jare (zdjęcia dolne) prezentuje się równie dobrze jak pszenica jara.

   
Fot. Jęczmień i owies na kolekcji w dniu 25.06.2021.

W Grubnie, choć w technologii tradycyjnej, ziemniaki prezentują się bardzo dobrze i mamy cichą nadzieją, że ani dziki i inni zainteresowani wczesnymi wykopkami wielbiciele młodych ziemniaków nie zakłócą nam obrazu wartości odmian. Wszak 3 września chcemy przeprowadzić na poletkach tradycyjne warsztaty polowe dla rolników, uczniów pobliskiej szkoły rolniczej i naszych doradców.
Mimo już dwukrotnych zabiegów przeciwko stonce ziemniaczanej presja tego szkodnika jest dość duża, dlatego trzeba sytuację stale monitorować.

 

 
Fot. Na poletkach ziemniaka problemem jest stonka. Stwierdzono zarówno owady dorosłe, złoża jaj i żerujące larwy w różnych stadiach. (L1-L4).


W tym roku także groch i bobik wyglądają bardzo dobrze i zawiązały dużo dorodnych strąków, wyka jara także dobrze się prezentuje, natomiast łubin wąskolistny praktycznie przestał istnieć – presja zwierząt (saren i zajęcy) była dla niego zbyt duża. To ważna informacja dla rolników mających pola na terenach przyleśnych. Pięknie za to kwitnie facelia przyciągając liczne pszczoły zbierające nektar.

 

 
Fot. Groch i bobik zawiązały dużo strąków, a z facelii korzystają liczne pszczoły.


Na koniec kukurydza i rzepak. Choć na początku kukurydza rosła wolno, to obecnie przy dostatku ciepła i wilgoci wyraźnie widać jak nadrabia zaległości. Na uwagę zasługuje fakt bardzo dużej skuteczności herbicydu. To dostatek wilgoci i odpowiednia temperatura pozwoliły uzyskać optymalną skutecznosć zabiegu. Za to w uszkodzonym przez zwierzęta rzepaku przebijać się zaczęły niektóre chwasty, głownie chaber i maki. To skutek nie tylko słabszego działania herbicydów, ale i wolnej przestrzeni jako powstała na skutek uszkodzeń.

 
Fot. Kukurydza i rzepak w Grubnie w dniu 25.06.2021.


Zapraszamy do korzystania z kolekcji, która dostępna jest aż do zbiorów.

 

Opracowanie i fot.

Marek Radzimierski, KPODR O/Przysiek

 

TUTAJ więcej informacji:
o lokalizacji poletek demonstracyjnych, zdjęcia poszczególnych odmian, a także filmy, artykuły i bieżące informacje z lustracji pól w Grubnie.

image_pdfimage_print