25 sierpnia w Ciechocinku dziękowano za plony

„… Jeden z najpiękniejszych dni w życiu rolnika…”– tak określił tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej Starosta Dożynek, Sławomir Jaskólski, który wraz z małżonką Natalią pełnili tę zaszczytną funkcję. Wojewódzkie Święto Plonów, które odbyło się 25 sierpnia miało miejsce w Ciechocinku i było jednocześnie Dożynkami Powiatowymi powiatu aleksandrowskiego oraz Gminnymi gminy Aleksandrów Kujawski. Rytm pracy rolnika nieodzownie łączy się z rytmem natury. A ta na jesieni obdarza nas plonami, których pierwociny w postaci wieńców, pełnych koszy, bukietów składamy na dożynkowych ołtarzach i wystawach. Świętowano więc hucznie i uroczyście, jak przystało na tak ważne święto w Województwie.

Pierwsza część obchodów miała miejsce Kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odbyła się Uroczysta Msza Święta Dożynkowa koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Oprawę artystyczną podczas Eucharystii zapewnił Chór Męski Copernicus z Torunia. Pod koniec mszy świętej Senator Rzeczpospolitej Polskiej Józef Łyczak odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Za jego pośrednictwem Minister podziękował rolnikom za ogromny trud, za pracę rolniczą, dzięki której na nasze stoły trafia chleb.  Podkreślił, iż sam jest rolnikiem, a wszystkie potrzebne zmiany, które sukcesywnie są wprowadzane, konsultuje ze środowiskiem rolniczym. Minister wymienił między innymi regulacje w obrocie ziemią rolną, pomoc dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz udogodnienia związane z produkcją zdrowej, polskiej żywności – skrócenie łańcuchów dostaw, rolniczy handel detaliczny. Również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz skierował słowa  podziękowania za zaangażowanie mimo klęsk, które również i w tym roku nie ominęły naszego województwa. Wojewoda wskazał, iż większość dochodów w naszym regionie pochodzi z rolnictwa.

Po uroczystej mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego do muszli koncertowej w Parku Zdrojowym. Tam odbyła się druga część uroczystości oficjalnych. Znakomitych gości – polityków, samorządowców, działaczy z branży rolniczej, przedstawicieli instytucji z otoczenia rolnictwa – z kujawską gościnnością powitali gospodarze i współorganizatorzy uroczystości dożynkowych w osobach Pana Leszka Dzierżewicza, Burmistrza Ciechocinka oraz Pani Lidii Zwierzchowskiej, Starosty Aleksandrowskiego. Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich byli: wspomniani wyżej Państwo Sławomir i Natalia Jaskólscy z Kaniewa w powiecie aleksandrowskim, którzy wspólnie prowadzą 100-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję bydła opasowego. Wicestarostami zostali Pani Halina Zakrzewska z Wołuszewa i Pan Piotr Marek Kaszubski z Odolionu, sołtysi i działacze lokalni. Młodzieżowymi Starostami zaś mianowano Wiktorię Kaczmarek i Adama Zacharskiego, członków Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego przy Zespole Szkół NR 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim. Wszyscy mówcy, zarówno w pierwszej części obchodów, jak i ci zaproszeni do zabrania głosu w drugiej części, dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę, która niekiedy nie jest w pełni doceniona. Pani Marzenna Drab, odczytując list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego wskazała iż „rozwój terenów wiejskich jest jednym z priorytetów rządu”. Pan Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego zapewnił, iż wspólnie z całym Zarządem Województwa oraz  radnymi Sejmiku będzie robił wszystko, aby sprawiedliwie zarządzać środkami unijnymi, wyrównywać i poprawiać poziom życia na Kujawach i Pomorzu. Szczególną uwagę zwróciła wypowiedź Starosty Dożynek – Pana Sławomira Jaskólskiego, który zasygnalizował, że ceny płodów rolnych stoją na bardzo niskim poziomie. Jako reprezentant wszystkich kujawsko-pomorskich rolników zaapelował do rządzących o wyrażenie troski o problemy polskiej wsi, gdyż praca rolnika to podstawa egzystencji ludzkiej.

Podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich nie zabrakło konkursów. Konkurs na najciekawsze stoisko dożynkowe wygrała Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dla Ziemi Kujawskiej z powiatu aleksandrowskiego. Nagrodę wręczyła Pani Lidia Zwierzchowska, Starosta Aleksandrowski. Jednak najważniejszy był konkurs wieńców dożynkowych rozgrywany w dwóch kategoriach – najładniejszy wieniec współczesny lub ozdoba dożynkowa oraz najładniejszy wieniec tradycyjny. Twórcy prześcigali się w kunszcie i pomysłach. Wszyscy otrzymali nagrody i listy gratulacyjne od Marszałka. W pierwszej kategorii zgłoszono 10 wieńców, a zwycięski okazał się ten przygotowany przez sołectwo Wielkie Lniska z powiatu grudziądzkiego. Twórcy otrzymali nagrodę z rąk Ryszarda Kierzka – Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W drugiej kategorii zgłoszono 7 wieńców. Najpiękniejszy, wypleciony w formie tradycyjnej korony zwieńczonej krzyżem, okazał się wieniec z sołectwa Trzcianka, z powiatu lipnowskiego. Ten właśnie wieniec będzie reprezentował nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Wśród wystawców licznie rozlokowanych w pięknej scenerii Parku Zdrojowego, który dzięki temu zatętnił życiem z niesamowitą siłą, nie zabrakło stoiska Kujawko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie przygotowanego przez doradców z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Aleksandrowie Kujawskim. Prezentowały się także powiaty, Lokalne Grupy Działania, instytucje z otoczenia rolnictwa. W godzinach popołudniowych zaś rozpoczęła się część artystyczna, która trwała  do późnych godzin wieczornych.

Tak świętowano w tym roku. Po raz kolejny dziękowano. Za plony. Za trud.

 

Anna Dykczyńska
KPODR w Minikowie
Oddział w Zarzeczewie