FARMWELL – poprawa jakości życia rolników poprzez innowacje społeczne

Spotkanie partnerów projektu FARMWELL – Braszów, Rumunia, 28-29 marca 2023

W dniach 28-29 marca przedstawiciele KPODR w Minikowie uczestniczyli w spotkaniu partnerskim projektu FARMWELL w Rumunii. Pierwszy dzień spotkania był podzielony na dwie części:
1. Produkcję krótkich filmów, promujących innowacje społeczne z 6 krajów partnerskich
2. Rozmowy stolikowe na temat finalizacji ważnych elementów projektu:
• analiz społecznej stopy zwrotu z wybranych innowacji, czyli opłacalności i wymiernych korzyści z danych działań,
• zaleceń dotyczących zmian legislacyjnych i instytucjonalnych, które wsparłyby rozwój przedstawionych innowacji społecznych,
• przegląd studiów przypadku poszczególnych innowacji, uwzględniających ich powiązanie i wpływ na rolników.

Drugi dzień to podsumowanie dotychczasowych działań w projekcie i plany na jego finalny etap (do grudnia 2023 r.) oraz wizyty u rolników. Ostatnia faza projektu będzie skoncentrowana na zebraniu praktycznych informacji o innowacjach (artykułów, nagrań, instrukcji itp.) w formie Zestawu Narzędzi (z ang. toolbox), który będą mogli wykorzystać rolnicy oraz instytucje rolnicze do wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych regionach i krajach.

Najważniejszą częścią wyjazdu była wizyta w terenie. Zespół odwiedził 4 różne gospodarstwa rolne i usłyszał o doświadczeniach ich właścicieli. Były to: gospodarstwa rodziców i dzieci, dwóch pokoleń hodowców krów i owiec, którzy część mleka wysyłają lokalnemu przetwórcy, a część przerabiają na sery; gospodarstwo małżeństwa sadowników produkujących z pomocą przetwórcy zdrowe soki owocowe oraz gospodarstwo agroturystyczne dwóch przyjaciółek, które wyremontowały zabytkowy saksoński dom i zapraszają do niego na zdrowe dania, przygotowane z produktów od lokalnych wytwórców oraz z własnego ogrodu. Głównym problemem zgłaszanym przez rolników jest brak wsparcia doradczego, a tym samym trudności z dotarciem do informacji o dostępnych innowacyjnych programach i dotacjach, z jakich mogliby skorzystać, by dalej się rozwijać.

Wymiana poglądów i doświadczeń przyczyniła się do lepszego zrozumienia zróżnicowanych realiów, w jakich funkcjonują rolnicy w różnych krajach. Tym niemniej dobre przykłady warte są promowania, bo mogą być zaadaptowane do lokalnych uwarunkowań. Zachęcamy do obejrzenia serii filmów o innowacjach: https://www.youtube.com/@FARMWELLHorizon/playlists

 

Po pierwszym roku pracy w projekcie Farmwell opracowaliśmy – w formie raportu – diagnozę największych problemów, wpływających na jakość życia, z jakimi borykają się współcześni rolnicy w Polsce i w pozostałych krajach  zaangażowanych w nasz projekt (Grecja, Belgia, Węgry, Włochy i Rumunia).

Jako dodatek do raportu, powstał również filmik obrazujący szereg wyzwań i obciążeń,  na jakie bywa narażony rolnik i jego rodzina.

Link do oryginalnej strony projektu farmwell: https://farmwell-h2020.eu/partner-countries/

Zachęcamy do oglądania i komentowania: https://www.youtube.com/watch?v=2XL9uvmEgMw

 

 

 

FARMWELL

– poprawa jakości życia rolników poprzez innowacje społeczne
(FARMWELL: Improving farmers’ wellbeing through social innovation)

FARMWELL to międzynarodowy projekt, którego celem jest poprawa jakości życia rolników, ich rodzin i całych społeczności wiejskich poprzez identyfikację i zwiększenie dostępności innowacji społecznych.

Projekt jest realizowany w okresie od stycznia 2021 r. do grudnia 2023 r. przez partnerów z 6 krajów europejskich: Węgier, Polski, Rumunii, Belgii, Włoch i Grecji. W Polsce zaangażowane są dwie współpracujące ze sobą instytucje: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (KPODR) oraz Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN).

Rolnicy borykają się z wieloma trudnościami, takimi jak: wymagające pod względem fizycznym oraz psychicznym warunki pracy, sukcesja gospodarstw, dostępność usług w miejscu zamieszkania, negatywne stereotypy. Wspomniane problemy w oczywisty sposób wpływają na obniżenie jakości życia rolników i całych społeczności na terenach wiejskich. Projekt zakłada rozpoznanie najpoważniejszych problemów tej grupy, zbadanie ich przyczyn i skutków. Równolegle zostaną zidentyfikowane innowacje społeczne, które mogłyby stanowić odpowiedź na te wyzwania. Wyniki badań zostaną zawarte w raportach krajowych oraz w podsumowaniu na poziomie europejskim.

W celu wypracowania realistycznych rozwiązań niezbędne jest zaangażowanie w projekt rolników oraz osób i instytucji z nimi współpracujących. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą określić realne problemy oraz pomogą w znalezieniu rozwiązań. Takie osoby utworzą tzw. grupę roboczą.

Na dalszym etapie powstanie baza innowacji społecznych wraz z bardziej szczegółowymi studiami przypadków. Odbędą się wizyty studyjne oraz działania pilotażowe. Wyniki projektu, w tym baza, raporty i przygotowane narzędzia będą publikowane na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych.

Zainteresowanych projektem i jego efektami zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie i Facebooku (Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego | Facebook ) oraz do kontaktu mailowego pod adresem aleksandra.bielinska@kpodr.pl lub anna.kaszkowiak@kpodr.pl .

 

 

 

ARTYKUŁY:

Pierwsze spotkanie grupy roboczej w międzynarodowym projekcie „FARMWELL