Gala Konkursu AgroLiga 2020

2 lipca bieżącego roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się Gala Konkursu AgroLiga 2020. Na Gali przyznane zostały nagrody AgroLigi – konkursu, w którym wyróżniani są najlepsi rolnicy oraz firmy z sektora rolnego w Polsce. W uroczystości uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski i Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, a także Prezes ARiMR Halina Szymańska, p.o. Dyrektora Generalnego KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola i Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik. Zabierając głos prezydent podkreślił znaczenie rolników biorących udział w konkursie w rozwijaniu gałęzi polskiej gospodarki, jaką jest rolnictwo. Dodał, że rolnictwo jest –„absolutnym jej fundamentem”. 

Podczas uroczystości wyróżniono 15 rodzinnych gospodarstw rolnych i 14 rolniczych firm.

Laureatami Konkursu AgroLiga 2020 zostali:

Kategoria ROLNICY

MISTRZ KRAJOWY
1. Państwo Monika i Piotr Wójcik
2. Państwo Małgorzata i Dariusz Zaręba
oraz Państwo Natalia i Damian Zaręba

I WICEMISTRZ KRAJOWY
3. Państwo Urszula i Władysław Berezińscy
4. Państwo Małgorzata i Dariusz Pucer

WICEMISTRZ KRAJOWY
5. Państwo Maria i Jarosław Janowscy

6. Państwo Kordula i Andrzej Kuźmicz
7. Państwo Felicja i Dariusz Stachowscy
8. Państwo Anna i Witold Rydzkowscy

LAUREAT KRAJOWY
9. Państwo Lilla i Maciej Kaiser
10. Państwo Jadwiga i Stanisław Kowal
11. Państwo Barbara i Józef Filipek
12. Państwo Dominika i Tomasz Kałwa
13. Państwo Wioletta i Artur Guzik
14. Pan Marcin Świtała
15. Państwo Beata i Rafał Andrzejewscy

 

Kategoria FIRMY

MISTRZ KRAJOWY
1. Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT J. Grot sp.j. Starowa Góra, woj. łódzkie

I WICEMISTRZ KRAJOWY
2. Biogazownia Rypin sp. z o.o Starorypin Prywatny, woj. kujawsko-pomorskie

WICEMISTRZ KRAJOWY
3. DAR-VIT Dariusz Konarski Marcinowice, woj. dolnośląskie
4. Gospodarstwo Rybackie Pstrąg Ojcowski Magdalena Węgiel Ojców, woj. małopolskie
5. Przedsiębiorstwo ROLMECH sp. z o.o. Płońsk, woj. mazowieckie
6. NAMYSLO-LANDTECHNIK Alfred Namysło Zwiastowice, woj. opolskie
7. AGROTECHNIK Wojciech Dzięgielewski Tafiły, woj. podlaskie
8. „MARBOJ” Ubój Trzody i Bydła, Przetwórstwo Mięsa Marek Suliga Nieznanowice, woj. świętokrzyskie

LAUREAT KRAJOWY
9. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Roltex Siedliszcze” sp. z.o.o., Siedliszcze, woj. lubelskie
10. Winnica Pod Lubuskim Słońcem, Łaski, woj. lubuskie
11. LEDA-SER Leszek Jakimowicz, Wólka Krowicka, woj. podkarpackie
12. Firma Handlowo-Usługowa „Nowpol” Leszek i Grażyna Nowak sp.j., Żelisławice, woj. śląskie
13. Zajazd „Tusinek” Grzegorz Winiarek, Rozogi, woj. warmińsko-mazurskie
14. „ROLPOL” sp. z.o.o., Łęczyna, woj. zachodniopomorskie

 

Gospodarstwo Rolne Jan-Rol Janowski Jarosław, gmina Żnin

Pan Jarosław Janowski rozpoczął prowadzenie gospodarstwa 1998 r. W ciągu prowadzenia gospodarstwa powiększono jego powierzchnię z 29 do 120 ha. Wyposażono w ciągniki i kombajn zbożowy oraz kombajn ziemniaczany. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (170 macior). Do tej produkcji wybudowano i zmodernizowano budynki inwentarskie. Zabezpieczają one dobrostan utrzymywanych zwierząt w 3 chlewniach i porodówce. Gospodarstwo posiada również zgodnie z wymogami budynek sanitarny. W gospodarstwie wybudowano magazyn zbożowy o powierzchni 720 m2. W budynkach zainstalowano automaty paszowe, system automatycznych poideł, klimatyzację. Na uwagę zasługuje odbudowa hali magazynowej po wichurze w 2017 r.
W kataklizmie całkowitemu zniszczeniu uległ budynek magazynowy oraz zostały uszkodzone maszyny i urządzenia w nim garażujące.

Gospodarstwo otrzymało w 2019 r. tytuł „Rolnik Pomorza i Kujaw” w Kategorii produkcja zwierzęca, Nagrodę Gospodarczą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, rolnik był Starostą Powiatowych Dożynek w 2011 r.

Rolnik jest otwarty na innowacje, wspiera lokalne inicjatywy, ściśle współpracuje z KPODR w Minikowie i jego PZDR w Żninie.

Biogazownia Rypin Sp. z o.o. Gmina Rypin

Biogazownia Rypin jest firmą rolniczą wytwarzającą wysokoenergetyczny biogaz w procesie beztlenowej fermentacji biomasy. Wytworzony biogaz doprowadzany jest do dwóch jednostek kogeneracyjnych o łącznej mocy 1875 kW, jako paliwo do produkcji energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Wytworzona energia elektryczna jest przekazywana do istniejącej sieci energetycznej regionalnego operatora energii elektrycznej. Energia cieplna wytworzona w jednostkach kogeneracyjnych jest doprowadzana do biogazowni, jako ciepło procesowe. Pozostała część ciepła kierowana jest do pobliskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rypinie. Podczas produkcji biogazu otrzymuje się produkt uboczny procesu tzw. poferment, który jest wartościowym nawozem rolniczym aplikowanym na pola udziałowców biogazowni.

Biogazownia przetwarza rocznie około 73000 Mg odpadów pochodzenia rolniczego, wytwarza około 7 mln. m3 biogazu, produkuje około 14500 MWh energii elektrycznej oraz 36700 GJ energii cieplnej. Ponadto wywozi rocznie na pola uprawne 43000 Mg nawozu organicznego – pofermentu. Średnioroczna sprawność jednostek kogeneracyjnych wynosi  95%.

Spółka została powołana w 2009 roku. Niepodważalnym osiągnięciem Spółki jest integracja okolicznych rolników Spółdzielczej Grupy Producentów Trzody Chlewnej oraz firmy ,,Wiatrak’’.

Budowa biogazowni współfinansowana była przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Łącznie Spółka na wybudowanie obiektu otrzymała dotację w kwocie około 16 mln. zł. Koszt całej inwestycji wyniósł około 30 mln. zł.

 

A tak wyglądała Gala Konkursu AgroLiga 2020

 

image_pdfimage_print