Innowacyjne rozwiązania na fermach drobiu [SPRAWOZDANIE]

3

19 sierpnia 2016r. z inicjatywy Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz firmy Tecsisel odbyło się szkolenie na fermie drobiu w okolicach Solca Kujawskiego.

Zgromadzonych przywitali: Mariusz Sobierajski przedstawiciel firmy Tecsisel, Marta Adamowicz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – Aleksander Mach oraz Maciej Bujnik Dyrektor Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. W szkoleniu uczestniczyli: Roman Wiśniewski Prezes KujawskoPomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Mateusz Grzelak z Krajowej Rady Drobiarstwa, a także przedstawiciele firm zajmujących się branżą drobiarską, lekarze weterynarii, doradcy oraz hodowcy drobiu z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i rzeszowskiego.

Mariusz Sobierajski omówił działanie wentylacji poprzecznej w kurniku, prezentując system automatycznej kontroli, wentylatory z włókna szklanego, system podgrzewania wody oraz systemy schładzania. Charakter szkolenia był nieco inny niż dotychczasowe; zamiast wielogodzinnych wykładów hodowcy mieli okazję zobaczyć na żywo obiekt i wymienić się spostrzeżeniami. Była to szansa na poznanie działania bocznej wentylacji wraz ze schładzaniem powietrza na całej długości pomieszczenia. Można było poczuć na własnej skórze jak strumień powietrza z okien kierowany był pod sufit do nagrzewnicy wodnej, dzięki której ciepłe powietrze dostarczane jest w każde miejsce kurnika. W budynku prędkość powietrza wynosi 0,3 m/s, jest to zdecydowanie mniej jak przy standardowej prędkości panującej w kurnikach, która wynosi od 3 do nawet 5 m/s, konsekwencją czego jest zmniejszenie przeciągów i problemów związanych z układem oddechowym u ptaków.

Następnie głos zabrał Szymon Frischke – właściciel kurnika dla brojlerów kurzych. Pod koniec ubiegłego roku oddano do użytku pierwszą halę o długości 130m, przeznaczoną do chowu brojlerów, w której z zamontowano systemem wentylacji poprzecznej uzbrojonej w najnowocześniejszy komputer. Do tej pory przez kurnik przeszły już 3 cykle produkcyjne brojlera. Była to szansa dla uczestników na zadanie pytań dotyczących niuansów związanych z konstrukcją, użytymi materiałami i technologią produkcji i co ważne opłacalnością i różnicami w odchowie brojlera oraz panującym klimatem w kurniku, który przekłada się na jakość produktu finalnego. Pan Szymon Frischke odpowiadał na wszystkie pytania, żartując, że tak dobre warunki wpływają nie tylko na zwierzęta ale też na pracowników pracujących przy kurczakach, ponieważ w gorące dni każdy chce się skryć pod dachem hali gdzie temperatura jest niższa a poziom odoru jest zdecydowanie mniejszy jak przy pozostałych kurnikach.

Z kolei Pan Kazimierz Frischke opowiadał jak rozpoczął hodowlę brojlera kurzego w ilości 4 000 sztuk rocznie w 1963 roku, porównywał jak duży od tego momentu nastąpił postęp w hodowli zarówno w przyrostach, zużyciu paszy i wadze zwierząt. Obecnie grupa firm Drobex składa się z trzech spółek z o.o. – P.D. Drobex, Drobex Pasz i Drobex – Agro i 17 gospodarstw rolnych. Od 2010 roku oferta grupy poszerzyła się o wyroby wędliniarskie, nastąpiło to po wykupieniu Bydgoskich Zakładów Mięsnych. Obecnie ubój drobiu odbywa się na poziomie 80 000 sztuk dziennie. Uczestnikom szkolenia zaprezentowano film o działalności firmy, która istnieje na rynku kilkadziesiąt lat, nieustannie się rozwijając, produkując paszę, pellet ściółkowy, przechodząc przez wszystkie etapy produkcji drobiu od pisklaka po ubój i produkty finalne gotowe do spożycia przez konsumentów w naszym kraju i poza jego granicami.

Na koniec beneficjenci szkolenia mieli okazję zwiedzić fabrykę pelletu. Jest tam produkowany pellet drzewny na opał oraz pellet ze słomy z przeznaczeniem na ściółkę dla drobiu i innych zwierząt gospodarskich. Odznacza się on wysoką wchłanialnością wilgoci, dzięki temu nie powodowane są odparzenia na łapkach u drobiu, polepszając ich dobrostan. Pellet ściółkowy jest to nowość w ofercie Drobex – Pasz.

Spotkanie spełniło oczekiwania uczestników. Była to jedna z nielicznych okazji do wejścia na teren zakładu i obejrzenie hali do produkcji brojlerów kurzych. Tak innowacyjny kurnik z wentylacją poprzeczną jest jedynym na terenie Polski. Na świecie z powodzeniem stosowany jest w Portugalii, Hiszpanii, Francji czy innych krajach Europy, co ciekawe sprawdza się  również w afrykańskim upalnym klimacie, w którym amplitudy dobowe temperatur są wysokie. Zwiększanie skali w produkcji drobiarskiej jest w obecnych czasach koniecznością by zachować opłacalność. Dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania gwarantują optymalne warunki dla zwierząt nawet w kurnikach o długości sięgającej do 200m.

Serdeczne podziękowania dla przybyłych ale przede wszystkim dziękujemy za uprzejmość Państwu Frischke, którzy udostępnili obiekt i poświęcili nam swój czas oraz dla Pana Mariusza Sobierajskiego, który omówił powyższy temat i zorganizował pyszny poczęstunek dla wszystkich.

tekst: Anna Mońko, Marta Adamowicz

foto: Anna Mońko KPODR w Minikowie

Marta Kara PODR w Lubaniu