Innowacyjne wykorzystanie kwiatowego pyłku pszczelego w wiosennej stymulacji rodzin pszczelich – relacja

26 i 27 sierpnia w zarzeczewskim oddziale KPODR Minikowo odbyły się konferencja i warsztaty pt. „Innowacyjne wykorzystanie kwiatowego pyłku pszczelego w wiosennej stymulacji rodzin pszczelich”.

Podczas konferencji uczestnicy wysłuchać mogli zaproszonych prelegentów, którzy omówili zagadnienia m.in. wpływ kwiatowego pyłku pszczelego na organizm pszczoły i człowieka oraz jego innowacyjne zastosowanie jako składnik ciasta miodowo-pyłkowego wykorzystywanego w stymulacji wiosennej rodzin pszczelich, metody pozyskiwania, oczyszczania i konfekcjonowania kwiatowego pyłku oraz wpływ jego niedoboru na spowolnienie rozwoju wiosennego rodzin pszczelich. Poruszone zostały również zagadnienia związane z aktualną problematyką w pszczelarstwie. Uczestnikom zaprezentowano cele i zadania SIR – Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, które przedstawił koordynator Sieci i dyrektor Oddziału w Zarzeczewie Zygmunt Grudny.

Wieloletni praktyk pszczelarski, znawca produktów pszczelich i ich wpływu na organizm pszczół i człowieka ks. Eugeniusz Marciniak w swoim wykładzie zawarł najważniejsze informacje dotyczące zapewnienia pszczołom odpowiedniego dostępu do zróżnicowanej bazy pożytkowej, właściwego dbania i wspomagania rozwoju wiosennego rodzin pszczelich przy zastosowaniu ciasta miodowo-pyłkowego. Wykładowca przedstawił metody oceny kondycji pszczół, a także podkreślał jak ważny jest zapas pyłku i pierzgi w okresie wczesnej wiosny.

Kolejnym prelegentem był doświadczony pszczelarz pan Marek Podlewski. Zaprezentował i omówił dostępne metody i najlepsze okresy do pozyskiwania obnóży pszczelich. Przestrzegł słuchaczy przed szkodnikami, jakie mogą występować w urządzeniach do poławiania kwiatowego pyłku pszczelego, a także udzielił informacji w jaki sposób się ich ustrzec. W kolejnej części swojego wykładu przedstawił gatunki roślin wydzielające najwartościowszy dla rodziny pszczelej pyłek kwiatowy, jednocześnie przedstawił wpływ niedoboru pyłku jako czynnika hamującego rozwój pszczół w okresie wczesnej wiosny.

Przedstawiciel Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku, Wiceprezes Edward Stefaniak, zaprezentował i omówił aktualne problemy dotykające pszczelarzy. Przypomniał o wiosennych podtruciach pszczół na plantacjach rzepaku ozimego, konieczności zwalczania pasożyta pszczelego, jakim jest Varroa Destructor, a także o prawidłowym przygotowaniu rodzin pszczelich do zimy poprzez ich zakarmienie. Konferencja zakończyła się dyskusją uczestników z wykładowcami.

 Drugiego dnia w trakcie warsztatów, które odbywały się w pasiece hodowlanej w Zarzeczewie uczestnicy – zainteresowani rolnicy i pszczelarze, mieli możliwość zapoznania się z metodami poławiania, oczyszczania i suszenia kwiatowego pyłku pszczelego. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na grupy, w których mogli w komfortowy sposób zapoznać się z prezentowanymi przez wieloletnich praktyków pszczelarskich pracami pasiecznymi i zagrożeniami, jakie towarzyszą poławianiu obnóży pszczelich. Począwszy od omówienia właściwego montażu poławiaczy pyłku, szkodników kwiatowego pyłku pszczelego i metod jego zabezpieczania poprzez prawidłowe oczyszczenie i pakowania. Zaprezentowano obsługę nowoczesnych urządzeń do suszenia i odwiewania pyłku. Przedstawiono proces przygotowania pyłku i miodu jako podstawowych składników ciasta miodowo-pyłkowego. Omówiono sposoby oceny siły rodziny pszczelej co jest bardzo ważne przed rozpoczęciem dokarmiania i metody poddania gotowego ciasta miodowo-pyłkowego. Warsztaty zakończyły się pytaniami odnośnie poruszanych na zajęciach tematów, a także aktualnej sytuacji w pasiekach, na które odpowiedzi udzielili zaproszeni wykładowcy. W warsztatach wzięło udział 50 osób.

Konferencja i warsztaty realizowane były w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

 

gallery

Adrian Stankiewicz

KPODR Minikowo 

Oddział w Zarzeczewie

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi