Konferencja pn. „Bioróżnorodność – problemy i zagrożenia”

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja pn. „Bioróżnorodność – problemy i zagrożenia”, która odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie 27.03.2019 r. Wśród uczestników byli rolnicy, przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy parków krajobrazowych, nadleśnictw oraz młodzież szkolna.

Pierwszy wykład „Ochrona różnorodności biologicznej gwarancją bezpiecznej żywności” wygłosił dr hab. Krzysztof Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak duże znaczenie odgrywa rolnictwo w kształtowaniu bioróżnorodności. Podkreślono, do jak wielkich zmian w populacji, praktycznie wszystkich gatunków roślin i zwierząt doprowadziło uproszczenie krajobrazu, chemizacja upraw, intensyfikacja produkcji rolnej. Znikają ostoje przyrody, środowiska marginalne (zakrzaczenia, zadrzewienia, mokradła), które są miejscem życia naszych sprzymierzeńców. Jeśli nie zatrzymamy szalonego tempa spadku bioróżnorodności czeka nas katastrofa ekologiczna. Wnioski płynące z wykładu niestety nie są dla nas optymistyczne, gdyż jasno pokazują, że nasze nieograniczone potrzeby, ciągły pęd po wyższe plony, ekstremalny konsumpcjonizm spowodował wielkie wymieranie gatunków. W ten sposób ograniczamy sobie możliwość korzystania  z usług ekosystemowych, które są podstawą naszego przeżyciai dobrobytu. Efekt jest taki, że w Polsce zamiast zasad zrównoważonego rozwoju praktykujemy model rozwoju silnie niezrównoważonego.

Drugi wykład poprowadzony przez dr hab. Jolantę Kowalską z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu był niejako receptą na zahamowanie spadku bioróżnorodności spowodowanego intensywnym rolnictwem. Dr Kowalska przedstawiła zalety niechemicznej ochrony roślin, która jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla środowiska, a przede wszystkim dla konsumentów płodów rolnych wytworzonych w zgodzie z naturą. Podczas wykładu uczestnicy otrzymali szereg cennych informacji oraz przykładów na temat współrzędnej uprawy roślin oraz wykorzystania zjawiska allelopatii w rolnictwie. Niezwykle ciekawe i praktyczne były również informacje zebrane na podstawie badań na temat wykorzystania cynamonu w ochronie pomidora. Okazuje się, że można skutecznie chronić uprawę pomidora przed mączlikiem szklarniowym stosując oprysk wodnym roztworem cynamonu. Czasami proste metody są bardzo skuteczne, tanie i bezpieczne.

Ostatni wykład przeprowadzony przez panią Karolinę Grontkowską, właścicielkę gospodarstwa rolnego Lovenda Kujawska dotyczył ziołowego bogactwa pól i łąk. Pani Karolina opowiedziała o swojej zielarskiej pasji, która przyczyniła się do stworzenia lawendowego zakątka, w którym można nie tylko nabyć wiedzę z zakresu uprawy, suszenia oraz  zastosowania ziół, ale również wspaniale odpocząć. Podczas prezentacji uczestnicy mogli zapoznać się z właściwościami wielu ziół, które często postrzegane są tylko jako uciążliwe chwasty, a zawierają niesamowite bogactwo witamin, mikroelementów oraz substancji biologicznie czynnych pomocnych w wielu schorzeniach.

Tematyka konferencji była nie tylko niezwykle ciekawa, ale również bardzo potrzebna, gdyż kwestia bioróżnorodności biologicznej  dotyczy każdego z nas, a skutki jej spadku wszyscy dotkliwie odczujemy. Dlatego tak ważna jest świadomość tego procesu oraz praktyczna wiedza na temat dobrych praktyk sprzyjających bioróżnorodności.

 

Opracowała: Ilona Oleś, KPODR w Minikowie

 

 

 

 

image_pdfimage_print