Nowoczesne rozwiązania w produkcji drobiu wodnego

7 grudnia 2018 r. w Minikowie odbyła się konferencja dotycząca drobiu wodnego. Przedstawiciele Instytutu Zootechniki – PIB Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy oraz firm branżowych wygłosili swoje prelekcje na tematy związane z żywieniem, bioasekuracją drobiu oraz zaleceniami technologicznymi w produkcji drobiu wodnego.

Mimo to, że produkcja mięsa gęsiego jest Polsce produkcją niszową to z roku na rok spożycie gęsiny wzrasta (obecnie wynosi ok. 200 g na osobę). Wiele osób z województwa kujawsko pomorskiego przekonało się już o walorach tego mięsa. Natomiast rolnicy i koła gospodyń wiejskich widzą tu realną szansę na dodatkowy dochód poprzez sprzedaż mięsa, przetworów oraz pierza. W październiku br. ceny zakupu żywca gęsiego zakładach drobiarskich kształtowały się na poziomie 8,21 zł/kg, natomiast za kaczki i brojlery uzyskiwano przeciętnie 4,60 zł/kg. Jeśli chodzi o krajowe wylęgi piskląt gęsich roku 2018 r. to wielkość ich wzrosła prawie o 30% porównaniu z 2017 r. i wyniosła 8,5 mln sztuk. Jeśli chodzi o wylęgi krajowe piskląt kaczych to w pierwszych dziewięciu miesiącach wyniosły one 8 mln szt. W stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku zauważono wzrost wylęgów kaczych o 3,34 %. Produkcja mięsa gęsiego na tle pozostałego drobiu tj. dominujących kurcząt rzeźnych i indyków wynosi około 2%. Od lat największymi odbiorcami mięsa gęsiego produkowanego Polsce byli Niemcy i Francuzi. W 2018 roku największym importerem polskiej gęsiny stały się Chiny (Hongkong) – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Polska oraz Włochy i Węgry są czołowym producentami gęsiny Unii Europejskiej. Od początku stycznia do końca lipca 2018 r. wyeksportowano z Polski gęsiny za ponad 7 mln euro, co było wynikiem 25 % lepszym, niż w tym samym okresie zeszłego roku. Producenci gęsiny mimo, że zarobili na wysyłkach zagranicznych więcej niż rok temu, to sprzedali mniej mięsa, co wynika ze wzrostu popytu wewnętrznego. Eksport mięsa gęsiego do końca lipca wyniósł 2 tys. ton, czyli prawie o 13 procent mniej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o produkcję kaczek, Polska znajduje się w pierwszej trójce Unii Europejskiej po Francji i Węgrzech. Największymi odbiorcami mięsa kaczego są Niemcy (49,7%), Francja (15%), Litwa (5,9%) i Chiny (Hongkong – 4,8%) – dane 2017 r. Sprzedaż eksportowa mięsa kaczego wzrosła o 18% w 2017 r. w porównaniu do roku 2016 i wynosiła 19 126 ton. Wzrost sprzedaży był spowodowany problemami we Francji i Węgrzech, wywołanych ptasią grypą.

Zainteresowanie konsumentów tematem drobiu wodnego rośnie. Świadczy o tym zwiększenie produkcji oraz eksportu. Różnicę widać nawet w asortymencie dużych dyskontów, gdzie obok kurczaków pojawiają się coraz powszechniej wyszukane mięsa i ich przetwory.

 

 

Anna Mońko, KPODR Minikowo
Foto: Jarosław Domiński, KPODR Minikowo