Konferencja w Strzelnie – Naturalne sposoby poprawy jakości i urodzajności gleb

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Klubem Dobrego Rolnika w Strzelnie zorganizował cykliczną konferencję pn. ,,Naturalne sposoby poprawy jakości i urodzajności gleb”, która odbyła się 15 lutego w Domu Kultury w Strzelnie. Konferencję otworzył Pan Ryszard Kamiński – wicedyrektor KPODR wraz z Ryszardem Stankiem – moderatorem forum zimowych spotkań Klubu Dobrego Rolnika. 

Pierwszy wykład wygłosił Sławomir Gacka, prezes firmy Probiotics Polska, który to w swoim wykładzie omówił istotną rolę badań gleby w racjonalnym nawożeniu ale także życiu mikrobiologicznym gleby. Zaznaczył jakie trudności aktualnie spotyka rolnictwo w uprawie roślin. Kolejnym prelegentem był Jacek Lasmanowicz z Instytutu Technologii Mikrobiologicznych. Opowiedział w swoim wykładzie o zachodzących zmianach klimatycznych i jak się przed nimi uchronić. Wskazał jak ważne jest użyźnianie gleby przy użyciu mikroorganizmów dla zwiększenia wydajności plonów. Pani dr Karolina Furtak z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego. Omówiła możliwości realizowania ekoschematu „biologiczna uprawa”, a także na jakie bakterie rolnik powinien zwrócić uwagę przy uprawie roślin tak aby uzyskać jak najlepsze efekty. Dr hab. inż. Dariusz Pańka z Politechniki Bydgoskiej przedstawił sposoby biologicznych metod ochrony roślin. Wyjaśnił jakie grzyby lub bakterie są w stanie ochronić daną uprawę przed patogenami. Ostatnim prelegentem był Paweł Górecki, specjalista z KPODR w Minikowie. Opowiedział o planowanych nowych ekoschematach w 2025 r., a także w jaki sposób rolnik może je korzystnie łączyć. 

Po każdym wykładzie nawiązywała się dyskusja, uczestnicy chętnie zadawali pytania poszerzające ich wiedzę. Na końcu, wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Nagranie video konferencji będzie dostępne wkrótce w tej relacji.

Autor:
Weronika Dziubińska,
KPODR w Minikowie

image_pdfimage_print