Konsultacje polowe Grubno 2017

W ramach konferenacji polowej Kujawsko-Pomorskich Dni Pola Grubno 2017 w dniach 10-11 czerwca w Grubnie specjaliści Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizowali stoisko informacyjne SIR oraz punkt informacyjno-konsultacyjny pt. "Monitorowanie agrofagów ziemniaka – ocena zdrowotna odmian".

Integrowana ochrona roślin polega na wykorzystaniu wszystkich dostęnych metod profilaktyki i ochrony aby utrzymać populacjre organizmów szkodliwych na poziomie minimalizującym zagrożenie z ich strony. Jest to związane z wprowadzaniem przez Unię Europejską Dyrektywy 2009/128/WE, która ustanowiła obowiązek wprowadzenia przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej do 1 stycznia 2014 roku ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin. Kluczowym elementem tego działania jest monitorowanie plantacji oraz pomoc w zakresie podejmowania decyzji o zabiegach. Między innymi tym właśnie zagdnieniom poświęconoa była konferencja polowa w trakcie Dni Pola 10-11 czerwca przygotowana z myślą o rolnikach specjalizujących się w produkcji ziemniaka, ale nie tylko. Najważniejszym elementem tej polowej konferencji były konsultacje bezpośrednie, jakie mieli możliwość przeprowadzić rolnicy z wybitnymi specjalistami Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. IHAR Oddział Jadwisin reprezentował dr inż. Wojciech Nowacki a IHAR  Oddział w Boninie  dr Jerzy Osowski i dr Tomasz Erlichowski.

Dr W. Nowacki udzielał porad i informacji do takich zagadnień, jak odporność odmian, znaczenie płodozmianów, uprawa roli, problemy sadzenia, zbiorów i przechowania. Jednak szczególny nacisk został położony na problemy monitorowanie chorób i szkodników roślin uprawnych, szczególnie ziemniaka. Dr. J.Osowaki i dr T.Erlichowski specjaliści ds. szkodników  ziemniaka wyjaśniali zagadnienia: dotyczące chorób i szkodników ziemniaka ziemniaka w Polsce – znaczenie i zmienność w latach w zależności od pogody” oraz objaśniali zasady działania systemów wspomagania decyzji w zakresie ochrony roślin na przykładnie ziemniaka  Z informacji specjalistów wynika jasno wy, że ziemniak jest gatunkiem narażonym na wysokie zagrożenie ze strony chorób takich jak zaraza ziemniaka, (Phytophthora infestans), alternarioza (Altrnaria spp.), rizoktonioza (Rhizoctonia solani), parch zwykły (Streptomyces scabies), parch srebrzysty (Helmintosporium solani), czarna nóżka oraz mokra zgnilizna (Pectobacterium sp.), sucha zgnilizna (Fusarium sp.), bakterioza pierscieniowa ziemniaka (Clavibacter michiganensis ssp.) oraz wirusy – wirus Y ziemniaka (PVY), wirus liściozwoju (PLRV), wirus S ziemniaka (PVS). Oprócz tego presja chwastów i stonki ziemniaczanej powoduje, że ziemniaki należą do roślin o największej liczbie chemicznych zabiegów ochronnych stosowanych w uprawie. Aby zmniejszyć ich ilość i ograniczyć zużycie pestycydów konieczne jest stałe monitorowanie zagrożeń w oparciu o sprawdzoną metodykę. Do tego celu można wykorzystać między innymi program wspomagania decyzji NegFry przeznaczony do zapobiegania rozwoju zarazy ziemniaczanej. 

Rolnicy w czasie konferencji – konsultacji  mogli nie tylko wysłuchać wystąpień fachowców, ale także uzyskać bezpośrednie konsultacje grupowe i indywidualne na każdy z powyższych zagadnień.. Oprócz tego firmy hodowlane zaprezentowały kolekcję 13 odmian ziemniaka jadalnego na kolekcji poletkowej. To była kolejna konferencja o wymiarze praktycznym.

W integrowanej ochronie pomoc rolnikom oprócz doradztwa bezpośredniego i szkoleń zapewnić mają programy wspomagania decyzji o zwalczaniu konkretnych organizmów szkodliwych nie tylko w ziemniakach. Podstawą ich skuteczności jest monitorowanie nie tylko pogody ale takze chorób i szkodników na plantacji. Dlatego kontynucją działania będą warsztaty polowe w dniu 3.sierpnia w Grubnie poświęcone efektywności zabiegów ochronnych jakie bedą zastosowane z wykorzystaniem programy NegFry dla ochrony przed zarazą ziemniaka. Na tym spotkaniu specjalista IHAR dr Jerzy Osowski wspólnie z doradcami i rolnikami dokona czeny polowej 13 odmian ziemniaka pod kątem uszkodzeń chorobowych tak częsci nadziemnej jak i bulw ziemniaka. Jednocześnie przeprowadzone będzie wstępne badanie plonu. Celem spotkania jest przygotowanie doraców i rolników do korzystania z podonych programów i platform internetowych służących wspomaganiu decyzji w zakresie zwalczania agrofagów takze w innych rośłinach jak zboża, rzepak, kukurydza, burak itd. Są one aktualnie budowane Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z innymi ośrodkami naukowymi i będą  wdrażane i stoopnoowo udostępniane w ciagi kilku najbliższych lat.

Na stoisku informacyjnym dyżur pełnił koordynator SIR – Zygmunt Grudny z KPODR udzielając informacji na temat Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich i działania "Współpraca".

Konsultacje podczas konferencji zorganizowano i przeprowadzono przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Plan Operacyjny KSOW na lata 2014-2020 w zakresie SIR.

 

Marek Radzimierski

KPODR w Minikowie

Fot. M. Rząsa

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi