Łąki kwietne w krajobrazie rolniczym i miejskim

3 marca w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji in. Leona Janty – Połczyńskiego odbyło się szkolenie pn. „Łąki kwietne w krajobrazie rolniczym i miejskim”.  Spotkanie otworzył dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Zarudzki.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Na spotkaniu byli m.in. studenci z Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz z opiekunem sekcji panią Ewą Wachowiak – Świtała oraz panią Renatą Hoffman Prodziekanem Wydziału Nauk Biologicznych ds. kształcenia, młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu, przyrodnicy, rolnicy, przedstawiciele parków krajobrazowych oraz urzędów miast.

Temat szkolenia był nie tylko bardzo ciekawy, przyjemny, a przede wszystkim ważny z uwagi na wspieranie bioróżnorodności, która ma ogromne znaczenie dla każdego z nas. Bardzo budujące jest to, że mamy realny wpływ na stan bioróżnorodności, dlatego tak ważna jest edukacja na ten temat.

Pierwszy wykład przedstawił pan Karol Podyma z firmy Łąki Kwietne, który posiada dużą wiedzę i przede wszystkim wieloletnie doświadczenie w temacie. Opowiedział m.in. o znaczeniu przyrodniczym łąk kwietnych, gatunkach, które powinny znaleźć się w mieszankach, o zakładaniu łąk krok po kroku, a także co ważne o pielęgnacji użytków przyrodniczych.

Drugi wykład dotyczący możliwości finansowego wsparcia dla rolników, którzy chcą założyć pasy kwietne oraz obszary z roślinami miododajnymi poprowadziła pani  Natalia Czyżewska – Suchoń z działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska KPODR w Minikowie. Temat ważny z uwagi, że kwestie związane z pozyskaniem środków mają istotne znaczenie dla rolników, którzy planują strukturę upraw.

Po wysłuchaniu wykładów odbyła się ciekawa dyskusja. Głos zabrało wiele osób z sali, uczestnicy zadawali nie tylko dodatkowe pytania wykładowcom, ale podzielili się również swoimi przemyśleniami oraz pomysłami na temat idei oraz przyszłości łąk kwietnych. Spotkanie było bardzo owocne zarówno dla uczestników jak i prowadzących.

 

Opracowała: Ilona Oleś

Zdjecia: Ilona Oleś, Natalia Czyżewska – Suchoń

 


 

image_pdfimage_print