ZARZECZEWO – „Mekką” pszczelarzy

Oddział naszego Ośrodka w Zarzeczewie to zespół znakomitych specjalistów, a to, co nas wyróżnia i czym możemy się pochwalić, to Pasieka Hodowlana Pszczoły Kraińskiej Kujawskiej oraz organizowana już od 12 lat impreza targowa dedykowana środowisku pszczelarskiemu – Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato.

W tym roku to święto pszczelarzy i pszczelarstwa przypadło 7 sierpnia. Cieszymy się, gdyż mimo licznych imprez plenerowych w regionie, które odbywały się tego samego dnia, dopisali nam goście (przybyło ich około 6 tysięcy), jak również wystawcy (ponad 60 stoisk). Odwiedzili nas również przedstawiciele władz krajowych i samorządowych. Podczas uroczystego otwarcia targów sekretarz Krajowego Związku Pszczelarskiego Stanisław Duszczak wręczył odznaczenia resortowe: złotą odznakę Krajowego Związku Pszczelarskiego za zasługi i wieloletnią pracę na rzecz rozwoju pszczelarstwa w regionie przyznano dyrektorowi Oddziału w Zarzeczewie Stanisławowi Piątkowskiemu. Ponadto wręczono Medale Okolicznościowe z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego. Wybito ich niewiele, dlatego stanowią wielką wartość. Otrzymali je:  Edward Stefaniak – honorowy członek Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Regionalny Związek Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku – coroczny współorganizator Miodowego Lata. Medal odebrał prezes Związku Janusz Lambarski.

Miodowe Lato to przede wszystkim promowanie miodu i produktów pszczelich, popularyzacja ich spożywania oraz zachęta do stosowania ich jako składników codziennej diety. Zawsze staramy się urozmaicić program targów i tematycznie go ukierunkować. W tym roku motywem przewodnim była apiturystyka oraz apiterapia. Nasi goście mieli okazję do uczestnictwa w konferencji plenerowej pod hasłem „Apiterapia szansą na innowacyjny rozwój pasiek”. Trzy wykłady były niepowtarzalną okazją do zgłębienia wiedzy na temat apiterapii oraz apiturystyki. Obfitowały też w szereg praktycznych porad dla pszczelarzy, chcących poszerzyć spektrum swojej działalności, jak również dla osób interesujących się prozdrowotnymi właściwościami produktów pszczelich. Temat był trafiony – skonstatowaliśmy, ponieważ wszystkie miejsca na widowni były zajęte, a uczestnicy zasłuchani. Ponadto gościliśmy grupy zorganizowane, które wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu sponsorowanego przez firmę ANWIL S.A. „Pszczoły dla zdrowia”. Były to warsztaty z wyrobu kosmetyków domowych na bazie produktów pszczelich. I tu również obserwowaliśmy wielkie zainteresowanie. Nadmienię, iż warsztaty te przeprowadzamy również w terenie i wszędzie spotykamy się z pozytywnym odzewem. W ramach tego samego projektu zorganizowany był konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich „Miodowe specjały”. Nasze gospodynie miały za zadanie przygotować dowolną potrawę z dodatkiem miodu. Trzeba przyznać, że spisały się przednio, dania konkursowe były wyśmienite i elegancko zaserwowane! Komisja konkursowa miała trudne zadanie, gdyż musiała wyłonić zwycięzcę. W konkursie wzięło udział 8 kół, a  najlepszym wirtuozem miodowego smaku okazało się KGW Bodzanowo z  gminy Dobre, które do konkursu zgłosiło miodownik. Pozostałe koła otrzymały wyróżnienia.

Nie zabrakło tradycyjnych zmagań braci pszczelarskiej – również w tym roku przeprowadzono konkursy „Miód Sezonu”, w którym wybierano najlepsze miody odmianowe oraz „Najlepsza Ekspozycja Targowa”, czyli konkurs na najciekawszą prezentację stoiska. Największe laury w obydwu tych konkursach zebrało  Gospodarstwo Pasieczne Sebastian Szylar z Humlina, gm.Włocławek. Pszczelarz przygotował unikatową ekspozycję i zgłosił do konkursu wyśmienity miód nektarowo-spadziowy. Szczegółowe wyniki konkursów podajemy poniżej.

To jednak nie wszystkie atrakcje, które zaoferowaliśmy naszym gościom. Odbył się także konkurs „Z ekologią na co dzień”, w ramach którego można było wygrać rośliny ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Liczne kiermasze i degustacje miodów, produktów pszczelich, sprzętu pszczelarskiego, żywności regionalnej, rękodzieła, miododajnych roślin sezonowych przyciągały zwiedzających. Z wielkim zainteresowaniem spotkał się pokaz odwirowywania miodu – coroczny gwóźdź programu. Można było także zrelaksować się podczas występów artystycznych, a dla dzieci przygotowany został plac zabaw i przejażdżki konne. Po terenie Oddziału poruszały się „Granulki” – maskotki ANWIL S.A., od których najmłodsi otrzymywali gadżety.

Wyniki konkursów:

„Najlepsza ekspozycja targowa”:

I miejsce – Gospodarstwo Pasieczne Sebastian Szylar z Humlina, gm.Włocławek,

II miejsce – Pasieka Stankiewicz z Turowa, gm. Lubraniec,

III miejsce – ZPUH „Bartnik Żuromiński” z Żuromina – Roman Stachyra;

 

„Miód sezonu”:

I miejsce – za miód nektarowo-spadziowy ze spadzi liściastej dla Sebastiana Szylara z Humlina, gm.Włocławek,

II miejsce – za miód wielokwiatowy dla Grzegorza Rutkowskiego z Włocławka,

III miejsce – za miód wielokwiatowy z przewagą cząbru dla Marka Okuniewskiego z Osięcin, gm. Radziejów;

 

„Miodowe specjały”:

I miejsce – KGW Bodzanowo (gmina Dobre)

Wyróżnienia: KGW w Czołówku gm. Radziejów, KGW Byczyna Kolonia, gm. Dobre, KGW „Czerwone Korale” z Guźlina, KGW „Kruszynianki” z Kruszynka, gm. Koneck, KGR Turzynki w Turzynku, gm. Raciążek, KGW „Odolinka” w Odolionie, gm. Aleksandrów Kujawski, KGW Krepiny, gm. Fabianki.

Serdecznie dziękujemy za Państwa obecność w tym gorącym sierpniowym dniu! Mamy też nadzieję, że równie licznie odwiedzicie nas Państwo w przyszłym roku. O atrakcje, jak zwykle, zadbamy!

 

tekst: Anna Dykczyńska – KPODR Minikowo O/Zarzeczewo
fot. W. Lisiecki, J. Szczęsna-Kulewska