Po lustracji w Grubnie

W dniu 25 lutego dokonano lustracji na poletkach demonstracyjnych założonych pod potrzeby Kujawsko Pomorskich Dni Pola w Grubnie , które przypominam odbędą się w dniach 6-7 czerwca 2020 roku. Jak widać na zdjęciach przezimowanie rzepaku i zbóż na razie jest dobre. Na tych poletkach rzepaku i zbóż, które nie ucierpiały od suszy w czasie siewu jest dobra obsada i praktycznie nie ma wypadów. Na rzepaku na razie nie stwierdzono szkodników i nie widać niedoborów pokarmowych a korzenie i pąk na wierzchołku korzenia są w większości nie uszkodzone przez zwierzynę (zające i sarny).

 

Mimo to kolekcja rzepaku w tym roku będzie niewielka, ponieważ jak wcześniej informowaliśmy nieudany siew na całym bloku IB  spowodowany suszą nie pozwolił uzyskać odpowiedniej obsady roślin. W to miejsce rozszerzymy kolekcją krzyżowych roślin poplonowych i rzepaku jarego.

W przypadku zbóż kolekcja jest zachowana w całości a kondycja roślin nie budzi zastrzeżeń. Nie oznacza to , że stan jest idealny. Na niektórych odmianach pszenicy i pszenżyta oraz na większości odmian jęczmienia ozimego wystąpiło odbarwienie i pożółknięcie liści. Są tu uszkodzenia od przymrozków a na niektórych odmianach widać  infekcje chorób grzybowych. Zainfekowanie nastąpiło już jesienią. To efekt bardzo łagodnej zimy jaką mamy w tym sezonie. Jednak nie powinno to mieć wpływu na plonowanie. Planowane zabiegi grzybobójcze oraz aktualna kondycja roślin (są już 2-4 rozkrzewienia na większości odmian) zapowiadają dobre wyniki plonowania.

 

  

  

Jesienią na zboża zastosowano herbicyd Komplet 560 S.C. w dawce 0,5 l/ha. Na rzepak zastosowano Navigator 360 SL – 0,2 l/ha i Metazachlor 500 S.C. w dawce 1,5 l/ha

Obecnie rzepak został zasilony RSM 32 w ilości 260 kg (83 kgN/ha) oraz zastosowano 80 kg soli potasowej. Natomiast na zboża  zastosowano 200kg /ha saletry amonowej (68kgN). 

O wynikach kolejnych lustracji informować będziemy na bieżąco.

 

Marek Radzimierski
Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego

Fot. Marek Rząsa