Frajda i możliwość zarobku
Jednym z kluczowych zadań programu działalności Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest wspieranie rozwoju rękodzielnictwa, które stało się jedną z szans różnicowania dochodów na obszarach wiejskich.
Coraz częściej zdarza się, że dochody uzyskiwane z gospodarstwa rolnego czy też emerytur rolniczych, są niskie i zachodzi potrzeba zastanowienia się nad rozpoczęciem poszukiwania dodatkowego zarobku. Wielu z nas posiada umiejętności, których nie wykorzystuje, nie zdając sobie często sprawy z ich wartości. Źródłem każdego sukcesu jest przede wszystkim pomysł na wykorzystanie drzemiącego w nas potencjału, co przełoży się na wartościowy i atrakcyjny produkt.
Obecnie wyroby rękodzielnicze są coraz bardziej doceniane. Wielu konsumentów woli zapłacić wyższą cenę za towar o wysokiej jakości. Analizując powyższe czynniki skontaktowała się z nami pani Zuzanna Pogorzelska w celu przedstawienia pomysłu na sprzedaż internetową robótek na drutach i innych robótek ręcznych.
Pani Zuzanna zapoznała się z podobną inicjatywą w Niemczech, a następnie w Anglii, gdzie do współpracy zaangażowano panie potrafiące „robić na drutach”. Gotowy produkt sprzedawany jest poprzez założoną w tym celu stronę internetową.
Po przeanalizowaniu oferty wraz z zainteresowanymi tym tematem znajomymi, doszła do wniosku, że są w stanie założyć podobną, bardziej atrakcyjną stronę w Polsce skierowaną na rynek zagraniczny. Za tym pomysłem przemawia wiele pozytywnych aspektów: bogatszy klient, który, mamy nadzieje doceni wysokiej jakości dzieło. Dzieło zostanie umiejętnie wypromowane: etyczna produkcja wyrobów ręcznych dająca frajdę – niszowy rynek, który wciąż się rozwija. Osoby ceniące etyczną produkcję i robótki ręczne, niekoniecznie będą szukać produktów na stronach typu „e-bay”, ponieważ takie strony nie są wyspecjalizowane w tej kategorii.
Pani Pogorzelska należy do zespołu młodych osób, które chcą czerpać satysfakcję z pracy dającej poczucie, że pomaga się innym poprzez osobiste zaangażowanie w sprawę. W skład zespołu wchodzą cztery osoby, w tym trzy z nich ukończyły studia informatyczne i pracują w wyuczonym zawodzie. Wszystkie te osoby mają kilkuletnie doświadczenie i, co najważniejsze, chcą zaangażować się w ten właśnie projekt. Pani Zuzanna natomiast jako studentka ekonomii, przez cztery lata miała okazję studiować poza granicami naszego kraju zaznajamiając się równocześnie ze specyfiką zagranicznego rynku, posiada także kilkumiesięczne doświadczenie w badaniach ekonomicznych i w marketingu internetowym.
W związku z tym, że pomysł uznałam za bardzo interesujący i mający szansę powodzenia, zorganizowaliśmy na terenie naszego powiatu już dwa spotkania informacyjne, zapoznając uczestników z ogólną ideą pomysłu.
W obecnej chwili poszukiwany jest tzw. „ośrodek”, czyli teren w obrębie którego skupionych byłoby około 5–8 pań, które zechciałyby zaangażować się do współpracy.
Ogólna idea pomysłu polega na tym, że kilka młodych osób zakłada przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą internetową na rynek zagraniczny. Są to wyroby z wełny 100% robione na drutach na zamówienie. Początkowo będzie to jeden produkt (przykładowo szalik, ewentualnie rękawiczki, czapka, skarpety) o określonym wzorze. Klient zamawiałby dany wyrób rękodzielniczy drogą internetową, następnie zamówienie zostałoby skierowane do danego „ośrodka” w postaci zlecenia. Po odpowiednim czasie, niezbędnym do wykonania zlecenia, kurier odbierałby zamówienie.
W ramach ułatwienia organizacji pracy, w każdym ośrodku przewiduje się jedną osobę nadzorującą, która zajmowałaby się podziałem pracy i odpowiadałaby za dostarczony materiał w postaci włóczek. Podział pracy zależał będzie od dyspozycyjności pań i liczby zamówień. Wynagrodzenie jest gwarantowane, przewidywane jest około 20 zł za szalik, zależeć to będzie jednak od rodzaju produktu i czasu pracy.
Przewidywana jest również sprzedaż innych gotowych robótek ręcznych MISH MASH, sprzedawanych na zasadzie sklepu internetowego. Od osób zainteresowanych sprzedażą oczekiwane jest jedynie przesłanie zdjęcia produktu drogą e-mailową i kontaktu teleadresowego. Mile widziane będzie także zdjęcie osoby wytwarzającej dany wyrób. Zamieszczone ono będzie wówczas obok produktu, co niezaprzeczalnie urozmaici ofertę.
Jeśli znajdzie się klient na dany wyrób, wówczas twórca otrzyma przekaz pocztowy z odpowiednią kwotą za sam produkt, jak i za wysyłkę produktu do klienta (Twórca będzie odpowiedzialny za przesłanie dzieła do klienta). Nie ma gwarancji na sprzedaż, ale warto poczynić próbę przedstawienia swojej twórczości. Każdy, kto zajmuje się rękodzielnictwem jest mile widziany!
Pomysłodawcy projektu zajmą się m.in. promocją – marketingiem internetowym, administracją strony i kont internetowych, kierując się jednocześnie tym, aby oferować możliwość zarobku nie tylko osobom, które wyrabiałyby produkty z wełny na zamówienie, ale też wszystkim innym (nie tylko paniom), które mają pasje do jakichkolwiek robótek ręcznych.
Start strony internetowej przewidziany jest już na przełomie września i października, informacja o współpracy powinna być na poniżej podanym adresie strony jeszcze przed jej startem.
Kontakt: Zuzanna Pogorzelska
www.chooseyourgrandma.com
Marta Woźniak
KPODR Minikowo,
Oddział w Zarzeczewie, PZDR we Włocławku