Rzepak w Grubnie już zasiany 26.08.2020

Jeszcze nie zakończyliśmy Dni Pola 2020 – przypominam, że do 10 września na kolekcji odmian w Grubnie, można jeszcze zobaczyć niektóre rośliny np. ziemniaki, kukurydzę, czy rośliny poplonowe, a już rozpoczęliśmy nową, jubileuszową edycję XXV Kujawsko-Pomorskich Dni Pola Grubno 2021. Stało się to w dniu 26 sierpnia, poprzez zasiewy 28 odmian rzepaku ozimego.

Jakie będą Dni Pola w przyszłym roku trudno powiedzieć, nikt z nas nie wie jaka będzie sytuacja z pandemią koronavirusa COVID-19. Jednak doświadczenia tegoroczne sporo nas nauczyły i zmobilizowały do nieco innego podejścia do prezentacji nowości odmianowych. Okazało się, że poprzez Internet także można propagować dość skutecznie nowe idee i pokazywać to co najlepsze. Tym bardziej, że w przypadku takich przedsięwzięć jak kolekcje polowe, można korzystać praktycznie odwiedzając je indywidualnie lub grupowo. W tym roku jeszcze niewielu rolników skorzystało z takiej możliwości, ale myślimy, że ilość wejść na strony internetowe Krajowych Dni Pola i Kujawsko-Pomorskich Dni Pola pokazuje, że jeśli sytuacja z pandemią nie ulegnie poprawie i nie odblokuje imprez masowych, rolnicy docenią taką możliwość odwiedzin kolekcji w Minikowie, Grubnie, Chrząstowie czy w Falęcinie, w innych okresach niż tylko wyznaczone na początku czerwca Dni Pola. Internet daje możliwość zobaczenia i zapoznania się wirtualne z kolekcjami, a dostępność pól daje możliwość osobistego zapoznanie się z propozycjami firm nasiennych i innych.
Przypominam, że także dzięki różnemu podejściu do prezentacji warto odwiedzić każdą kolekcję.

W Minikowie prezentowane są najlepsze technologie i odmiany w warunkach nawadniania.
W Grubnie odmiany prezentowane są w warunkach technologii, ustalonej przez gospodarstwo bez nawadniania i w jednakowych warunkach agrotechnicznych, aby uzyskać obiektywne porównanie różnic odmianowych w konkretnych warunkach pogodowych danego roku.
W Chrząstowie i Falęcinie prezentowane są odmiany w formie doświadczeń PDO – na 2 poziomach technologicznych z ochroną i bez ochrony.

Coraz więcej rolników rozumie i chce korzystać z wiedzy pomagającej wybrać najlepsze odmiany: rzepaku, zbóż, kukurydzy, roślin strączkowych i innych do własnego gospodarstwa.

W dniu 26 sierpnia siewnikiem Kverneland Accord DA zasiano 28 odmian rzepaku ozimego. Swoje odmiany prezentują HR Strzelce sp. z o.o. ( 7), Syngenta (2), Rapool Polska sp. zo.o. (3), IGP Polska sp. z o.o. (4), HR Smolice grupa IHAR sp. z o.o.(1), KWS Polska sp. z o.o.(4), Saatbau Polska sp. z o.o.(3), BASF (1) oraz AGRO-SIEĆ Sp. z o.o. (4).

 

     

Siewu dokonali wspólnie pracownicy Zakładu Rolnego Grubno oraz KPODR o/Przysiek.

 

     

Prace nadzorował specjalista M.Radzimierski. Wszystkie nasiona były zaprawione.

 

Rzepak zasiano na bloku II, a przedplonem były: zboża ozime, żyto, pszenżyto i jęczmień ozimy, wysiane w roku ubiegłym w tych samych warunkach nawożenia i ochrony. Słoma została pocięta i przyorana. Przed siewem, po orce zastosowano agregaty doprawiające. Taką technologię umożliwiły dość dobre warunki wilgotnościowe.
Nawożenie przedsiewne stanowił Mega Dap 100 kg i Korn Kali 100 kg. ( zastosowano łącznie czystego składnika kg na 1 ha N-18, P2O5 46, K2O – 40 i MgO – 6 k). Po siewie, 27 sierpnia, zastosowano hebicydy Butisan Star Max 2 l/ha i Helm Clomi 480 EC 0,1 l/ha.
Warunki wilgotnościowe siewu były dobre.

 

Więcej informacji o przygotowaniach do Kujawsko-Pomorskich DNI POLA 2021 w Grubnie

 

 

tekst:
Marek Radzimierski

Główny specjalista ds. zbóż

zdjęcia:
Marek Rząsa

Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego
Oddział w Przysieku