Spotkanie na polu z nauką i doradztwem.
W ramach rozwijającej się współpracy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie ze szkołami ponadpodstawowymi, kształcącymi w obszarze rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim 20 września odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkania na polu z nauką i doradztwem”. Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (PBŚ) w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie.
Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie wraz z opiekunami reprezentujący następujące szkoły:
Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie
Zespół Szkół Nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie
Spotkanie rozpoczął dr Ryszard Zarudzki – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie witając zebranych oraz przedstawiając założenia współpracy pomiędzy doradztwem rolniczym a szkołami rolniczymi.
Gości przywitał również dr hab. inż. Edward Wilczewski – Dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ wskazując na ofertę uczelni dla absolwentów szkół rolniczych.
Dawid Skotnicki – Komisarz Krajowych Dni Pola Minikowo 2021 zaprezentował stronę https://dnipola.kpodr.pl/ będącą kopalnią wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji roślinnej. Zaprezentowany został interaktywny plan Dni Pola oraz bogaty zasób materiałów video z relacjami z pola oraz konferencji zorganizowanych w ramach wydarzenia.
Zagadnienia tematyczne oraz aspekty techniczne spotkania omówiła dr Katarzyna Gościnna – PBŚ. Z uwagi na dużą frekwencję podczas spotkania uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które na przemian miały możliwość uczestniczenia w wykładach i zajęciach na polu.
W ramach wykładu pt.: „Jesienny spektakl ziemniaka. W roli głównej Ignacy i Jurek” dr Katarzyna Gościnna – PBŚ omawiała zagadnienia dotyczące odmian, wartości odżywczej, zawartości skrobi oraz przechowywanie ziemniaka.
Podczas wykładu pt.: "Uprawa roślin a wzrost emisji gazów cieplarnianych – interpretacja paradoksu" dr hab. inż. Karol Kotwica – PBŚ omówił zagadnienia związane z istotą efektu cieplarnianego, udziału rolnictwa w emisji GHG oraz emisją GHG przez produkcję roślinną. Zaprezentowane i omówione zostały także agrotechniczne sposoby ograniczania emisji GHG w produkcji roślinnej.
W trakcie wykładu pt.: „Burak cukrowy – odmiany i technologia uprawy.” dr hab. inż. Edward Wilczewski – PBŚ omawiał kwestie uprawa tradycyjnej oraz uprawa uproszczona buraka cukrowego jak i zagadnienia związane z planowaniem odmian.
W trakcie wizyty na poletkach doświadczalnych w Minikowie dr hab. inż. Jarosław Pobereżny oraz Radosław Nowicki prezentowali uczniom kolekcję kukurydzy, ziemniaków, buraków cukrowych oraz soi prowadzone w ramach Krajowych Dni Pola 2021 jak i kolekcję odmian rzepaku ozimego założoną na potrzeby organizacji Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w 2022 r. Prowadzący omawiali zagadnienia agrotechniczne prowadzenia upraw poszczególnych gatunków roślin.
Ponieważ pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Spotkania na polu z nauką i doradztwem” cieszyło się tak dużym zainteresowaniem uczniów planowana jest kontynuacja tego typu spotkań na wiosnę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.
Tekst: Dawid Skotnicki – KPODR
Foto: Anna Mońko-Łanucha – KPODR
Dawid Skotnicki – KPODR