Świadome i bezpieczne przetwórstwo żywności pochodzenia zwierzęcego

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

13 grudnia 2023 r. w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Minikowie odbyła się konferencja podsumowująca projekt. „Świadome i bezpieczne przetwórstwo żywności pochodzenia zwierzęcego”. Uczestników przywitała zastępca dyrektora KPODR Pani Lidia Lewandowska. Uczestnikami byli głównie rolnicy działający w ramach RHD, MLO, sprzedaży bezpośredniej. Obecni na sali również byli przedstawiciele lokalnych masarni, Inspekcji Weterynaryjnej oraz Politechniki Bydgoskiej. Konferencja odbywała się w formule hybrydowej. Z uczestnictwa online skorzystało wielu odbiorców zainteresowanych tematyką.

Żywność wytwarzana w warunkach rzemieślniczych jest pożądana przez współczesnego  konsumenta. Naturalne metody wytwarzania nie zwalniają jednak producenta z wymagań dotyczących bezpieczeństwa żywności. Wykłady na temat: naturalnych sposobów konserwacji żywności oraz zagrożeń dla zdrowia konsumentów w produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego przedstawiła dr hab. inż. Anna Marietta Salejda z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na konferencji poruszano tematy z zakresu technologii, wskazując przy tym na zagrożenia, dając jednocześnie odpowiedź na nurtujące producentów pytania. Wykład na temat technologii produkcji wędlin dojrzewających przedstawiła dr hab. Grażyna Krasnowska, prof. UPWr również z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Swoim wieloletnim doświadczeniem na różnych szczeblach kontroli w Inspekcji Weterynaryjnej podzielił się Pan Jacek Kucharski lek. wet., obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa żywności. Przedstawił wykład na temat urzędowej kontroli w małym zakładzie produkcyjnym. Po wykładach zaplanowany był czas na dyskusję i pytania. Uczestnicy konferencji mogli skorzystać z fachowej wiedzy zaproszonych prelegentów.

Konferencja oraz cały projekt, w ramach którego odbywały się warsztaty praktyczne, jak również szkolenie on-line na temat projektowania, wdrażania i utrzymania systemu HACCP w warunkach przetwórstwa rzemieślniczego, niewątpliwie spowodowały wzrost wiedzy producentów w zakresie zasad bezpiecznej produkcji. Miejmy nadzieję, że inicjatywa Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przyczyniła się do wzmocnienia szybko rozwijającej się gałęzi rolnictwa – przetwórstwa na poziomie gospodarstwa.

image_pdfimage_print