Święto Ziemniaka w Przysieku
W sobotę 9 września w przysieckim oddziale KPODR podczas dorocznego festynu „Barwy lata, dary jesieni” już po raz dwunasty odbyły się skierowane do konsumentów konkursy, których główną ideą jest promowanie nowych odmian ziemniaka. Uczestnicy festynu wybierają odmianę najsmaczniejszą oraz najładniejszą. W latach 2006-2017 sześć największych firm hodowlano-nasiennych zgłosiło do tych konkursów aż 58 odmian jadalnych, które poddane zostały surowym testom konsumenckim. Konkurs „Najsmaczniejsza odmiana ziemniaka” polega na skosztowaniu każdej z 5 odmian ziemniaków ugotowanych bez soli i zagłosowaniu na odmianę, która w ocenie konsumenta wydaje się najsmaczniejsza. Natomiast w konkursie „Najładniejsza odmiana ziemniaka” goście festynu oglądają przygotowane do sprzedaży bulwy 9 odmian ziemniaka i głosują na tę, która podoba się im najbardziej.
W tym roku konsumenci za najsmaczniejszą uznali odmianę Belana (54 głosy) zgłoszoną przez Europlant HZ. Drugie miejsce zajęła Lilly (51 głosów) spółki Solana, a trzecie Lawenda (42 głosy) zgłoszona przez Hodowlę Ziemniaka w Zamartem. Pozostałe odmiany (Ranomi spółki Agrico i Tonacja zgłoszona przez PMHZ Strzekęcino) również okazały się bardzo smaczne i zyskały aprobatę konsumentów.
Za najładniejszą odmianę uznano Lilly, zgłoszoną przez firmę Solana Polska (47 głosów na 109 oddanych).
Niezależnie od tego wybrane odmiany ziemniaków można było posmakować w najprostszy sposób – jako bulwy uparowane w łupinach i podawane z sosami.
Podczas festynu była też możliwość spróbowania potraw przygotowanych przez kobiety działające w kołach gospodyń i lokalnych grupach działania na konkurs „Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw”.
Można było także kupić ziemniaki w workach po 10–15 kg bezpośrednio od producentów. Zawsze sprzedają oni ziemniaki, które były laureatami konkursów w poprzednich latach.
Na scenie w wesołych konkursach na najszybsze utarcie ziemniaka czy najdłuższą obierkę nagrodami były ziemniaki, przekazane przez firmy hodowlane oraz rolników, którzy przywieźli je na sprzedaż.
Jak co roku, konkursom towarzyszyła wystawa odmian ziemniaka przygotowana przez IHAR Oddział w Boninie. Dzięki kadrze instytutu mamy możliwość nie tylko podziwiania kilkudziesięciu odmian, zapoznania się z ciekawymi formami ziemniaków uprawianych w innych krajach, ale przede wszystkim – skorzystania z wiedzy w zakresie produkcji i ochrony tego gatunku roślin.
W tym roku placówkę w Boninie reprezentowali dr Tomasz Erlichowski, specjalista z zakresu szkodników ziemniaka oraz dr Wojciech Osowski, specjalista ds. chorób ziemniaka. Natomiast dr Wojciech Nowacki reprezentujący IHAR Oddział w Jadwisinie, jeden z największych autorytetów w środowisku ziemniaczarzy, od lat przewodniczy naszym konkursom. Wszystkim Panom składamy serdeczne podziękowania za wspieranie naszych działań.
Marek Radzimierski
fot. Marek Rząsa