Szkolenie plenerowe – „Jak zostać rolnikiem ekologicznym? Rolnictwo 4.0 – system zarządzania stadem w gospodarstwie ekologicznym”

30 września 2024 r na terenie gospodarstwa ekologicznego Romy i Romana Iwickich z Lubiewa, odbyło się szkolenie praktyczne „Jak zostać rolnikiem ekologicznym? Praktyczne aspekty prowadzenia produkcji w systemie rolnictwa ekologicznego”. Tematem przewodnim szkolenia było „Rolnictwo 4.0 – system zarządzania stadem w gospodarstwie ekologicznym”. Wśród tematów poruszanych był m.in.  „Praktyczne aspekty utrzymania stada bydła mięsnego w systemie rolnictwa ekologicznego”, który omówił Pan Roman Iwicki, na przykładzie własnego stada bydła rasy Hereford. Podczas szkolenia uczestnicy mogli zapoznać się z aspektami prowadzenia stada bydła mięsnego metodami ekologicznego, poruszony został temat płodozmianu, nawożenia istotnego dla rolnictwa ekologicznego oraz międzyplonów, które również zostały zaprezentowane na polu przez Pana Romana.

Gospodarstwo Państwa Iwickich to przykład do naśladowania, w którym ważnym elementem jest dbanie o zasoby środowiska naturalnego i bioróżnorodność w rolnictwie. Zapewnia odpowiednią strukturę żyzności gleby. Dba o zapylanie upraw, zapobieganie erozji gleby, odpowiedni przepływ składników pokarmowych oraz nawodnienie na dobrym poziomie. Wpływa na biologiczną stabilizację i trwałość ekosystemów, które są odporniejsze na stresy abiotyczny i biotyczny.

Należy zaznaczyć, że najkorzystniejszym systemem, bazującym na procesach naturalnych, wykorzystującym jak najszerzej nawozy naturalne  i organiczne jest rolnictwo ekologiczne, szczególnie wówczas gdy w gospodarstwie jest zbilansowana produkcja roślinna z produkcję zwierzęcą.

Podsumowaniem pobytu w gospodarstwie był wykład prof. dr hab. Piotra Wójcika z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, który omówił „Innowacje w zarządzaniu stadem bydła mięsnego w gospodarstwie ekologicznym – praktyczne aspekty”.

Pan Profesor omówił innowacyjne rozwiązania cyfrowe, które skutecznie pomagają w zarządzaniu stadem. Dane otrzymywane z elektronicznych narzędzi  pozwalają na ich obiektywną analizę, co pozwala na podejmowanie dobrych decyzji.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród rolników ekologicznych, jak i konwencjonalnych. Był to czas pytań, wymiany doświadczeń, dyskusji, nawiązywania kontaktów. Liczymy, że szkolenie zainicjuje wśród uczestników działania w kierunku wdrażania innowacji w gospodarstwach rolnych.

Serdecznie dziękujemy Romie i Romanowi Iwickim za udostępnienie gospodarstwa na potrzebę szkolenia.

Opracowała:
Agnieszka Dobosz-Idzik
KPODR Minikowo

image_pdfimage_print