Szkolenie pn. „Moja Elektrownia Wiatrowa”
3 lipca br. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w ramach porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizowali szkolenie online pn. „Moja Elektrownia Wiatrowa”, które przeprowadziła Joanna Ciuba, doradca klimatyczno – energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w ramach projektu „Projekt Doradztwa Energetycznego”.Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ok. 100 osób.
W trakcie wydarzenia zostały przedstawione cele programu. Omówiono koszty kwalifikowane, wysokość dofinasowania, warunki otrzymania dotacji oraz sposób wypełnienia i złożenia wniosku. Program „Moja elektrownia wiatrowa” został uruchomiony 17 czerwca 2024 r. Pierwszy nabór wniosków w formie dotacji prowadzony jest w trybie ciągłym do dnia 16 czerwca.2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków. Program obejmuje dofinansowanie inwestycji w przydomowe turbiny wiatrowe oraz magazyny energii. Przedsięwzięcie polega na zakupie i montażu mikroinstalacji wiatrowych dla potrzeb budynków mieszkalnych, służących zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych wraz z osprzętem niezbędnym do prawidłowego działania mikroinstalacji. Moc elektryczna turbiny wiatrowej jest nie mniejsza niż 1 kW oraz nie większa niż 20 kW. W skład kosztów kwalifikowanych wchodzi także zakup i montaż towarzyszących magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kWh dla ww. mikroinstalacji.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 tys. zł na jedną współfinansowaną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW. W przypadku magazynów energii elektrycznej jest to dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.
Wsparcie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do: wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii, wzrostu autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej, poprzez jej magazynowanie oraz do propagowania OZE.
Szkolenie w postaci nagrania wideo jest dostępne poniżej.
Tekst: Natalia Czyżewska-Suchoń