Szkolenie pn. „Uprawa konopi – możliwości oraz ograniczenia”

30 października br. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie przy współudziale środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował szkolenie online pn.  „Uprawa konopi – możliwości oraz ograniczenia”. W wydarzeniu wzięło udział 138 osób.

Konopie siewne to legalna i opłacalna uprawa, w której drzemie potencjał ekonomiczny. Konopie oleiste i włókniste mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, medycznym, farmaceutycznym, budownictwie, motoryzacji i innych. Jednym z celów szkolenia było przedstawienie konopi, jako gatunku rośliny, który może być alternatywą dla innych upraw w gospodarstwie.

Temat konopi został przedstawiony przez Panią dr Katarzynę Wielgusz, kierownika Zakładu Agrotechniki Roślin Użytkowych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Drugim wykładowcą był Pan Maciej Kowalski – założyciel i pomysłodawca Kombinatu Konopnego, polskiej firmy, której siedziba znajduje się w Gronowie Górnym koło Elbląga. Pan Maciej od kilkunastu lat zawodowo związany jest z konopiami, jako pierwszy przedsiębiorca w Polsce uzyskał zezwolenie na uprawę tych roślin i jak sam powiedział na str. swojej firmy: „Naszym marzeniem jest, by każdy człowiek miał łatwy dostęp do wysokiej jakości produktów konopnych”.

Pani dr Katarzyna Wielgusz podczas swojego wystąpienia pn. „Uprawa konopi włóknistych w Polsce – elementy agrotechniki, aspekty prawne oraz kierunki wykorzystania surowca” omówiła przepisy prawne dotyczące uprawy konopi. Wskazała kierunki uprawy zgodne z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r.  Uprawa konopi włóknistych gdzie poziom THC <0.3%, może być prowadzona na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne i energetyczne; na potrzeby nasiennictwa i naukowo-badawcze; w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów; na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne; na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin. Zanim jednak rozpoczniemy uprawę konopi musimy uzyskać wpis w rejestrze producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, zwanych "rejestrem konopi włóknistych" w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Materiał siewny musi być kwalifikowany kategorii elita lub innej kategorii w rozumieniu przepisów o nasiennictwie. Pani Wielgusz przedstawiła budowę morfologiczna konopi, polskie odmiany konopi siewnych zarejestrowane w wykazie Krajowego Rejestru Odmian Roślin Rolniczych, Warzywnych i Sadowniczych (COBORU). Szczegółowo zostały omówione elementy agrotechniki od przygotowania stanowiska pod uprawę, przez nawożenie w zależności od  pozyskiwanego surowca (nasiona, włókno), siew, zbiegi pielęgnacyjne. Wykładowczyni przedstawiła także najczęściej występujące choroby i szkodniki występujące w uprawie konopi oraz sposoby ochrony. Newralgicznym elementem uprawy konopi jest ich zbiór. Dobór maszyn zależy tu od pozyskiwanego surowca: nasiona, włókno i wymaga od rolnika, operatora kombajnu wiedzy i doświadczenia. Konopie są roślinami predysponowanymi do uprawy ekologicznej. Prelegentka wskazała m.in. umiarkowane wymagania nawozowe, możliwość uprawy na oborniku, brak potrzeby stosowania herbicydów, fungicydów i insektycydów. Konopie cechuje również wysoka konkurencyjność w stosunku do chwastów, odporność na suszę, roślina która pozostawia dużo materii organicznej w glebie, poprawia strukturę gleby i przyczynia się do wzrostu bioróżnorodności obszarów rolniczych. Zostały przedstawione wybrane produkty, które otrzymujemy z konopi, np. maty dezynfekcyjne z włókna konopnego, tkaniny i dzianiny do wyrobu odzieży, papier z celulozy konopnej, produkty z paździerzy konopnych wykorzystywane w budownictwie, jako ściółka dla zwierząt, produkty z nasion konopi: olej konopny, kremy, olejki. Po wykładzie odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. Uczestnicy byli bardzo zaciekawieni tematem, który przedstawiła Pani dr Katarzyna Wielgusz.

Kolejny temat pn. „Konopie włókniste – wielkie możliwości, Kombinat Konopny – polska firma stworzona z miłości do konopi” przedstawił Pan Maciej Kowalski z Kombinatu Konopnego. Pan Maciej posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie uprawy konopi. Przedstawił główne kierunki wykorzystania omawianej rośliny: uprawa na ziarno, kwiat oraz biomasę. Podkreślał fakt, iż najważniejsze jest to, żeby przed decyzją wprowadzenia konopi do swojego gospodarstwa dokonać oceny rynku zbytu. Zostały przedstawione poszczególne produkty i sposób ich wykorzystania przez człowieka oraz przykładowe techniki zbioru konopi. Również po tym wykładzie uczestnicy zadawali pytania, na które Pan Maciej Kowalski odpowiadał.


Relacja: Natalia Czyżewska-Suchoń