Trzynasty raz świętowaliśmy z pszczelarzami

Tak jak wskazuje tytuł, 6 sierpnia w Zarzeczewie odbyła się XIII edycja Kujawsko-Pomorskiego Miodowego Lata, organizowana przez Oddział Zarzeczewo KPODR w Minikowie we współpracy z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku.  Znamienna „rocznica” odcisnęła piętno na tegorocznej organizacji naszych pszczelarskich targów. Obawialiśmy się bowiem pogodowych niespodzianek zafundowanych nam przez niż genueński, który nadciągnął nad Polskę w ten pierwszy sierpniowy weekend.

Jednak szczęście nam dopisało i udało się – zrealizowaliśmy wszystkie punkty programu, choć frekwencja odwiedzających była trochę niższa, niż w zeszłym roku, na co wpływ miały prognozy pogody i alerty wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Niebezpiecznie było wokół nas, ale w samym Zarzeczewie uraczyła nas leciutka mżawka przed południem, później zaś mogliśmy cieszyć się przebłyskami słońca. Burza przyszła dopiero na koniec imprezy.

W tym roku zgłosiło się znacznie więcej wystawców, niż w latach poprzednich. Szczególnie liczne były stoiska pszczelarzy, co nas bardzo ucieszyło, gdyż zwiedzający mieli w czym wybierać. Można było oczywiście skosztować różnych gatunków miodów, a przede wszystkim porozmawiać z pszczelarzami, co na pewno ułatwiło zakupowe wybory. Z kolei pszczelarze mogli zaopatrzyć się w sprzęt pszczelarski. Swoje stanowiska na placu handlowym mieli potentaci z branży pszczelarskiej – firmy APIKOZ, ŁYSOŃ, PASIEKA TORUŃ prezentowały sprzęt, akcesoria i wyposażenie do pasiek, ADAMEK odzież pszczelarską, SUDAROL rozwiązania w zakresie żywienia i profilaktyki zdrowotnej pszczół. Obecne były również instytucje z otoczenia rolnictwa, rękodzielnicy, producenci zdrowej żywności oraz koła gospodyń wiejskich. Uroczystego otwarcia targów dokonał Ryszard Kamiński – dyrektor KPODR w Minikowie.

W trakcie Miodowego Lata odbywały się także, jak co roku, wydarzenia towarzyszące. Mam na myśli przede wszystkim konferencję plenerową pod hasłem „Gospodarka pasieczna – innowacyjna i w zgodzie z naturą” zorganizowaną w ramach Sieci Na Rzecz Innowacji W Rolnictwie I Na Obszarach Wiejskich (SIR). Pszczelarze i miłośnicy pszczelarstwa mieli okazję wysłuchać czterech interesujących wykładów. Ponadto realizowana była druga edycja projektu „Pszczoły dla zdrowia”, w ramach którego przeprowadzono dwa warsztaty dla grup zorganizowanych z wyrobu kosmetyków domowych na bazie produktów pszczelich oraz dwa warsztaty dla dzieci z wyrobu świec z węzy. Na tym nie kończyły się propozycje zajęć warsztatowych. Nasi najmłodsi goście mogli również liczyć na interesujące zajęcia o tematyce pszczelarskiej i ekologicznej na stoiskach zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem fundacji – CAIETANUS oraz YAK. Jak o ekologii mowa, to nie sposób nie wspomnieć o stoisku Działu Ekologii KPODR, gdzie oprócz fachowych porad i interesujących materiałów można było wziąć udział w konkursie ekologicznym „Z ekologią na co dzień”. Rozwiązując krótki test była szansa na zdobycie nagrody w postaci sadzonek bylin, które pozytywnie wpłyną na bioróżnorodność i bazę pożytkową dla pszczół i innych zapylaczy w ogrodach.

Odwiedziło nas wielu znamienitych gości, przede wszystkim p. Anna Gembicka – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł na Sejm RP. Ponadto gościliśmy również parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji rządowych z branży rolniczej, samorządowców, jak również wielu dygnitarzy z branży pszczelarskiej.

Swą obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele mediów lokalnych i regionalnych. Radio PIK wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gazetą Pomorską realizował jeden  z punktów projektu EKO TREND. Przeprowadzono liczne relacje ze zwiedzającymi i wystawcami, rozmawiano o pszczelarstwie, ekologii i programie „Czyste powietrze”. Podczas naszych targów zrealizowano również felieton do ogólnopolskiego programu „Pytanie na śniadanie”.

Gwoździem programu Miodowego Lata każdego roku był pokaz odwirowywania miodu. Dlatego nie rezygnowaliśmy z niego również i w tym roku. Jak zwykle, w miejscu przeprowadzenia pokazu zgromadziła się rzesza zwiedzających. Po odwirowaniu odbyła się degustacja miodu. Chętnych nie brakowało! Pokaz przeprowadził Adrian Stankiewicz -specjalista pszczelarz z naszego Ośrodka, prowadzący również Pasiekę Hodowlaną w Oddziale Zarzeczewo. Ją również można było zwiedzać podczas targów.

Oprócz wszystkich wymienionych, nasi goście mogli korzystać z wielu innych atrakcji, takich jak plac zabaw dla dzieci, przejażdżki konne, występy artystyczne zespołów muzycznych. Tego roku w Zarzeczewie odbyły się również trzy konkursy tematycznie łączące się z targami Miodowe Lato. Dwa z nich to konkursy dla pszczelarzy i firm z branży pszczelarskiej. Były to konkurencje na „Najlepszą Ekspozycję Targową” oraz „Miód Sezonu”, a fundatorem nagród był Regionalny Związek Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Trzeci to konkurs dla kół gospodyń wiejskich na najlepszą potrawę przygotowaną z dodatkiem miodu pod hasłem „Miodowe Specjały” będący częścią projektu „Pszczoły dla zdrowia” sponsorowanego przez firmę ANWIL S.A. Poniżej podaję wyniki konkursów:

„Najlepsza ekspozycja targowa”:

Wyróżnienie – Pasieka Pszczele Wzgórze z Rezerwatu Kulin – Witold Kwapiński, Włocławek

III miejsce – Bartnik Żuromiński – Roman Stachyra, Żuromin, woj. mazowieckie

II miejsce – Gospodarstwo Pasieczne „Szylar” – Sebastian Szylar, Humlin, gm. Włocławek

I miejsce – Pasieka Michalski – Miłosz Michalski – Toruń (pasieka Ciechocinek)

 

„Miód Sezonu”:

III miejsce – Anna Stankiewicz, Turowo, gm. Lubraniec za miód nektarowo-spadziowy

II miejsce – Andrzej Kuś, Nakło nad Notecią za miód chabrowo-spadziowy

I miejsce – Marek Okuniewski, Osięciny, gm. Radziejów za miód wielokwiatowy ziołowy

 

„Miodowe Specjały”:

Wyróżnienia: KGW „Czerwone Korale” w Guźlinie, KGW „O’dolinka” z Odolionu, KGW Krępiny, KGW „Kujawianki” z Wagańca, KGW Bodzanowo, KGW Nieżywięć, KGW „Turzynki” z Turzynka, KGW „Kujawianki” z Janowa, KGW „Jarzębina” z Wieńca, KGW Ossówka

I miejsce – Stowarzyszenie KGW Chalinianki z Chalina, powiat lipnowski za polędwiczki wieprzowe w miodzie z pistacjami.

 

Miłym akcentem na koniec było przekazanie pięciu uli poliuretanowych dla Pasieki Hodowlanej działającej przy Oddziale Zarzeczewo. Pasieka prowadzi między innymi sprzedaż matek pszczelich rasy kraińskiej linii kujawskiej (jednodniowych, czerwiących i reprodukcyjnych). Na ręce dyrektora Oddziału Zarzeczewo KPODR, p. Stanisława Piątkowskiego przekazania dwóch uli dokonał Janusz Lambarski – Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku, trzy ule zaś wręczył Łukasz Mroczek – przedstawiciel firmy APIKOZ z Szewnej (woj. świętokrzyskie). 

Serdecznie dziękujemy za obecność wszystkim naszym gościom, którzy 6 sierpnia odwiedzili malowniczo położony Oddział w Zarzeczewie, zarówno zaproszonym gościom, jak i wystawcom, a przede wszystkim zwiedzającym, bo to dla nich cały ten trud. Mam nadzieję, że nikt nie odjechał niezadowolony. Pokuszę się o stwierdzenie, które usłyszałam od jednego z pszczelarzy, że Miodowe Lato stało się najlepszą imprezą pszczelarską w regionie. Wobec tego zapraszamy już dziś na przyszłoroczną, tym razem XIV edycję tego słodkiego święta!

 

Anna Dykczyńska, KPODR