Tuż przed żniwami w Grubnie 22.07.2020

 

Jak każdego roku przed żniwami na kolekcji odmian Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Grubnie oceniamy rośliny rzepaku i zbóż przed zbiorem. Zawsze jest co oglądać. Każdy rok jest inny i wyraźnie widać różnice między poszczególnymi odmianami. Chodzi nie tylko o różnice morfologiczne w wyglądzie, ale także przewidywaniach plonu jak i jego jakości. To oczywiście reakcja na warunki stworzone przez rolnika oraz warunki pogodowe. Niestety nie ważymy plonu – nie mamy takich możliwości, aby obiektywnie stwierdzić , która odmiana lepiej zaplonowała – nie prowadzimy bowiem doświadczeń zgodnie z metodyką doświadczalnictwa, a jedynie demonstracje. Jednak, każdy specjalista czy rolnik może zwrócić uwagę i wyciągnąć wnioski z tego co widzi, a obraz od początku do końca jest bardzo obiektywny ze względu na jednakowe warunki i jednakowe traktowanie. Poza tym każdy rolnik może wyrobić sobie własne zdanie na temat jakich cech morfologicznych oczekuje od odmiany i nie chodzi tylko o wygląd roślin w czasie wegetacji, ale także cechy ziarna, wygląd i obsadzenie ziaren w kłosie, ościstość lub brak tej cechy, wygląd i położenie kłosów przed zbiorem i wiele innych cech, które można zaobserwować przez cały okres wegetacji aż do zbiorów. Na potwierdzenie kilka zdjęć z oceny rzepaku i zbóż dokonanych w dniu 22 lipca tuż przed zbiorem.

Rzepak prawie gotów do zbioru. Będzie koszony pierwszy.
 

Żyto i jęczmień ozimy będą najszybciej koszone ze zbóż i są najbardziej zaawansowane w dojrzewaniu.
 

Pszenice dojrzewają prawie równo, jednak są pewne różnice między odmianami, a także sporo kłosów nieco później dojrzewających (to efekt deszczu, który pozwolił roślinom na utrzymanie kłosów nieco opóźnionych w rozwoju).

 

Gołym okiem widać, że ziarno jest dobrze wykształcone i łatwo zauważyć wyraźne różnice w szklistości oraz w ilości ziarna w kłosach, a to można przeliczyć na plon.
 

Jak zwykle pięknie prezentują się kłosy i ziarna pszenżyta.
Jeżeli w sierpniu nie będzie nadmiernych opadów deszczu, żniwna powinny pójść sprawnie i dość szybko – prawdopodobnie do końca sierpnia główne żniwa będą już za nami.

 

Jak widać groch i bobik wykształciły bardzo ładne ziarno ale jak widać na żniwa trzeba jeszcze trochę poczekać. Groch ma ziarno o różnej wilgotnośc,i a bobik postoi trochę dłużej.

 

Tak obecnie wygląda soja i kukurydza, które podczas otwarcia Dni Pola w dniach 6 i 7 czerwca, praktycznie trudno było zauważyć. Warunki pogodowe sprawiły, że jest pewne opóźnienie w wegetacji kukurydzy, co źle rokuje dojrzewaniu ziarna, zwłaszcza jeżeli we wrześniu wystąpią przymrozki, ale mimo tego, plony zapowiadają się imponująco.

 

 

tekst:
Marek Radzimierski
Kujawsko-Pomorski Ośrodek
Doradztwa Rolniczego

 

zdjęcia:
M. Rząsa