Podsumowanie VII Kujawsko-Pomorskiego Forum Turystyki Wiejskiej – „Wieś dla Wsi”

24-26 września już po raz siódmy odbyło się Kujawsko-Pomorskie Forum Turystyki Wiejskiej, pod hasłem: „Wieś dla Wsi” w Pałacu Romantycznym w Turznie.

Uroczystego otwarcia dokonała wicedyrektor KPODR w Minikowie – pani Lidia Lewandowska, która podkreśliła obecną sytuację socjologiczną na wsi i możliwości rozwoju, czy też różnicowania działalności, które stwarza, szczególnie dla mniejszych gospodarstw. Obecni na Forum właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy są otwarci na obecność we własnym gospodarstwie nieznanych osób, mogą podjąć się roli  liderów w zakresie podjęcia funkcji socjalnej nie tylko w odniesieniu do mieszkańców wsi. Głos zabrał również pan Ryszard Bober – przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pan Dariusz Kurzawa – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którzy podkreślili rolę Naszego Ośrodka w kreowaniu nowego kierunku rozwoju obszarów wiejskich.
Na podsumowanie wyników konkursu AGRO-wczasy 2019 z niecierpliwością czekali nie tylko laureaci konkursu. Zanim jednak poznaliśmy najlepszych z najlepszych pani Laura Maciejewska, zaprezentowała gospodarstwa oraz inne podmioty, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu we wszystkich trzech kategoriach. Dopiero po prezentacji właścicieli i prowadzonych przez nich obiektów oraz przyrządzonych dań przyszedł czas na zwycięzców.  Rozstrzygnięcia konkursu i prezentacji dokonała pani Anna Dybowska, kierownik Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W kategorii Gospodarstwa agroturystyczne:

I miejsce „Dworek Janowicki" – Edward Kowalczyk, Marzanna Senko-Kowalczyk

II miejsce „Aroniówka”– Arleta Palmowska

III miejsce „Bobrówka" – Hanna i Tomasz Wągrowscy

Wyróżnienia otrzymali:

„Dobra Chata” Anetta i Mirosław Jędrzejewscy

Gospodarstwo Agroturystyczne Waldemar Karbowski, Małgorzata Waldemar Karbowscy

 

W kategorii Usługi turystyki wiejskiej:

I miejsce Pałac Runowo – Hanna Lewandowska

II miejsce Agroturystyka „Pod Orzechami”– Krzysztof Pacanowski

III miejsce Gospodarstwo Agroturystyczne „tuŻur” – Marzena Fryszka

Wyróżnienia otrzymali:

„Półwysep Wądzyń Ośrodek Wypoczynkowy & Restauracja&Hotel” Hanna Wojciech Szulc

„Spełnione Marzenie”– Beata Karpińska

 

W kategorii Atrakcyjnej kuchni regionalne:

I miejsce: „Przystanek Tleń ” – Michał Semrau

II miejsce: „Tradycyjne Jadło" – Miosława Wilk

III miejsce: Agroturystyka „Maciejówka” – Łucja Durbajło

Wyróżnienia otrzymali:

„Ekogościniec Pachotówko” Alicja Jacek Krawisz

Zagroda „Pod Zachrypniętym Kogutem" Aleksandra Wronkowska-Mordal

 

Relacja z wręczenia nagród:

https://www.kpodr.pl/wyroznienia-w-konkursie-agro-wczasy-2019-r/

 

Podczas trzech dni konferencji uczestnicy mieli możliwość poszerzenia wiedzy z wielu zakresów tematycznych, z której z entuzjazmem skorzystali.

Materiały Konferencyjne
VII Forum Turystyki Wiejskiej – materiały konferencyjne

Prezentacje:
Aleksandra Bielińska – Rolnictwo Społeczne
Anna Szatkowska. Działalność Stowarzyszenia zajmującego się pomocą osobą niesamodzielnym
Arkadiusz Pstrong. Działalność funfacji zajmującej się rolnictwem społecznym

Dr Jolanta Sajdera. Działalność edukacyjna w gospodarstwie rolnym.
Ewa Kwiesielewicz-Szyszka. Przepisy Pawne w ekonomii społecznej.
Maria Dreszer. Opieka nad osobami niesamodzielnymi

Weronika Papiesz. Budowanie współpracy pomiędzy obiektami oferującymi usługi edukacyjne w gospodarstwach rolnych

Podczas pierwszego dnia Forum pani Aleksandra Bielińska poprowadziła wykład nt.: „Rolnictwo społeczne”. Główne dziedziny rozwoju i poparte przykładami zagadnienia rolnictwa społecznego oraz przedstawione przez prelegentkę zalety gospodarstw opiekuńczych spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Pani Ewa Kwiesielewicz-Szyszka w wykładzie nt.: „Przepisy Prawne w ekonomii społecznej” przedstawiła wiele bardzo ciekawych przykładów podmiotów ekonomii społecznej oraz wskazała finansową i merytoryczną możliwość uzyskania wsparcia działań w Ośrodkach Wsparcia Ekonomii Społecznej. Liczne pytania, którymi uczestnicy „zasypali” wykładowców potwierdziły potrzebę omówienia tych tematów.

Zgodnie z maksymą, że słowa uczą, a przykłady pociągają drugi dzień Forum „bazował” na, z powodzeniem realizowanych, różnorodnych praktykach. Rano uczestnicy uważnie wysłuchali wykładu pani Weroniki Papiesz nt. „Budowanie współpracy pomiędzy obiektami oferującymi usługi edukacyjne”. Obrazowo i zajmująco przedstawiona możliwość ale również i problem dotyczący budowania współpracy pomiędzy obiektami oferującymi usługi edukacyjne w gospodarstwach rolnych zainspirowała słuchaczy do tworzenia podobnych  rozwiązań. Równie interesująco wykład nt. ”Działalność Stowarzyszenia zajmującego się pomocą osobom niesamodzielnym” poprowadziła   wykład pani Anna Szatkowska.

Jeszcze przed południem uczestnicy Forum, podzieleni na grupy tematyczne, uczestniczyli w wyjazdach studyjnych przebiegających na pięciu trasach:

Trasa 1. Sztuka parzenia herbaty i mydlane opowieści

Przedsmakiem zwiedzania była wizyta w gospodarstwie „Makowe Lato”, które wyspecjalizowało się w produkcji ziołowych herbat. Cała produkcja odbywa się na miejscu, również suszenie i konfekcjonowanie. Podczas pobytu uczestnicy zostali oprowadzeni po gospodarstwie i mieli możliwość degustacji wspaniałych herbat ziołowych. Następnie w Muzeum Mydła i Historii Brudu, które jest certyfikowanym produktem POT 2017, podczas warsztatów mydlanych każdy zaprojektował i wykonał swoje własne mydło.

 

Trasa 2. Od ziarenka do bochenka i sery prosto od kozy.

Program drugiego wyjazdu studyjnego oferował zapoznanie z licznymi smakami Doliny Dolnej Wisły. W gospodarstwie Malinowy Chruśniak grupa miała przyjemność degustacji serów kozich i chleba z lubczykiem. Dalej trasa prowadziła do Gądeczna, gdzie zwiedzono gospodarstwo chlebowe.

 

Trasa 3. Przez kuchnię do serca, czyli tradycyjna kuchnia terenów nadwiślańskich.

Pierwszym punktem na trasie była wizyta w gospodarstwie „Specjały spod Strzechy” w Lubiczu, gdzie grupa zapoznała się  z procesem wytwarzania sosów chrzanowych, naturalnych syropów z kwiatów i owoców, musztardy oraz innych wyjątkowych produktów. Część tych specjałów przygotowywanych jest jako „serie sezonowe” – ponieważ gospodarstwo korzysta wyłącznie ze świeżych składników. Kolejnym elementem wyjazdu była wizyta w Nadwiślańskiej Chacie w Luszkowie (skansen), w której zgodnie z tradycją, wytwarzane są  powidła, soki i niedoścignione w smaku cukierki krówki.

 

Trasa 4. Toruń – turystyczna potęga regionu.

Podczas wizyty w Invisible House, gdzie, w charakterze przewodników pracują osoby niewidome, uczestnicy przeżyli wyjątkowe chwile i doświadczyli niezwykłych wrażeń, które zmuszają do innego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Dzięki zwiedzaniu wystawy w całkowitych ciemnościach grupa mogła doświadczyć tego, jak osoby niewidome funkcjonują w świecie, który nie zawsze uwzględnia ich potrzeby i ograniczenia. To doświadczenie zaowocowało wnioskiem, że inspiracje i siłę do realizacji zamiarów można czerpać od ludzi, których los bardziej doświadczył, a oni, mimo swoich ograniczeń z odwagą podejmują się wyzwań.
Bardzo ciekawym miejscem było również Muzeum Piśmiennictwa w Grębocinie, gdzie uczestnicy cofnęli się w czasie i podjęli (całkiem udane próby) pisania gęsim piórem, wytwarzania papieru metodą czerpania oraz druku certyfikatów. Tak to przeszłość zagościła  w teraźniejszości czyniąc ją ciekawszą i dając możliwość uzyskiwania profitów na tej ciekawości.

 

Trasa 5. Korzyści po obu stronach, czyli ekonomia społeczna w praktyce.

Podczas piątego wyjazdu studyjnego grupa odbyła podróż do Płużnicy by spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica oraz złożyć wizytę w klubie seniora.  Kolejną wizytę uczestnicy złożyli w Gospodarstwie Opiekuńczym w Dubielnie „Leśna Farma”.

 

W trzecim ostatnim dniu forum uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania dwóch wykładów. Pani Maria Dreszer poprowadziła wykład nt. „Opieka nad osobami niesamodzielnymi”. Słuchacze otrzymali informacje dotyczące min. stopni niepełnosprawności, form opieki oraz form komunikowania się z osobami niesamodzielnymi. Kolejny interesujący wykład został poprowadzony przez pana Arkadiusza Pstronga nt. „Działalność fundacji zajmującej się działalnością w ramach rolnictwa społecznego”. Podczas wykładu Pan Arkadiusz przekazał informacje na temat funkcjonowania i rozwoju Fundacji „Toskania Kociewska” oraz przedstawił pozytywne skutki działalności gospodarstwa opiekuńczego.

Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem – wzięło w nim udział aż 110 osób, w tym właściciele gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystyki wiejskiej, animatorzy życia kulturowego wsi, a także przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

VII Kujawsko-Pomorskie Forum Turystyki Wiejskiej – „Wieś dla Wsi” to projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica, oraz Lokalną Grupą Działania „Gminy Powiaty Świeckiego”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

tekst: Marta Kamyszek
foto: Jarosław Domiński

KPODR w Minikowie

 

 

 

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

 

 

 

 

 

 

image_pdfimage_print