Mistrz serowarstwa

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

4 lipca 2023 r. w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie odbyło się drugie szkolenie realizowane w ramach operacji „Mistrz serowarstwa”.

Tematem spotkania były sery włoskie z masy parzonej, w tym najpopularniejszy z nich mozzarella. Szkolenie poprowadził Giacomo Zambelli – serowar rodem z Bolonii, który porzucił studia weterynaryjne dla przygody z serowarstwem. Giacomo to nie tylko doradca technologiczny wyrosły z włoskiej tradycji serowarstwa rzemieślniczego, posiada on również doświadczenie w branży serowarstwa przemysłowego. Z niebywałym zapałem służy wiedzą i doświadczeniem odwiedzając kraje takie jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Republika Dominikany, Republika Czeska czy Algieria. Giacomo – serowar o wielkiej pasji i profesjonalizmie tym razem przeprowadził szkolenie dla lokalnych serowarów. Z prawdziwie włoską pasją opowiedział o tajnikach wytwarzania mozzarelli.

Mozzarella, jako tradycyjny włoski ser, ma bogatą historię i pochodzenie, które łączy się z kulturą i tradycjami regionu Kampania we Włoszech. Początki sera mozzarella można śledzić aż od starożytnego Rzymu, wzmianki o serze o podobnych cechach do mozzarelli sięgają II wieku p.n.e. Mozzarella należy do grupy serów niedojrzewających, parzonych, typu „pasta filata” – którego skrzep zostaje ogrzany oraz rozciągnięty do momentu aż stanie się gładki i elastyczny. Mozzarella to ser nietrwały, charakteryzujący się najlepszymi walorami smakowymi zaraz po wyrobieniu. Tradycyjna receptura wytwarzania oparta jest za zmiękczaniu i ugniataniu świeżej masy serowej w gorącej wodzie. Dla uczestników szkolenia to właśnie praktyka była najważniejsza. Wytwarzanie mozzarelli oprócz wiedzy technologicznej wymaga niezwykłych umiejętności manualnych. Jest to prawdziwe rzemiosło, którego tajniki starali się poznać lokalni serowarzy. Uczestnikami szkolenia byli producenci serów z województwa kujawsko – pomorskiego, głównie prowadzący rolniczy handel detaliczny, również tacy, którzy mają w swoim dorobku różnego nagrody w konkursach serowarskich. Byli też przedstawiciele dwóch gospodarstw MLO, również doceniani w konkursach ale przede wszystkim przez konsumentów. Szkolenie dało uczestnikom możliwość poznania się nawzajem, było okazją do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń. Rozmawiano o sukcesach, codziennych problemach i potrzebie podnoszenia swojej wiedzy poprzez udział w szkoleniach.

Tekst: Beata Chełminiak
Zdjęcia: Damian Oparzela

 

image_pdfimage_print