WARSZTATY ZIOŁOWE „ZIOŁA – CENNE BOGACTWO NATURY”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
zorganizował warsztaty ziołowe w ramach projektu
pn. „Bioróżnorodność naszym bogactwem – edukacja i informacja dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego".

 

W dniach 14 – 15 września br. zorganizowano dwa jednodniowe warsztaty dla grup 15 osobowych, które odbyły się w Oddziale Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie. Każda grupa miała okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Panią Dominikę Dudzic, która jest zielarką i pasjonatką naturalnej pielęgnacji. Wiedzę na temat ziół poszerza na studiach ziołolecznictwa w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych. Wygodne życie w mieście zamieniła na dom w sercu Kaszub, pracuje a po godzinach prowadzi firmę „Iskra Mocy”. Od kilku lat wytwarza naturalne kosmetyki, świece i ziołowe mikstury. Zioła do swoich wyrobów zbiera zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na dzikiej łące lub w lesie.

Warsztaty rozpoczęły się od omówienia roli ziół, sposobu ich zbierania, suszenia, przetwarzania i przechowywania. Kolejno, rozmawiano o jakości ziół w formie świeżej, suszonej a także zakupionej w sklepach zielarskich. Ciekawym zagadnieniem były herbatki ziołowe oraz przygotowywanie naparów, odwarów i wyciągów. Omówiono właściwości m.in. bzu czarnego, lipy, rumianku pospolitego czy kozłka lekarskiego. Wiele z Pań uczestniczących w warsztatach zadeklarowało, że również stosują u siebie w domach poszczególne zioła i rośliny na różne dolegliwości. Kolejnym punktem spotkania było zagadnienie zioła w kosmetologii. Omówiono więc możliwość wykorzystania ziół w aromaterapii oraz kosmetykach wytwarzanych w warunkach domowych. Następnie uczestnicy warsztatów mieli możliwość przygotowania samodzielnie produktów na bazie naturalnych komponentów oraz ziół. Jako pierwsza przygotowana została tabliczka zapachowa z naturalnymi olejkami, kolejno proszek do twarzy na bazie glinki, ziół mikronizowanych i mąk m.in. owsianej czy konopnej. Ostatnim wyrobem był własnoręcznie przygotowany krem do twarzy, a każda z uczestniczek dopasowała poszczególne jego składniki do rodzaju swojej skóry.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali upominek w postaci książki pn. „Siła ziół” oraz zestawy świeżych ziół. Publikacja ta to wspaniały podręcznik, który zawiera w sobie wiele cennych wskazówek dotyczących zastosowania roślin w kosmetyce i medycynie naturalnej. Dzięki niej uczestnicy będą mogli zgłębiać wiedzę na temat pozostałych ziół i cieszyć się ich dobroczynnym działaniem każdego dnia.

Warsztaty, są najbardziej efektywną formą szkolenia, gdyż połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi zajęciami daje niemalże gwarancję na wprowadzenie uzyskanej wiedzy do życia codziennego.

Joanna Szczęsna-Kulewska
KPODR w Minikowie

 

image_pdfimage_print