WSPIERAMY INICJATYWY SPÓŁDZIELNI ENERGETYCZNYCH W KUJAWSKO-POMORSKIEM

Minikowo, 17 lutego 2022 r.

KPODR rozpoczął serię spotkań z inicjatorami spółdzielni energetycznych w gminach partycypujących w projekcie RENALDO.

Galopujące ceny energii oraz perspektywa zakończenia premiowania indywidualnych prosumentów już za niemal miesiąc przekładają się na zainteresowanie rozwiązań „prosumenta zbiorczego”, czyli spółdzielni energetycznej. Grupa inicjatywna powstająca na terenie gminy Nakło nad Notecią spotkała się w siedzibie KPODR by rozważyć wspólnie plusy i minusy nowej formy lokalnego rynku energii jakim jest spółdzielnia energetyczna. KPODR, samorząd i inni uczestnicy spotkania postanowili policzyć,
na ile współpraca w formie spółdzielni energetycznej może im obniżyć rachunki za prąd, działając zarówno jako producent jak i konsument energii elektrycznej z OZE. Na kolejnym spotkaniu w marcu, potencjalni spółdzielcy przedyskutują zasadność wspólnego przedsięwzięcia na podstawie prognoz policzonych za pomocą kalkulatora RENALDO w oparciu o ich aktualne i planowane zużycie
oraz produkcję energii elektrycznej z OZE. Do pomocy zaangażowano dr. Adama Mrozińskiego
z Politechniki Bydgoskiej.

Przepisy regulujące działanie spółdzielni energetycznych są jeszcze stosunkowo nowe i mało znane. Warto więc skorzystać z wiedzy i doświadczeń autorów przepisów, jak również praktyków spółdzielni energetycznych oraz specjalistów OZE. Dlatego też zaproszono do udziału przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także prezesa pierwszej zarejestrowanej spółdzielni energetycznej EISALL w Raszynie – Ireneusza Perkowskiego oraz autora kalkulatora RENALDO i eksperta rynków energii – Daniela Raczkiewicza.

Już 24 lutego odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem z grupą inicjatywną związaną z Biogazownią Rypin w gminie Rypin. Tam już ustalono na podstawie analiz kalkulatora RENALDO, że spółdzielnia energetyczna jest zasadna – czyli działając wspólnie jako spółdzielcy mogą potencjalnie czerpać korzyści indywidualnie. Do ustalenia jest jednak sprawa zasadnicza – jak dzielić wypracowane korzyści pomiędzy spółdzielcami i czy potrzebni są dodatkowi spółdzielcy po stronie produkcji czy też konsumpcji energii z OZE by zwiększyć korzyści dla spółdzielców.

W najbliższych tygodniach i miesiącach kolejne spotkania w kolejnych gminach partycypujących w projekcie RENALDO przyczynią się do wypracowania „ścieżki dla ustanawiania” spółdzielni energetycznej, którą mogą podążać kolejne inicjatywy. Zależy nam na tym, aby było jak najwięcej inicjatyw w zakresie powstawania spółdzielni energetycznych w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

 

image_pdfimage_print