Współpraca międzynarodowa – Polska i Litwa

We wtorek 24 września 2024 roku gościliśmy w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie grupę siedmiu osób – przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa Litwy oraz rolników, którzy przybyli do nas wraz z Panią Nataliią Sibirtsevą z firmy Agroyoumis. Ponadto naszymi gości byli: Pani Małgorzata Woropaj-Janczak, kierownik działu badawczo-doświadczalnego ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie należącej do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej oraz Pan Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Spotkanie odbyło się w Centrum Transferu Innowacji i Technologii im. Leona Janty-Połczyńskiego i dotyczyło soi oraz jej perspektyw w uprawie. Spotkanie składało się z dwóch części: wystąpień wraz z dyskusją oraz zwiedzania poletek pokazowych z różnymi odmianami soi.

Zgromadzonych powitał dr Ryszard Kamiński, Zastępca Dyrektora ds. transferu wiedzy i innowacji, który przedstawił działalność Ośrodka i odpowiadał na pytania uczestników spotkania m.in. o źródła finansowania działalności doradczej KPODR. O soi, jej hodowli i możliwościach uprawy powyżej 52 stopnia szerokości geograficznej północnej mówiła Nataliia Sibirtseva. Z kolei Juliusz Młodecki, jako czynny rolnik, przedstawił praktyczne zagadnienia dotyczące produkcji roślin białkowych i oleistych. Był pytany przez gości zagranicznych m.in. o opłacalność w Polsce upraw roślin bobowatych i rzepaku oraz ich wykorzystanie na cele paszowe. Zagadnienia związane z Inicjatywą Białkową COBORU zaprezentowała Małgorzata Woropaj-Janczak, która mówiła też o wymaganiach agrotechnicznych soi oraz przedstawiła wyniki oceny różnych jej odmian uprawianych w Polsce. Pytania gości zagranicznych dotyczyły plonowania tej rośliny w naszym kraju, dozwolonych w jej uprawie herbicydów, pestycydów, fungicydów, insektycydów oraz desykantów. O działalności Grupy Operacyjnej EPI-AGRI „Moja Soja”, która działała w latach 2018-2019 na terenie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, mówił Piotr Dorszewski, autor niniejszej informacji. Gości zagranicznych interesowała m.in. wysokość dofinansowania operacji, które Grupa uzyskała w drodze konkursu w Działaniu M16 – Współpraca, w ramach PROW 2014-2020 oraz efekty ekonomiczne skarmiania ekstrudowanych nasion soi w gospodarstwach rolników będących członkami Grupy.

Po wystąpieniach wszyscy przeszli na poletka pokazowe znajdujące się na gruntach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Minikowie należącego do Politechniki Bydgoskiej. Uprawy soi zaprezentowali Nataliia Sibirtseva oraz Josip Zubac z naszego Ośrodka.

Goście zapewnili, że bardzo chętnie ponownie odwiedzą KPODR, aby bliżej zapoznać się z działalnością Ośrodka oraz prowadzeniem działalności rolniczej w Polsce. Po pożegnaniu udali się w podróż powrotną do swojego kraju.

 

Opracowali:
Piotr Dorszewski i
Josip Zubac
KPODR w Minikowie