Wydawnictwa 2007

  Ochrona środowiska w gospodarstwie rolnym
Bożena Błaszczyńska
W broszurze zawarto informacje o zagrożeniach i źródłach zanieczyszczeń środowiska. Opisano m.in. postępowanie ze środkami ochrony roślin, sposób ochrony środowiska przed hałasem, gospodarkę odpadami, nawozami, ściekami.
  Gospodarstwa eko-agroturystyczne w Polsce, Włoszech i Niemczech
Agnieszka Dobosz

W katalogu zawarto informacje na temat gospodarstw eko-agroturystycznych znajdujących się w Polsce, we Włoszech i w Niemczech. Podano informacje o produktach dostępnych w opisanych gospodarstwach. Publikacja została przetłumaczona na język niemiecki i angielski.
  Przekształcanie gospodarstwa konwencjonalnego na produkcję ekologiczną
Bożena Błaszczyńska

Podręcznik z elementami prawa
W książce opisano systemy produkcji rolniczej, cele, zasady oraz podstawy prawne rolnictwa ekologicznego. Podano obszerne informacje dotyczące płatności rolno-środowiskowych dla gospodarstw ekologicznych.

Nakład 2000 egz.
Finansowanie działań prośrodowiskowych w PROW 2007-2013
Maria Ochmańska

Jest to publikacja pokazująca jak realizowane były programy rolnośrodowiskowe z PROW 2004-2006 oraz jak będą realizowane z PROW 2007-2013. Szczegółowo omawia poszczególne pakiety, warianty oraz ich wymogi. W publikacji przedstawiono również możliwości finansowania zalesiania gruntów rolnych oraz innych niż rolne.

Nakład 2000 egz.
Uprawa cebuli
Piotr Borczyński

Publikacja omawia znaczenie gospodarcze cebuli, jej wymagania klimatyczne i glebowe. Szczegółowo przedstawia potrzeby odnośnie stanowiska w zmianowaniu, nawożenie, sposób uprawy, ochronę przed chwastami, chorobami i szkodnikami. Autor omówił też termin i sposób zbioru oraz sposoby przechowywania, jak również choroby i szkodniki przechowalnicze.

stron: 36
Rośliny strączkowe
autor: Stanisław Stawiński

Rośliny strączkowe jako przedplon i źródło białka oraz ich znaczenie ekologiczne i energetyczne. Dobór odmian i agrotechnika łubinów (żółtego, wąskolistnego, białego), grochu i bobiku. Wykorzystanie nasion roślin strączkowych do celów paszowych.

stron: 32
Kapusta pekińska
autor: Małgorzata Kołacz

Szczegółowe omówienie agrotechniki kapusty pekińskiej: wymagania klimatyczno-glebowe, odmiany, terminy produkcji, siew bezpośredni i uprawa z rozsady, nawożenie, nawadnianie, ochrona roślin, zbiór i przechowywanie.

Nakład 2000 egz
str. 60
Uprawa pomidorów gruntowych
Piotr Borczyński
Publikacja pokazuje znaczenie gospodarcze uprawy pomidorów oraz wymagania klimatyczne i glebowe. Możliwości uprawy w województwie kujawsko-pomorskim oraz występujące zagrożenia.
Szczegółowo przedstawia produkcje rozsady oraz jej sadzenie.
Broszura zawiera informację o odchwaszczaniu plantacji, nawadnianiu oraz charakteryzuje podstawowe choroby i szkodniki pomidorów.
Zwraca uwagę na jakość pomidorów oraz omawia zbiór mechaniczny.

stron: 72
Forum Ochrony Środowiska
materiały konferencyjne
Zbiór referatów wygłoszonych podczas Forum 14.09.2007 w Przysieku. Dostosowanie gospodarstw do wymogów zasady wzajemnej zgodności, program rolnośrodowiskowy na lata 2007-2013, zasady gospodarowania na OSN, finansowanie przedsięwzięć proekologicznych dla rolników i samorządów.

stron: 72
3 Regionalne Forum Energetyki Odnawialnej
materiały konferencyjne
Zbiór referatów wygłoszonych podczas Forum 18.05.2007 w Przysieku. Energetyczne wykorzystanie biomasy rolniczej, rzepak do produkcji biopaliwa, agrotechnika wieloletnich roślin energetycznych, potencjał energetyczny odpadów, wykorzystanie energii słonecznej i energii wiatru na obszarach wiejskich, możliwości korelacji metod planowania przestrzennego i energetycznego, płatności do upraw energetycznych, kredyty preferencyjne.

stron: 64
Odnowa wsi kujawsko-pomorskiej.
Podsumowanie dotychczasowych doświadczeń i prognozy na lata 2007-2013

praca zbiorowa
Zasady tworzenia Planu Odnowy Wsi, wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców obszarów wiejskich, perspektywy dofinansowania odnowy wsi w PROW 2007-2013. Prezentacja wybranych projektów odnowy zrealizowanych w gminach woj. kujawsko-pomorskiego w latach 2005-2006.

stron: 56
Finanse gospodarstwa rolnego
praca zbiorowa pod red. Henryka Runowskiego
Istota i cele rachunkowości rolniczej, akty prawne związane z opodatkowaniem gospodarstw rolnych, rozliczanie VAT w rolnictwie z przykładowymi kalkulacjami, rachunek ekonomiczny jako pomoc w zarządzaniu gospodarstwem, planowanie rozwoju gospodarstwa rolnego.

stron: 16
Budownictwo stawowe
autor: Zbigniew Bachry
Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej", skierowana do osób zainteresowanych budową i renowacją stawów rybnych oraz produkcją ryb. Zadaniem tego opracowania jest również zapoznanie przyszłych producentów z właściwą nomenklaturą i przybliżenie zagadnień związanych z prawidłową gospodarką rybacką.

stron: 12
Króliki
autor: Romuald Kłosowski

Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej", omawiająca podstawowe informacje dotyczące towarowej produkcji żywca króliczego w gospodarstwie rolnym: rasy królików, pomieszczenia, żywienie, opłacalność produkcji.

stron: 12
Szynszyle
autor: Romuald Kłosowski

Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej". Omawiane zagadnienia: materiał hodowlany, pomieszczenia, sposób utrzymania, żywienie, rozród i odchów młodych, ubój i postępowanie ze skórami.

stron: 32
Zioła
autor: Maria Sikora

Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej". Technologia uprawy popularnych gatunków ziół (kozłek lekarski, ogórecznik, wiesiołek, majeranek, bazylia, cząber, oregano) oraz zasady pozyskiwania ziół ze stanu naturalnego (lipa, bez czarny).

stron: 20
Wierzba
autor: Romuald Kłosowski
Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej", omawiająca różnorodne zastosowanie wierzby: na cele plecionkarskie, w uprawach energetycznych, w gospodarce wodno-ściekowej, w ochronie środowiska.

stron: 24
Chów kaczek i ptaków łownych
autorzy: Marek Adamski, Joanna Kuźniacka, Janusz Wojciechowski

Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej", omawiająca podstawowe zasady chowu kaczek, bażantów, kuropatw i przepiórek: przygotowanie do reprodukcji, okres reprodukcji, wychów.

stron: 24
Strusie
autorzy: Małgorzata Kutnik, Maciej Stark, Anna Romanowska
Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej", skierowana do osób zainteresowanych hodowlą strusi. Omawiane zagadnienia: kojce i wybiegi, wylęg, odchów piskląt, chów młodzieży i ptaków dorosłych, pasze i żywienie, użytkowanie mięsne i nieśne, produkty strusie.

stron: 28
Kozy
autor: Anna Romanowska

Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej". Omawiane zagadnienia: rasy i kierunki użytkowania kóz, pomieszczenia, rozród, pasze i żywienie, zabiegi zootechniczne, zakup kóz.

stron: 20
Boczniak
autor: Romuald Kłosowski

Publikacja z serii "Alternatywne kierunki produkcji rolniczej", omawiająca towarową produkcję boczniaka i uprawę amatorską. Zagadnienia: podłoże, zasady uprawy, zbiór, przygotowanie do sprzedaży, szkodniki i choroby, amatorska uprawa na drewnie i na słomie.
  Wieś moje miejsce na świecie
Autor: Laura Maciejewska, Hanna Kruszczyńska, Urszula Nowakowska, Monika Tomaszewska, Magdalena Włodarska

Broszura w sposób ciekawy z bogatą grafiką pokazuje, że wieś może być właściwym
miejsce na życie umożliwiającym też spełnianie swoich pasji i marzeń. Wskazuje że osobiste zdolności właściwie wykorzystane mogą być też sposobem na życie oraz dodatkowym dochodem.
  Truskawki – Instrukcja uprawy dla producentów przemysłu chłodniczego i owocowo-warzywnego
Autor: Barbara Błaszczyńska

Broszura charakteryzuje najbardziej poszukiwane odmiany Senga Sengana oraz Polka. Szczegółowo omawia wymagania glebowe, stanowisko w płodozmianie, przygotowanie pola przed sadzeniem i samo zakładanie plantacji.
W broszurze podane są też informacje na temat zwalczania chwastów, nawożenia i nawadniania plantacji truskawek oraz pracach po zbiorze owoców. Omówione tez są ważniejsze choroby i szkodniki, zasady techniki ochrony.

Nakład 1000 egz.
Informator Nasienny 2007
Autor: Praca zbiorowa
Broszura zawiera informacje dotyczące oferowanego do sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego zbóż na sezon zasiewów 2007.
Publikacja zawiera również charakterystykę nowości odmianowych opracowaną przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie.
Niniejsza publikacja ułatwi zakup wysokiej jakości materiału siewnego oraz wybór odmiany najbardziej przydatnej do uprawy w gospodarstwie.
  Wiśnie – Instrukcja uprawy i produkcji przemysłu chłodniczego i owocowo-warzywnego"
Autor: Barbara Błaszczyńska
Broszura na 110 stronach dokładnie omawia walory zdrowotne wiśni, wybór miejsca pod sad i zalecane odmiany. Wydawnictwo szczegółowo prezentuje przygotowanie gleby pod założenie sadu, określenie zasobności gleby i samo założenie sadu.
Instrukcja pokazuje metody nawożenia w sadach, zwalczania chwastów, odstraszania ptaków, nawadniania, zwalczania chorób i szkodników oraz zbioru owoców.