XI Kujawsko-Pomorskie Seminarium i Wystawa Szynszyli w Minikowie
Jak w ubiegłych latach w pierwszy weekend czerwca w Minikowie odbyło się Kujawsko-Pomorskie Seminarium i Wystawa Szynszyli. Jest to impreza ogólnopolska, której organizatorami są: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Krajowym Związkiem Hodowców Szynszyli, Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt, Zakładem Hodowli Owiec, Kóz i Zwierząt Futerkowych – Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy. W tym roku impreza trwała dwa dni. W sobotę 2 czerwca od godz. 12:00 zaczęło się przyjmowanie zwierząt oraz ocena instruktażowa wybranych szynszyli dla każdego zainteresowanego hodowcy. Warsztaty miały pomóc hodowcom w doborze zwierząt do rozrodu i wskazać pożądane cechy w budowie i okrywie włosowej. Od godz. 14:00 rozpoczęła się ocena konkursowa szynszyli prowadzona przez panie Liliannę Beszczyńską i Agnieszkę Brzezińską, specjalistki ds. oceny z KCHZ w Warszawie. Szynszyle były prezentowane w następujących odmianach barwnych: szynszyla standard: 36 szt., szynszyla czarna aksamitna: 3 szt., szynszyla beżowa: 13 szt. Razem oceniono 52 sztuki szynszyli prezentowanych przez 7 hodowców. Poza konkursem prezentowano 17 sztuk szynszyli odmian barwnych: biała Wilsona, fiolet, czarna perła, ebony. Po indywidualnej ocenie fenotypu szynszyli, komisja dokonała wyboru czempionów, wiceczempionów oraz przyznała wyróżnienia, które ogłoszono w niedzielę.
Dodatkowo mieliśmy okazję gościć powiatowego lekarza weterynarii z Inowrocławia – Andrzeja Domagalskiego wraz z dr inż. Ewą Staszak, którzy przygotowali praktyczną prezentację dla hodowców. Omówili oni jak przygotować fermę na wizytę lekarza weterynarii. Na obszarze na którym pracują są prowadzone rutynowe kontrole i sprawowana jest opieka weterynaryjna.
Drugi dzień był poświęcony zagadnieniom związanym z jakością pasz, alternatywnymi źródłami białka w żywieniu szynszyli oraz bezpieczeństwu i higienie pracy na fermach szynszyli. Na potrzeby konferencji została wydana broszura autorstwa: dr inż. Nataszy Święcickiej, dr inż. Jacka Zawiślaka UTP w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Andrzeja Gugołka z UWM w Olsztynie, którą otrzymali wszyscy uczestnicy i zainteresowani. Ważnym punktem spotkania było nagrodzenie najlepszych hodowców związkowych pucharami i dyplomami. Wyróżnienia wręczali prof. Henryka Bernacka z UTP, Lilianna Beszczyńska z KCHZ, Prezes Adam Borkowski z KZHS i zastępca dyrektora KPODR Marek Witkowski.
Nagrodzeni hodowcy za szynszyle:
1. Odmiana standard fermy hodowlane:
Czempiona otrzymało zwierzę z klatki 154, należące do Państwa I. i P. Kujawa
Wiceczempiona otrzymało zwierzę z klatki 183, należące do Pani B. Plewackiej
2. Odmiana standard fermy towarowe:
Czempiona otrzymało zwierzę z klatki 103, należące do Państwa A. i J. Nowak
Wiceczempiona otrzymało zwierzę z klatki 134, należące do Państwa A. i J. Nowak
3. Odmiana beżowa fermy hodowlane i towarowe:
Czempiona otrzymało zwierzę z klatki 156, należące do Państwa A. i J. Nowak
Wiceczempiona otrzymało zwierzę z klatki 175, należące do Państwa A. i J. Nowak
4. Kategoria Młody Hodowca:
I miejsce otrzymało zwierzę z klatki nr 143, należące do Pani A. Sut
II miejsce otrzymało zwierzę z klatki nr 106, należące do A. Sut
5. W grupie szynszyli odmian barwnych za:
Najładniejszą Szynszylę Odmian Barwnych Jasnych, wyróżnienie otrzymała szynszyla fioletowa, z klatki nr 182, należąca do Państwa A. i J. Nowak
Najładniejszą Szynszylę Odmian Barwnych Ciemnych, wyróżnienie otrzymała szynszyla ebony, należąca do Państwa I. i P. Kujawa
Dodatkowo przyznano:
Puchar za Najlepszą Stawkę Zwierząt Ferm Hodowlanych odmiany standard dla Pani M. Zamiary
Puchar za Najlepszą Stawkę Zwierząt Ferm Towarowych odmiany standard dla Państwa A. i J. Nowak
Puchar za Najlepszą Stawkę Zwierząt Odmiany Beżowej dla Państwa A. i J. Nowak
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym we wspólne przedsięwzięcie i do zobaczenia na rok.
Anna Mońko
KPODR