XXVI Forum Pszczelarzy
W sobotę 10 marca w Przysieku gwarno było jak w ulu. Na Forum Pszczelarzy „zleciało się” około 2 tys. hodowców pszczół, a także „trutni” zwabionych przebogatą ofertą miodów wszelakich, również tych pitnych. Wszyscy uwijali się jak pszczółki, żeby niczego nie przeoczyć.
„Niech święty Ambroży, patron pszczelarzy, wspiera was w codziennym życiu” – życzenia od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela, przekazała gościom Forum Pszczelarzy poseł Joanna Borowiak. Poseł Jan Krzysztof Ardanowski natomiast zapewnił zebranych, że rząd dba o interesy ich i ich pracowitych owadów. Zablokował stosowanie szkodliwych dla pszczół neonikotynianów w zaprawach nasiennych. Po nawałnicy z sierpnia ubiegłego roku zabiega o nasadzenia drzew miododajnych. Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, Tadeusz Dussa, podziękował właścicielom firm Babik-Sabat i Łysoń za nieodpłatne przekazanie uli pszczelarzom z naszego regionu, których pasieki ucierpiały w trakcie huraganu.
Forum to doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń, zakupu sprzętu, a także dowiedzenia się czegoś nowego na prelekcjach specjalistów pszczelarzy. Przybyli goście wykorzystywali wszystkie możliwości Forum. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie wiceprezesa Polskiego Związku Pszczelarzy, Radosława Janika. – Jaka jest sytuacja w pszczelarstwie, to państwo wiedzą doskonale. Ja powiem o tym, co robi nasz związek, żeby było lepiej. W ramach Grupy Wyszehradzkiej staramy się o dopłaty do rodzin pszczół zapylaczy. Takie dopłaty dostają pszczelarze z pozostałych państw GW.
Tadeusz Dussa za hodowlę pszczół wziął się na poważnie po przejściu na emeryturę. Bez pracy nie mógł wytrzymać, bo jak wiadomo, pszczoły są pracowite, a pszczelarze jeszcze bardziej. – Mam pasiekę w Małej Nieszawce pod Toruniem. Kolejną pasiekę postawiliśmy… na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Badania miodu uzyskanego z tych miejskich uli pokazały, że jest on zdrowszy od miodu tradycyjnego, prawdopodobnie dlatego, że w miastach nie stosuje się pestycydów. Pięć uli postawiliśmy też w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym, a kolejnych pięć stanęło w ogrodzie Centralnego Laboratorium PIORiN. /…/
Najbardziej zasłużonym pszczelarzom wicewojewoda kujawsko-pomorski, Józef Ramlau, wręczył odznaczenia.
Piotr Kociorski
fot. Marek Rząsa