Z wizytą w Centrum Informacji o Owocach, w Dzielnicy Forchheim Szwajcarii Frankońskiej oraz firmie iKratos

Trzeci dzień seminarium wyjazdowego w Niemczech, w którym uczestniczyli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie,  obejmował wizyty studyjne w Centrum  Informacji o Owocach w Dzielnicy Forchheim Szwajcarii Frankońskiej oraz firmie iKratos.

 Centrum Informacji o Owocach istnieje już 51 lat. Jest to instytucja państwowa podlegająca pod powiat. Do jej  zadań należy pokazanie możliwości pozyskania jak największego plonu dobrej jakości owoców. Dzięki odpowiednim systemom wykorzystywanym w sadach udaje się stworzyć obieg zamknięty obejmujący panele fotowoltaiczne oraz zbiornik retencyjny do zbierania wody deszczowej z rynien. Dzięki takim rozwiązaniom gospodarstwo jest samowystarczalne pod względem  zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zasobów wody wykorzystywanej do nawodnienia. 

Centrum dysponuje nowoczesnym specjalistycznym sprzętem. Na 6-cio hektarowej plantacji drzew owocowych, położonej na wysokości 530 m n.p.m, dominują  wiśnie i  czereśnie. Obejmują  60 % powierzchni sadu. Kolejne 30% to śliwy, na pozostałej części rosną jabłonie, grusze i orzech laskowy.  Z drzewek owocowych pozyskiwane są zrazy do produkcji materiału szkółkarskiego. Plantacja jest częściowo ogrodzona co stanowi ochronę przed dziką zwierzyną. Z dotacji powiatu postawiono zbiornik retencyjny, który zbiera opady z dachów budynków oraz zadaszeń zamontowanych w sadzie. Drzewka podlewane są wodą ze zbiornika rozprowadzaną metodą kropelkową. Woda jest filtrowana dzięki zamieszczonym w zbiorniku filtrom. Na części plantacji np. wiśni zamontowane jest zadaszenie, które chroni owoce przed pękaniem od deszczu. Cześć plantacji jest utrzymywana pod panelami fotowoltaicznymi – badany jest wpływ różnych modułów fotowoltaiki na produkcję owoców. Dodatkowo uzyskują dochody z produkcji prądu, który wykorzystywany jest na potrzeby Centrum. Na panelach zamontowane są rynny zbierające wodę deszczową odprowadzaną do zbiornika. Na miejscu  do dyspozycji  jest sala konferencyjna, w której odbywają się seminaria i szkolenia. Centrum kształci fachowców zajmujących się sadownictwem, testuje nowe odmiany drzewek owocowych, pokazuje jak ograniczać wykorzystanie wody. W Niemczech funkcjonuje sieć tego typu instytucji, które ściśle ze sobą współpracują.

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy była firma iKratos  zajmująca się fotowoltaiką, pompami ciepła, magazynami energii i stacjami ładowania pojazdów. Istnieje na rynku od 23 lat. W swoim dorobku ma  12 tysięcy zrealizowanych projektów. Rocznie realizują 650 nowych  inwestycji. Firma na stałe zatrudnia 50 osób oraz dodatkowo osoby na zlecenie. Zakładają pompy ciepła stanowiące nowoczesne, ekologiczne źródło ciepła. Zajmuje się  wymianą starych, nieefektywnych źródeł odgrzewania. Panele fotowoltaiczne zakładane są m.in. w rolnictwie, szczególnie na obiektach szklarniowych oraz w sadach, gdzie pełnią również funkcję  ochrony roślin przed gradem i nadmiernym nasłonecznieniem, pomagają zachować odpowiednią wilgotność w glebie.

W Niemczech zakup pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych jest dotowany. Utylizacja tych urządzeń jest dotowana w 100% przez państwo.

Tekst i zdjęcia
Karina Wroniecka
KPODR w Minikowie

 

image_pdfimage_print