konferencja online ,,Zielonka – Kiszonka – Mleko”

Pod takim tytułem odbyła się 2 grudnia 2024 roku konferencja online, której celami były:

  1. poszerzenie wiedzy z zakresu wybranych zagadnień dotyczących żywienia krów mlecznych, zwłaszcza w wobec nowych wyzwań klimatycznych,
  2. poszerzenie wiedzy z zakresu pracy hodowlanej w stadzie i jej wpływu na produkcję mleka,
  3. zapoznanie z aktualną sytuacją ekonomiczną na rynku mleka i przewidywaniami na przyszłość,
  4. zapoznanie z ekoschematem „Dobrostan zwierząt” w kontekście chowu bydła mlecznego.

Konferencję otworzyli i powitali jej uczestników: mgr inż. Łukasz Urbański, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz mgr inż. Dariusz Zabrocki z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie, zastępca dyrektora Regionu Oceny Północ z siedzibą w Minikowie.

Tematyka wydarzenia zorganizowanego wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie, Region Oceny Północ z siedzibą w Minikowie była podzielona na 4 części: żywienie, hodowla i genetyka, ekonomia oraz dobrostan.

Żywienie

W tej części, problematykę pt. Produkcja mleka – żywienie bydła w świetle nowych wyzwań klimatycznych” przedstawił mgr inż. Zbigniew Wróblewski, doradca żywieniowy z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie. Prelegent zaprezentował holistyczne spojrzenie na produkcję mleka i żywienie krów mlecznych, zwłaszcza w kontekście wytwarzania przez nie gazów cieplarnianych i zmniejszenia ich produkcji metodami żywieniowymi.

Kolejnym wykładowcą był dr inż. Ryszard Kujawiak z firmy Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o. w Sękowie, który omówił zagadnienie pt. „Krowa pyskiem doi – zawsze”. Autor wiele uwagi poświęcił jakości pokarmowej, odżywczej i higienicznej pasz stosowanych w żywieniu krów, zwłaszcza kiszonek z kukurydzy.

Hodowla i genetyka

W tej części konferencji mgr inż. Michał Szyło, doradca hodowlany z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie zapoznał uczestników konferencji z problematyką pt. „Praca hodowlana w stadzie a produkcja mleka”. Przedstawił zagadnienia związane z dziedziczeniem cech u bydła, w tym z przekazywaniem genu powodującego produkcję mleka A2, lepszego dla ludzi ze względu na skład aminokwasowy kazeiny łatwiej trawionej niż w powszechnie produkowanym i dostępnym w handlu mleku A1.

Ekonomia

Pan dr hab. inż. Andrzej Parzonko, prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentował wykład pt. „Ekonomika produkcji mleka – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”. Wykładowca nakreślił aktualną sytuację na rynku mleka w Polsce i Unii Europejskiej oraz na świecie. W konkluzji podkreślił, że dane pokazują potencjalne szanse na rozwój gospodarstw mlecznych, niestety jest to warunkowane polityką europejską, która nie zawsze sprzyja rozwojowi produkcji zwierzęcej.

Dobrostan

Tematem wykładu mgr. inż. Bartłomieja Lubińskiego z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, starszego specjalisty ds. bydła był „Ekoschemat Dobrostan zwierząt – rolnik pyta, doradca odpowiada”. Specjalista omówił aktualne zagadnienia związane z dopłatami za realizację tego ekoschematu. Odniósł się też do bieżącej informacji o chorobie niebieskiego języka u bydła oraz wspomniał o przestrzeganiu zasad higienicznej produkcji, w tym wołowiny w kontekście np. występowania bakterii Salmonella.

Zainteresowanie konferencją było bardzo duże. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób. Planowana jest jej kolejna, trzecia już edycja.

Tymczasem zapraszam Wszystkich do zapoznania się z wykładami przedstawionymi 2 grudnia 2024 roku.

Nagranie z konferencji jest dostępne tutaj:

Piotr Dorszewski

KPODR w Minikowie

 

 

image_pdfimage_print